MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Kamery w okolicy PGE Areny zadbają o kibiców

Ewelina Oleksy
Nie tylko na stadionie kibice będą mogli czuć się bezpiecznie. Monitorowane będą także drogi dojazdu do PGE Areny
Nie tylko na stadionie kibice będą mogli czuć się bezpiecznie. Monitorowane będą także drogi dojazdu do PGE Areny Tomasz Bołt
Ponad 20 nowych kamer pojawi się w tym roku na gdańskich ulicach, przy przystankach tramwajowych oraz przejściach dla pieszych. Urzędnicy ich lokalizację wybierali pod kątem organizacji mistrzostw Euro 2012. Dlatego najwięcej urządzeń zostanie zamontowanych w okolicach PGE Arena Gdańsk i na drogach do niej prowadzących. Już w najbliższych tygodniach rozpocznie się instalacja siedmiu kamer we Wrzeszczu.

- Planujemy kolejny etap rozbudowy miejskiego monitoringu wizyjnego. Przewidujemy instalację 11 kamer obrotowych i 12 stacjonarnych - potwierdza Jerzy Ból z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Czujne oczy kamer obserwować będą aż siedem skrzyżowań, m.in. al. Grunwaldzkiej z ul. Kościuszki, al. Hallera z ul. Kościuszki, ul. Marynarki Polskiej z ul. Reja, Żaglową i Wyzwolenia, ul. Wyzwolenia z ul. Krasickiego oraz ul. Kochanowskiego z ul. Zieloną.

- W ostatnim z tych miejsc planowana jest budowa pętli autobusowej dla linii, które połączą lotnisko w Rębiechowie ze stadionem. Zadaniem kamery będzie patrolowanie dróg pieszych prowadzących od nowo wybudowanej pętli do stadionu - wyjaśnia Jerzy Ból.

Monitoring obejmie też rejon pętli tramwajowej węzła Kliniczna oraz samą ul. Kliniczną od strony wyjścia z przystanku SKM Politechnika Gdańska. Dodatkowo dwie kamery obrotowe zostaną zainstalowane w tzw. rejonach kibica, czyli miejscach, w których na dużych telebimach wyświetlane będą piłkarskie rozgrywki z murawy w Letnicy. Chodzi o plac Zebrań Ludowych i rejon Targu Węglowego.

Jak podkreślają urzędnicy, instalacja nowych kamer będzie wymagała m.in. zbudowania nowych odcinków kanalizacji.

- Przy realizacji inwestycji wsparła nas Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa- podkreśla Ból. - Na potrzeby rozbudowy miejskiego monitoringu wizyjnego przekazała do wykorzystania swoją własną infrastrukturę teletechniczną i łącza światłowodowe, co ma niezwykle duży wpływ na obniżenie kosztów budowy całego przedsięwzięcia.

Z roku na rok kamer w Gdańsku będzie coraz więcej. Na razie jest ich blisko 200, ale urzędnicy planują zwiększyć ich liczbę do aż 1,3 tysiąca.

- Tam, gdzie działa monitoring, jest bezpieczniej. W tych rejonach odnotowujemy mniej wykroczeń, a jeśli nawet coś pod okiem kamery się dzieje, możemy szybko reagować. Nagranie jest dla nas ważnym materiałem dowodowym - chwali plany miasta podkom. Magdalena Michalewska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki