Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Intensywna wycinka drzew i sytuacja Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego tematem konferencji Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. facebook/Sławomir Rybicki - Senator RP
Sprzeciw wobec intensywnej wycinki drzew na cele komercyjne wyrazili przedstawiciele Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego organizacji ekologicznych. W Dolinie Samborowo w poniedziałek 14.06.2021 spotkali się z reprezentantami Nadleśnictwa Gdańsk. Podczas wspólnej konferencji prasowej mówiono m. in. o sytuacji Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Spotkanie poprowadziła poseł Agnieszka Pomaska (KO), która jest przewodniczącą Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego.

- Spotkania Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego odbywają się w sprawach, które dotyczą całego Pomorza. W tym zespole mamy przedstawicieli wszystkich partii opozycyjnych, zaprosiliśmy też do tego zespołu przedstawicieli partii rządzącej, tego zaproszenia niestety nie przyjęli. Jesteśmy przekonani, że sprawy Pomorza powinny łączyć parlamentarzystów ponadpartyjnie – wytłumaczyła Pomaska na samym początku.

Potem oddała głos senatorowi Sławomirowi Rybickiemu (KO):

- Jesteśmy w miejscu wyjątkowym, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To 20 tys. hektarów wyjątkowego lasu, który otacza aglomerację trójmiejską, które jest dla mieszkańców i turystów miejscem unikatowym, miejscem wypoczynku, kontaktu z przyrodą, z naturą, z lasem, ale niestety coraz częściej również z pozostałościami czy miejscami, gdzie dochodzi do zbyt daleko idącej ingerencji o charakterze gospodarczym. Takim miejscem jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, gdzie prymatem powinna być jego wartość kulturowa, przyrodnicza, społeczna. Przed kilkoma laty Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego wydała w tej sprawie oświadczenie wskazując na czysto naukowe przesłanki, które przeczą doktrynie wyrębu buków i innych drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. O tym wszystkim chcemy dziś porozmawiać z przedstawicielami Lasów Państwowych i mam nadzieję, że ta rozmowa przyczyni się do lepszego zrozumienia naszych intencji – powiedział senator.

"Należy ograniczyć wycinkę lasów"

W wydarzeniu udział brała także poseł Małgorzata Chmiel (KO): - Na naszym poprzednim spotkaniu prezentowaliśmy już projekt naszej ustawy, którą złożyliśmy, żeby chronić lasy aglomeracji miejskiej. To jest nasze zdrowie, to jest dobro, bez którego ludzie nie potrafią żyć w miastach. PiS straszył wyimaginowaną prywatyzacją lasów, którą myśmy niby zakładali, co nie było prawdą, a sam zrobił z nich prywatny folwark, gdzie wycina drzewa na potęgę. Rozumiemy, że należy w celach pielęgnacyjnych wycinać las, natomiast należy ograniczyć wycinkę na cele komercyjne.

Chmiel zaprezentowała propozycje w projekcie ustawy:

  • dodanie do wyliczenia lasów chronionych parku krajobrazowego lasu ochronnego aglomeracji miejskiej
  • powoływanie lasów ochronnych aglomeracji miejskich przez Sejmik Województwa na wniosek prezydenta miasta
  • wycinka drzew na cele gospodarcze w parku krajobrazowym wyłącznie po uzyskaniu zgody sejmiku województwa

Zielone płuca Trójmiasta

Głos zabrał również Marek Rutka, przedstawiciel Lewicy:
- W skali roku około 50 tys. Polek i Polaków umiera ze względu na choroby spowodowane złą, nieodpowiednią jakością powietrza. Trójmiasto jest regionem, w którym ta śmiertelność jest ponadprzeciętna. Mamy jedną z najwyższych umieralności na choroby nowotworowe. Nie ma co ukrywać, że Trójmiejski Park Krajobrazowy to zielone płuca aglomeracji. Jeśli o te płuca nie zadbamy, to śmiertelność będzie jeszcze większa.

Rutka zwrócił też uwagę na inną kwestię:
- My jako Pomorski Zespół Parlamentarny zajmujemy się szerzej aglomeracją trójmiejską. Korzystając z okazji, chciałbym zwrócić uwagę na skandaliczną decyzję, która przed kilkoma dniami zapadła, czyli obniżenie wynagrodzeń w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Ratownicy morscy będą zarabiali mniej.

Swojego przedstawiciela miał także pomorski odział Polskiego Klubu Ekologicznego. Była to Jadwiga Kopeć, szefowa tej instytucji i jednocześnie inicjatorka spotkania.

- Polski Klub Ekologiczny chroni przyrodę. W tym wypadku chodzi nam jednak o ochronę ludzi. Lasy to fabryka tlenu dla milionowej aglomeracji, to rezerwuar wody, która jest zatrzymywana, kiedy jest jej za dużo i oddawana, kiedy jest jej za mało. Dlatego naszą inicjatywą jest to, by była nowa kategoria ochrony lasów: lasy ochronne aglomeracji miejskich. Skupiska ludzi tego potrzebują – zauważyła.

Stanowisko Nadleśnictwa

I wreszcie na koniec głos oddano Łukaszowi Plonusowi, rzecznikowi prasowemu Nadleśnictwa Gdańsk:

- Cieszę się, że leśnicy zostali zaproszeni na to spotkanie. Tak, jak państwo parlamentarzyści zauważyli, te lasy są naprawdę bardzo ważne. To jest tylko 4 proc. lasu w skali województwa, ale aż milionowa aglomeracja i Nadleśnictwo Gdańsk zmieniło swoje zasady zagospodarowania tymi lasami, tak, żeby maksymalnie się dostosować do zadań, które społeczeństwo przed nami stawia. M. in. zmieniło zasady tak, żeby wycinać lasy w sposób punktowy. Na pewno warto rozmawiać o lesie – powiedział.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki