Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk, Gdynia: Gotuj się do parady!

(LP, SS)
Grzegorz Mehring
Jesteśmy z tego dumni! Od 2003 roku Gdańsk i Gdynia pokazują całej Polsce, jak można świętować święta państwowe: radośnie, bez sztampy, w wielkim gronie tysięcy osób!

To musi być jakiś znak! Od 2003 roku, kiedy ulicami Gdańska i Gdyni przeszły pierwsze Parady Niepodległości, nigdy się nie zdarzyło, by zostały one zakłócone przez kiepską pogodę. Aura zawsze uczestnikom sprzyjała i miejmy nadzieję, że tak będzie i w tym roku: już za niecałe dwa tygodnie przecież 11 listopada, 91 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę! Tradycja radosnego świętowania jest wprawdzie dość krótka, ale jak się okazuje, bardzo żywa. W ubiegłym roku w Gdańsku w paradzie wzięło udział niemal 20 tys. uczestników, a w Gdyni również ścisk był olbrzymi. Nasze trójmiejskie parady są podpatrywane w całej Polsce. Obecnie na ich wzór obchody odbywają się już w kilkunastu miastach - w tym w Warszawie.

A co w tym roku? W Gdańsku Parada Niepodległości rozpocznie się tradycyjnie na Targu Rybnym, w pobliżu Technikum Łączności, o godz. 10.40. - Należy jednak pamiętać, że jest to godzina wymarszu w kierunku pomnika króla Jana III Sobieskiego, więc lepiej być wcześniej, by móc podziwiać to, co przygotowali inni uczestnicy - podkreśla Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM , które organizuje paradę. A będzie co oglądać. Święto w Gdańsku jest niezwykle kolorowe, bo ma bardzo oddolny charakter. Swoje prezentacje przygotowuje mnóstwo szkół, stowarzyszeń, klubów, klubików, grup sąsiedzkich...
Są Harcerze ZHP i ZHR, kolekcjonerzy zabytkowych pojazdów, motocykliści, cykliści i miłośnicy quadów. W tym roku aż z Gniewa zawita na koniach kilkunastu wspaniałych husarów oraz ok. 10 przedwojennych polskich ułanów z 18 pułku. Będą też formacje piesze reprezentowane przez SGO Pomorze, napoleoński XII regiment piechoty Księstwa Warszawskiego. Bedą chrzęścić zbrojami rycerze z XIII i XIV w., przetoczy się artyleria. Pojawi się - to nowość - Kompania Reprezentacyjna 49 Pułku Śmigłowców Bojowych oraz Kompania Reprezentacyjna Policji. Będzie, jak zawsze, orkiestra Straży Granicznej i oczywiście niezawodna - zawodowa i ochotnicza - straż pożarna. Organizatorzy przygotowali dla uczestników 2500 ciepłych biało-czerwonych szalików. Po mszy św. w bazylice Mariackiej wszyscy zostaną poczęstowani grochówką.

W Gdyni parada wyrusza tradycyjnie w samo południe. Zacznie się na placu Konstytucji w okolicach dworca głównego, a jej uczestnicy przejdą ul. 10 Lutego i zakończą przemarsz przy płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Udział zapowiedzieli już m.in. Gdyński Szwadron Krakusów na koniach, Bractwo Kurkowe, Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej i służby mundurowe, w tym wozy straży pożarnej, strażnicy miejscy na skuterach. Nie zabraknie harcerzy z ZHR i ZHP. Ulicami przejadą piękne zabytkowe pojazdy z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki