Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Komu zależy na masowej wycince drzew? Mieszkańcy: To działanie pod dewelopera. Miasto: Nie przewidujemy likwidacji ogrodów

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdańsk: Komu zależy na masowej wycince drzew? Mieszkańcy: To działanie pod dewelopera. Miasto: Nie przewidujemy likwidacji ogrodów
Gdańsk: Komu zależy na masowej wycince drzew? Mieszkańcy: To działanie pod dewelopera. Miasto: Nie przewidujemy likwidacji ogrodów Jakub Steinborn
Do redakcji "Dziennika Bałtyckiego" zgłosili się mieszkańcy Gdańska, którzy dzierżawią działki ROD na Przymorzu i Zaspie. Powód? Planowana masowa wycinka ponad 90 wysokich drzew na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Gdańszczanie pytają wprost - pod kogo to działanie? Jak zapewnia Urząd Miejski w Gdańsku, miasto nie planuje w najbliższych latach likwidacji ogrodów, jednak i w tym przypadku pojawia się "ale".

- Drzewa, których zarząd ROD chce się pozbyć, są naturalnym retencyjnym zbiornikiem wody, ich wycinka może zagrażać większemu podtopieniu Zaspy - alarmują mieszkańcy, przypominając, że od strony ul. Sulikowskiego planowana jest kolejna inwestycja deweloperska na ponad 300 mieszkań.

Jak zgłaszają "Dziennikowi Bałtyckiemu" mieszkańcy, problem z wycinką drzew na terenie ROD na Przymorzu i Zaspie pojawił się w lutym 2022 roku. To wtedy właśnie władze ROD domagać miały się od dzierżawców działek, aby podpisali wniosek o zbiorowej wycince drzew.

- Oczekiwano od nas, że podpiszemy dokumenty, że to my chcemy wycinki drzew - dodają dzierżawcy.

Zdaniem gdańszczan zaangażowanych w problem wycinki drzew, władze ROD miały ich informować, że w przypadku braku zgody, stracą swoje działki. W rozmowach koszt wycinki jednego drzewa miał wynieść ok. 900 zł za drzewo.

- Chciano, abyśmy nie tylko zgodzili się na wycinkę, ale również sami pokryli jej koszt, po co? - pytają gdańszczanie.

Część dzierżawców rodzinnych ogródków działkowych otrzymała także listy, aby usunąć swoje drzewa, gdyż stanowią zagrożenie, jednocześnie nie dołączając żadnych efektów kontroli działek.

Wycinka drzew na gdańskim Przymorzu. Co dalej z ogródkami działkowymi?

- Zdaniem zarządu ROD część drzew działkowcy posadzili niezgodnie z regulaminem - mówią mieszkańcy. - To absurd, skoro większość z nas nabyła te działki w chwili, gdy te drzewa już tam rosły. Przez kilkadziesiąt lat nikt nie widział problemu, a nagle drzewa zaczynają przeszkadzać?

Jak wskazują nam dzierżawcy działek, opinie o zagrożeniu powaleniem drzewa mijają się z prawdą tym bardziej, że po ostatnich wichurach, jakie nachodziły Gdańsk, ani jedno drzewo, które wskazane zostało do wycinki ,nawet nie drgnęło.

- Nie wiemy, komu zależy na wycince tych drzew, wiemy natomiast, że działania władz ROD mają swoje podłoże w przepisach, bowiem jako dzierżawcy łatwiej uzyskamy zgodę w Urzędzie Miejskim w Gdańsku na wycinkę drzewa, aniżeli o taką zgodę wystąpiłyby władze ROD - dodają mieszkańcy.

Choć nikt nie chce tego głośno powiedzieć, rozmawiając z mieszkańcami słyszymy, że stale wraca wątek dewelopera, a tych chętnych na działki ROD na Zaspie i Przymorzu w Gdańsku jest co najmniej kilku. Co nie może dziwić z uwagi na atrakcyjną lokalizację działek.

ZOBACZ TAKŻE: Gdańsk - Nowy Port. Mieszkańcy są oburzeni wycinką drzew. Radny dzielnicy: ona była planowana, ale obawiamy się, że usunięto za dużo drzew

O komentarz w sprawie wycinki drzew zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Wydział Środowiska UMG nie wydaje nakazów wycinki, nie robi przeglądów zieleni ani w nich nie uczestniczy, nie opiniuje również projektów wniosków - informuje Joanna Bieganowska z referatu prasowego UMG. - Urząd Miejski w Gdańsku nie wnioskuje o wydanie zezwolenia na usunięcie zieleni na terenach użytkowanych jako ROD. Urząd wydaje zezwolenia na złożone wnioski.

Jak informuje Joanna Bieganowska, Wydział Środowiska UMG wydaje zezwolenia na usunięcie drzew na terenach ROD jeżeli wpłynie kompletny wniosek od Zarządu danego ROD dla terenów wspólnych lub od działkowca z konkretnej działki ogrodowej za zgodą zarządu ROD.

