Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Groźny turysta na Wyspie Sobieszewskiej. Drugie odkrycie kalinka błękitnego w Polsce!

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Gdańsk. Nietypowy turysta na Wyspie Sobieszewskiej.
Gdańsk. Nietypowy turysta na Wyspie Sobieszewskiej. Fot. Agnieszka Wojkowska
W Morzu Śródziemnym jest on dręczycielem rybaków, ale u nas zazwyczaj po prostu zagadką. Ale też może stanowić zagrożenie dla ekosystemu. Mieszkanka Wyspy Sobieszewskiej podczas spaceru odnalazła kalinka błękitnego. Jest to krab występujący w Zatoce Meksykańskiej, zachodniej części Oceanu Atlantyckiego oraz niektórych rejonach Morza Śródziemnego. To dopiero drugie odkrycie tego gatunku w Polsce.

Wyspa Sobieszewska. Drugie spotkanie z kalinkiem błękitnym w Polsce

Callinectes sapidus, bo tak brzmi łacińska nazwa kalinka błękitnego, nie jest stałym bywalcem w naszym kraju. Pierwszy raz znaleziono go w Polsce w 2018 roku w jeziorze Dąbie, które leży w granicach Szczecina. Drugie spotkanie miało miejsce 25.12 br. na plaży na Wyspie Sobieszewskiej. Martwego już kraba odnalazła Agnieszka Wojkowska, mieszkanka Gdańska.

ZOBACZ TAKŻE: Kazimierz Lewenko z Debrzna mógł być pierwszym Polakiem w kosmosie. Wyjątkowa historia niedoszłego kosmonauty

Uwagę na to znalezisko zwrócił Rafał Maciaszek, naukowiec z SGGW prowadzący projekt Łowca Obcych. To inicjatywa mająca na celu lokalizowanie i monitorowanie roślin oraz zwierząt akwariowych, które zostały uwolnione do polskich wód. Takie incydenty mogą stanowić zagrożenie dla ekosystemu i nie inaczej jest też z kalinkiem błękitnym. Ten jest bowiem największym krabem zauważonym w Polsce. Jedynym naturalnym krabem w naszym kraju jest bowiem krab brzegowy.

- Co ciekawe, rodzimy krab brzegowy, znany jako invasive green crab, konkuruje z kalinkiem tam, gdzie ten występuje naturalnie (i odwrotnie). Mamy tutaj przykład inwazji gatunków inwazyjnych na gatunki inwazyjne. Oczywiście, do tego wszystkie by nie doszło, gdyby nie interwencja człowieka, przez co gatunki te zostały sztucznie przeniesione poza ich naturalne zasięgi i zmuszone do odnalezienia się w obcych im światach, gdzie doprowadzają do ich wyniszczania - czytamy we wpisie Łowcy Obcych na Facebooku.

Spotkałeś kalinka błękitnego? Zgłoś to!

Istnieje mała szansa, że tzw. invasive blue crab przywędrował do Bałtyku o własnych siłach. Zdaniem naukowca mógł on się tu znaleźć z mniejszą lub większą pomocą ze strony człowieka. Na fanpage'u projektu Łowca Obcych Rafała Maciaszka widnieje apel o czujność i zgłaszanie każdego napotkanego kalinka błękitnego5:

- Bardzo proszę o dokumentowanie obserwacji tego gatunku poprzez ich sfotografowanie, a także przesłanie fotografii wraz z datą i lokalizacją obserwacji na wiadomość prywatną - pisze na Facebooku.

Niecodzienni goście kempingu na Stogach. Boa dusiciele zamie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki