18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Gdańsk: Jest absolutorium dla zarządu województwa. Sprawozdanie finansowe za 2012 rok przyjęte

Kazimierz Netka
Przemek Świderski/Archiwum
Sześciu przeciw, trzech wstrzymało się od głosu, a 19 radnych Sejmiku było za udzieleniem absolutorium zarządowi województwa pomorskiego z tytułu wykonania budżetu za 2012 rok. To była jedna z najważniejszych uchwał pomorskiego sejmiku, z podjętych w bieżącym roku.

Plan budżetu przewidywał uzyskanie w 2012 roku dochodów w kwocie 928,4 mln złotych. W rzeczywistości osiągnięto 881,7 mln zł. W wydatkach było to odpowiednio: 1 013,3 mln zł i 919,8 mln zł. Deficyt miał wynieść 84,9 mln zł. W rzeczywistości był znacznie mniejszy: 32,7 mln zł. Zadłużenie województwa w 2012 roku sięgnęło 42,2 procent.

Uzyskanie „rozgrzeszenia” z ubiegłorocznych dokonań, z matematycznego punktu widzenia było z góry przewidziane (ze względu na układ sił politycznych w sejmiku). Nieprawidłowości w działaniach zarządu nie dopatrzyły się także kontrolujący, np. Regionalna Izba Obrachunkowa czy Komisja Rewizyjna Sejmiku, oceniające zarówno budżet, jak i sprawozdanie finansowe.

Inne spostrzeżenia mają opozycyjni radni. Zwracali oni uwagę na brak zrównoważonego rozwoju, jeżeli chodzi o podział funduszy na inwestycje. Najwyższe kwoty na mieszkańca są w Gdańsku, potem w skali Trójmiasta, na Kaszubach, a na końcu jest reszta województwa. Mieczysław Struk, marszałek Pomorskiego zapewniał, że jest nieco inaczej. Powiedział, że w najbliższym czasie zarząd przedstawi szczegółowe wyliczenie. Dodał, że w Gdańsku i Trójmieście są najwyższe wydatki na mieszkańca m.in. z tego względu, że tu koncentruje się potencjał rozwojowy regionu.

Opozycja zarzucała też zarządowi nieskuteczne wykorzystanie funduszy unijnych na łagodzenie bezrobocia na krańcach województwa: we wschodnich i zachodnich powiatach.

- Stwierdzam uchwalenie absolutorium i gratuluję panu marszałkowi województwa - podsumował efekty głosowań i dyskusji Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Rok 2013 zapowiada się bardziej pesymistycznie. Zmalały wpływy z tytułu podatków CIT oraz PIT do budżetu województwa. Przed nami następny okres unijnego finansowania i nie wiadomo, czy wystarczy nam na wkłady własne do realizacji projektów zasilanej dotacjami z Brukseli. Jest gorzej, bo zlecane są rządowe zadania do wykonania, a w ślad za tym nie idą dotacje z centrum. Radni apelowali, by zarząd województwa skuteczniej zabiegał w rządzie o zmiany w tym zakresie.

Radni opozycyjni orzekli, że działania zarządu województwa w tym zakresie niepodpisania kontraktów przez NFZ i subwencji oświatowej, są za mało skuteczne.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zobrzydzony PO

..sami sobie ustalaja i zatwierdzaja - a wszedzie brud i smród i pranie kasy, bez żadnego efektu!!!

Dodaj ogłoszenie