Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 17godz.
  • 22min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Gdańsk Główny – nowoczesna stacja ułatwia podróże

Artykuł sponsorowany

· Dostępna dla wszystkich podróżnych.
· Historyczny wygląd i wygodna obsługa.
· Pełna informacja dla pasażerów.

Mieszkańcy i turyści już korzystają z nowych peronów dalekobieżnych. Wygodny dostęp zapewnią windy i schody ruchome. Zachowany jest historyczny charakter obiektu. Inwestycja ma wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wygodne perony dla wszystkich

Prace na stacji obejmowały przebudowę dwóch peronów dalekobieżnych oraz dwóch przejść podziemnych. Podwyższone perony i energooszczędne oświetlenie umożliwiają pasażerom wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągu.

Po modernizacji stacja jest dostosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. się. Dwie windy oraz dwie pary schodów ruchomych zapewnią wygodny dostęp na perony dalekobieżne z dwóch przejść podziemnych, zarówno z tunelu łączącego ul. Wały Jagiellońskie z dworcem autobusowym, jak i drugiego, który tymczasowo pełni funkcję wygodnego przejścia między peronami.

Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, na poręczach schodów umieszczono informacje w języku Braille’a. Wzdłuż krawędzi peronowej znajdują się ścieżki naprowadzające z wypukłymi elementami.

Wygoda i zachowana historia stacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachowały dawny charakter stacji. Nad peronem nr 2 zamontowano odrestaurowane wiaty z 1901 r. oraz odnowiono zabytkowe, kamienne schody i balustrady. Zachowano nawet dawną kostkę brukową. W podobnej stylistyce został przygotowany peron nr 1. Pasażerowie w historycznym otoczeniu mają do dyspozycji nowoczesne tablice informacyjne oraz schody ruchome i windy. Czytelne oznakowanie ułatwia poruszanie się po stacji. Stacja Gdańsk Główny ze względu na swoją zabytkową, historyczną architekturę, była modernizowana pod opieką konserwatora zabytków.


Wartość projektu to około 52 mln złotych.

Dodaj ogłoszenie