Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów BIO trafi do mieszkańców Gdańska

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Czarne złoto dla ogrodników, czyli tzw. kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów BIO trafi do mieszkańców Gdańska.
Czarne złoto dla ogrodników, czyli tzw. kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów BIO trafi do mieszkańców Gdańska. Tomasz Bolt | Polska Press
Czarne złoto dla ogrodników, czyli tzw. kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów BIO trafi do mieszkańców Gdańska. Od poniedziałku, 11 kwietnia 2022 roku wszyscy chętni mogą skorzystać z oferty przygotowanej przez ZU, cena kompostu wynosi symboliczną złotówkę za tonę produktu. Promocja na polepszacz gleby z dowozem, jak informuje Zakład Utylizacyjny, potrwa do 22 kwietnia 2022 roku, a niższa cena będzie obowiązywać od 9 do 31 maja lub do wyczerpania zapasów.

Naturalny nawóz w Gdańsku

- Zapraszamy gdańszczan do skorzystania z Czarnego Złota - mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - To akcja, która nie tylko związana jest z wiosną i pracami prowadzonymi w ogródkach. Jest to dla nas przede wszystkim akcja edukacyjna. Pokazuje, że segregowanie odpadów ma sens i każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści. Dzięki temu, że mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady i oddzielają frakcję BIO, którą my w ich imieniu w sposób przemysłowy kompostujemy, otrzymujemy dobry produkt z recyklingu organicznego. Na tym polega siła idei gospodarki obiegu zamkniętego, na której skupiamy się w strategii rozwoju Zakładu Utylizacyjnego.

Jak skorzystać z oferty Zakładu Utylizacyjnego i nabyć przygotowany kompost?

- Każdy mieszkaniec Gdańska będzie mógł zarejestrować się poprzez dedykowaną stronę akcji (kliknij tutaj) i zamówić pół tony lub tonę kompostu - informuje Olimpia Schneider, rzeczniczka prasowa Zakładu Utylizacyjnego. - Za kompost gdańszczanie zapłacą symboliczną złotówkę, dowóz jest bezpłatny. Akcja rozpoczęła się 11 kwietnia, zaś zapisy potrwają do 22 kwietnia. Drugim etapem jest dostarczanie zamówionego kompostu pod wskazany adres. Rozwożenie kompostu rozpocznie się 9 i potrwa do 27 maja. Za transport odpowiadać będą Gdańskie Usługi Komunalne. Rejestrując się, należy pamiętać, że adres dostawy musi znajdować się w granicach administracyjnych Gdańska.

Jak informuje Zakład Utylizacyjny, oferta dotyczy mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości.

- Od 11 do 22 kwietnia Zakład Utylizacyjny na stronie www.czarnezloto.zut.com.pl przyjmuje zamówienia na tzw. kompost - tłumaczy rzecznik Zakładu Utylizacyjnego. - Aby zabezpieczyć bezpłatny dowóz kompostu do 300 gospodarstw domowych, na stronie istnieje dzienny limit przyjmowania zgłoszeń. Produkt będzie dostarczany od 9 do 27 maja pod adresy wskazane w zamówieniach. Po kompost można również przyjechać do Zakładu osobiście i korzystając z własnego transportu zakupić 1 tonę za symboliczną złotówkę. Taka cena będzie obowiązywała od 9 do końca maja i skierowana jest do mieszkańców Gdańska.

Zasady rejestracji

Aby skorzystać z oferty Zakładu Utylizacyjnego, należy zarejestrować się na stronie akcji (kliknij tutaj). Najważniejszą daną, według której system przyjmuje zgłoszenie to adres dostawy. Na stronie można dziennie zarejestrować 30 adresów, po czym następuje blokada rejestracji. O północy każdego dnia rozpoczyna się nowy cykl przyjmowania 30 adresów.

Kompost można również odebrać osobiście, przyjeżdżając do Zakładu Utylizacyjnego.

Kiedy dostarczany będzie kompost w Gdańsku?

Jak informuje Zakład Utylizacyjny, za dostarczenie kompostu odpowiadać będą Gdańskie Usługi Komunalne. Zamówienia można składać w dwóch opcjach:

  • 500 kg.
  • 1 tona.

Kompost dostarczony zostanie w workach typu big-bag i wysypany w uzgodnionym miejscu. Worki do przewozu kompostu nie będą zostawiane w miejscu transportu. Należy dokładnie zapoznać się z dwoma regulaminami zakupu oraz transportu oraz certyfikatem, w którym określony są możliwości zastosowania polepszacza gleby SK-9 wraz z jego składem.

- Wiemy, jak ważna dla mieszkańców jest możliwość transportu, którą oferujemy podczas akcji "Czarne złoto ogrodników" - mówi Bartosz Piotrusiewicz, prezes spółki Gdańskie Usługi Komunalne. - Wielu z nich nie może indywidualnie przyjechać do zakładu po kompost, dlatego w tym roku również 300 gospodarstw domowych skorzysta z bezpłatnego transportu. Należy pamiętać, że do wszystkich, którzy złożą zamówienie w kwietniu przez formularz na stronie, dostarczymy wskazaną ilość tzw. kompostu w maju, po wcześniejszym poinformowaniu o terminie dostarczenia. Bardzo ważną informacją jest, że w tym roku nie będziemy wjeżdżać w alejki działkowe i jeżeli mieszkańcy chcą zamówić kompost na swój ogródek działkowy tzw. ROD, powinien mieć na uwadze, że zostanie on dostarczony przed bramę główną.

Jaki produkt będzie dostarczany?

W tym roku nowością jest sam produkt, ponieważ zgodnie z najnowszą decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (G-1128/22) zakład oferuje w promocyjnej cenie produkt SK-9, czyli środek poprawiający właściwości gleby, którego skład jest nieco inny, a możliwości wykorzystania zostały zwiększone o możliwość uprawy roślin polowych czy sadowniczych.

- Nowością jest sam produkt, ponieważ od 15 marca otrzymaliśmy pozytywną decyzję na wprowadzenie do obrotu organicznego polepszacza gleby SK-9 - mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Otwiera to szereg możliwości dla osób uprawiających rośliny polowe, sady, warzywa czy rośliny ozdobne.

Gdzie stosować kompost SK-9?

- Środek „SK-9” wzbogaca glebę w składniki pokarmowe, poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb - tłumaczy Olimpia Schneider, rzeczniczka prasowa Zakładu Utylizacyjnego. - Środek może być stosowany w uprawie polowej roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i ozdobnych, a także na trawniki i do rekultywacji gleb zdegradowanych. Kompost może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Kompost wyprodukowany przez Zakład Utylizacyjny posiada pozytywną opinię Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zakład Utylizacyjny informuje, że produkt może zawierać śladowe ilości drobnego szkła i folii. Zalecane jest używanie rękawiczek ochronnych przy jego stosowaniu. Przy wykorzystaniu zgodnym z przeznaczeniem oraz instrukcją jest bezpieczny dla środowiska. Kompost spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe.

Organizatorem akcji są dwie miejskie spółki: Zakład Utylizacyjny i Gdańskie Usługi Komunalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki