Gdańsk. Karol Nawrocki: kamień węgielny na Westerplatte 1 września. Prezydent Dulkiewicz jutro w Senacie

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Zaktualizowano 
Karolina Misztal
Dwie komisje senackie będą jutro 10.07 rozpatrywać projekt specustawy dotyczącej Westerplatte. Dziś w Gdańsku Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przypomniał, że na 1 września tego roku planowane jest wkopanie kamienia węgielnego pod muzeum na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Kamień węgielny pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostanie wmurowany w Elektrowni lub w Wartowni numer 4. Uroczystość jest zaplanowana w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

- Jeszcze nie wiemy, jaki będzie ostateczny scenariusz, ale oba te budynki są brane pod uwagę przy wmurowaniu kamienia węgielnego - mówił Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dodajmy, że to właśnie ta placówka, na mocy specustawy, będzie zobligowana do budowy nowego muzeum na półwyspie.

Zobacz także: Karol Nawrocki: Muzeum Westerplatte zbudujemy w ciągu kilku lat. 1 września chcemy dokonać wkopania kamienia węgielnego [ROZMOWA]

Tzw. lex Westerplatte odbiera tereny na półwyspie wszystkim obecnym właścicielom i przekazuje je na poczet przyszłego muzeum. Dotyczy to także terenów, które od 1989 r. należą do gdańskiego samorządu, a którymi opiekuje się Muzeum Gdańska. Na terenach tych znajdują się m.in. Wartownia nr 1 i Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Projektowi specustawy sprzeciwia się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W ub. tygodniu mówiła, że partia rządząca przejmuje tereny na Westerplatte do własnych celów politycznych a stosowanie specustawy nazwała metodami siłowymi. Wcześniej proponowała, że Gdańsk wniesie do projektu nowej placówki swoje tereny na Westerplatte, pod warunkiem, że miasto będzie miało wpływ na formułę upamiętnienia pola bitwy, na funkcjonowanie muzeum oraz, że prace nad specustawą zostaną wstrzymane. Ostatni warunek nie został spełniony - lex Westerplatte dość szybko, choć po burzliwych dyskusjach, przeszło przez Sejm.

Czytaj także: Radni Koalicji Obywatelskiej nie chcą wywłaszczenia Pola Bitwy na Westerplatte

Czworo przedstawicieli miasta ma zostać zaproszonych do komitetu honorowego, który będzie czuwał nad budową nowej placówki (ministerstwo kultury ma w nim mieć sześciu reprezentantów).

Zaznaczmy, jutro tj. we wtorek 10.07 o specustawie rozmawiać będą o senatorowie z komisji kultury i infrastruktury. Dulkiewicz zapowiedziała udział w obradach Senatu. Prezydent Gdańska chce również rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą o „nacjonalizacji” terenów na półwyspie.

- Dla zwiedzających pewnie w ogóle nie będzie miało znaczenia, kto jest właścicielem terenów - mówił Kazimierz Smoliński, poseł PiS i współautor specustawy. Zaapelował też do Muzeum Gdańska o przekazanie obecnych eksponatów znajdujących się na Westerplatte na poczet przyszłego muzeum.

- Jeśli Senat przyjmie ustawę i pan prezydent ją podpisze, to w ciągu czterech lat zobaczymy pierwsze efekty prac. Chcielibyśmy, żeby na Westerplatte powstał prawdziwy park pamięci narodowej - dodał Karol Nawrocki.

ZOBACZ: "PiS chce odebrać Gdańskowi Westerplatte". A. Dulkiewicz o projekcie budowy muzeum

tvn24

Z CYKLU “ZDARZYŁO SIĘ 4 CZERWCA” UKAZAŁY SIĘ:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Przerazony !!!

Kto wybral to babsko na prezydenta mojego Gdanska ???

L
Lutczyn

Czy będzie na Westerplatte pomnik dziadka Tuska.

To był dzielny żołnierz ....... Wermachtu . To chyba dlatego tak dzielnie Ola , Grzela i ferajna sprzedawczyków Polski tak dzielnie walczą o Westerplatte.

G
Gość

"Nigdy wiecej wojny" miedzy Polakami i "Czy Gdansk chce do Niemiec" to sa najwazniesze pytania dla Polakow z Gdanska bo Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 powstanie bo Gdansk jest integralna czesc Polski a nie zadne "wolne miasto danzig" !

G
Gość

XYZ

Ona nie zajmuje się tym co należy do jej obowiązków

jako gospodarz miasta Gdańsk. W zamian oferuje

nam żałosny i kompromitujący ją spektakl.

M
Marcin

Żałosna kobieta.

Dodaj ogłoszenie