- Wniosek składany do urzędu jest wolą posiadacza terenu - tłumaczy Joanna Bieganowska. - We wniosku należy podać przyczynę wycinki, która jest odzwierciedleniem stanu faktycznego, np. drzewo zagraża bezpieczeństwu, obumarło, lub koliduje np. z przebudową drogi komunikacji wewnętrznej ROD (zasady występowania i usuwania zieleni poza ustawą o ochronie przyrody reguluje statut ROD oraz ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych).

Jak wskazują mieszkańcy, żaden z przykładów wskazanych przez pracowników UMG nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości w przypadku ROD na Przymorzu i gdańskiej Zaspie.

Czy prawdą jednak jest informacja, że rodzinne ogrody działkowe mogą zostać zlikwidowane?

- Urząd Miejski w Gdańsku nie prowadzi postępowań w stosunku do terenów zagospodarowanych przez wskazane ogrody w zakresie ich likwidacji, nie wpłynęły również żadne wnioski o likwidacje - dodaje Joanna Bieganowska.

Jaka przyszłość czeka jednak ROD na Przymorzu i Zaspie?

- Na południowo-wschodnim fragmencie ROD Przymorze obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Nowej Abrahama od torów kolejowych do al. Rzeczypospolitej w mieście Gdańsku (nr ew. 0617), który ustala na tym terenie funkcję drogową – ul. Nową Abrahama w klasie ulicy głównej. Na pozostałym terenie brak jest obowiązujących planów miejscowych - objaśnia Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Co jednak z ROD na Zaspie?

- Na całym obszarze ROD Zaspa obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wrzeszcz Dolny – rejon Kolonii Żeńcy i Kolonii Uroda (nr ew. 0704), który ustala na tym terenie funkcje produkcyjno-usługową, usługową, mieszkaniowo-usługową, mieszkaniową, zieleń i obsługę transportową - dodaje Joanna Bieganowska.

ZOBACZ TAKŻE: Przez 5 lat w Warszawie wycięto 37 tys. drzew. Najwięcej w całej Polsce - stwierdziła NIK

Jak informuje UMG, kierunki przekształceń Rodzinnych Ogrodów Działkowych zawarte są w dokumencie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Można się z nim zapoznać tutaj..

- Na 312 stronie dokumentu znajduje się mapa, gdzie zaznaczone są wszystkie ogrody działkowe i kierunki ich przekształceń - tłumaczy Joanna Bieganowska. - Kolorem zielonym na mapie zaznaczone są ogrody do zachowania – dla tych ogrodów nie jest planowana likwidacja.

Czy zapisy w Studium wpływają na przyszłość działek ogrodowych?

- Zapisy Studium nie ograniczają w żaden sposób możliwości dalszego funkcjonowania ogrodów - odpowiada Joanna Bieganowska. - Dopiero uchwalenie planu miejscowego, w którym zapisano inną funkcję na terenie ROD, otwiera ewentualną drogę do faktycznej zmiany przeznaczenia terenu, co jest jednak procesem długotrwałym.

Jak tłumaczy Joanna Bieganowska, procedura likwidacji ROD na cel publiczny (art. 18 i 19 ust. 1 Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych) następuje na podstawie stosownej decyzji administracyjnej, w której określa się warunki likwidacji (tj. tereny zamienne, wartość odszkodowań na rzecz stowarzyszenia ogrodowego i działkowców).

- W Gdańsku w najbliższych latach nie przewiduje się likwidacji ogrodów na inne cele niż publiczne - dodaje Joanna Bieganowska z UMG. - Kolejność ogrodów do likwidacji będzie wynikała z harmonogramu inwestycji publicznych (Baza Priorytetów Inwestycyjnych).

Dlaczego zatem władze ROD starają się wymusić wycinkę drzew na Przymorzu i Zaspie? Komu zależy na wycince ponad 100 drzew? Czy możliwość zabudowy mieszkaniowej może być jednym z powodów tego działania tj. usunięcia drzew?

- Nie chcemy rzucać oskarżeń, ale wywieranie na nas wpływów, aby pozbyć się drzew, tym bardziej zrzucenie odpowiedzialności wycinki drzew na nas tj. dzierżawców rodzi wiele pytań, na które władze ROD nam nie odpowiedziały - dodają mieszkańcy.

O komentarz w sprawie ROD na Przymorzu i Zaspie zwróciliśmy się również do Polskiego Związku Działkowców, Okręg Pomorski w Gdańsku. Do chwili publikacji materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jaka przyszłość czeka rodzinne ogrody działkowe w Gdańsku? Do sprawy wycinki drzew będziemy wracać.

Gdańsk: Komu zależy na masowej wycince drzew? Mieszkańcy: To działanie pod dewelopera. Miasto: Nie przewidujemy likwidacji ogrodów

Gdańsk: Komu zależy na masowej wycince drzew? Mieszkańcy: To...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki