Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk i fundacja KOTangens dbają o bezdomne koty i rozpoczynają kampanię informacyjną. Sprawdź, jak możesz pomóc wolno bytującym kotom

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Gdańsk od dawna jest znany z dużej liczby wolno żyjących kotów. Są one ważnym elementem miejskiego ekosystemu. Zapobiegają rozprzestrzenianiu się gryzoni. Jak mówią osoby zaangażowane w akcję, w związku z tym powinniśmy stwarzać im godne warunki bytowania. Szczególnie w zimie ich sytuacja jest trudna. Bez pomocy człowieka zwierzęta te nie są w stanie przetrwać mrozów. Miasto Gdańsk przy współpracy z fundacją KOTangens postanowiło więc wspomóc zwierzęta.

Kampania związana z ochroną kotów wolno żyjących w mieście

W listopadzie 2019 roku Olmeka Creation House wygrała przetarg, zorganizowany przez gdański Urząd Miejski przy współpracy z fundacją KOTangens, na kampanię związaną z kotami wolno żyjącymi. Akcja informacyjna ma pojawić się w przestrzeni miejskiej oraz w social mediach. Potrwa do 20 stycznia 2020 r.

Głównym celem akcji jest przypomnienie, że z godnie prawem koty wolno żyjące stanowią dobro ogólne i mamy obowiązek o nie zadbać. Kampania ma pokazać mieszkańcom Gdańska, w jaki sposób można pomóc czworonogom.

Z działań na rzecz fundacji KOTangens znany był ś.p. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Kampania informacyjno-edukacyjna jest jednym z elementów realizowanego w tym roku przez gdański magistrat, z budżetu obywatelskiego, projektu "Koty S.O.S.!".

Pamiętajmy, że powinniśmy pomagać kotom wolno żyjącym!

Głównym celem akcji jest przypomnienie, że w myśl prawa nikt nie może ich bezkarnie wyłapywać, krzywdzić, przepędzać ani straszyć zwierząt.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt: "zabicie wolno żyjącego kota lub znęcanie się nad nim stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem - do lat 5".

Darmowa karma i domki dla kotów w Gdańsku. Jak pomóc zwierzętom?

Ponadto kampania w jasny sposób ma komunikować sposoby na odpowiednie zachowania oraz na pomoc dla kotów. Osobom deklarującym chęć pomocy i chcącym zostać opiekunem kotów wolno bytujących, miasto oferuje darmową karmę oraz dwukondygnacyjne, czteropokojowe ocieplane domki, które są idealnym schronieniem przed wiatrem, mrozem, deszczem i śniegiem.
Budkę dla kotów można także wykonać samodzielnie, np. z płyt styropianowych. Środek wyścielić słomą, posiadającą właściwości izolacyjne i nienasiąkającą wilgocią. Można ją zastąpić sianem lub materiałem sztucznym, np. polarem.

Jeśli podejmujesz się dokarmiania kotów, nie zapomnij, by robić to regularnie. To zazwyczaj zobowiązanie długofalowe, na wiele lat. Koty na terenach miejskich mają bowiem bardzo ograniczone możliwości samodzielnego zdobycia pożywienia, dlatego niezbędna jest im pomoc człowieka.

Nie należy podawać im resztek z naszych stołów. W żadnym wypadku nie wolno podawać im mleka. Znaczna część kotów nie toleruje zawartej w nim laktozy, co może skutkować biegunką i osłabieniem kondycji kota.

Kontroluj kocią populację

Gdańsk finansuje również określoną pulę zabiegów kastracji i sterylizacji kotów. Każdy społeczny opiekun tych zwierząt, w czasie trwania akcji, może bezpłatnie wysterylizować swoich podopiecznych.

Zanim odjedziesz - sprawdź auto

Przed włączeniem silnika pamiętaj, by zajrzeć pod maskę swojego samochodu. Koty lubią szukać tam schronienia, przez co bardzo często dochodzi do tragedii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki