Gdańsk. Fundują dwulatkom USG

Jolanta Gromadzka-AnzelewiczZaktualizowano 
Każde dziecko chociaż raz powinno być poddane badaniu USG jamy brzusznej
Każde dziecko chociaż raz powinno być poddane badaniu USG jamy brzusznej Grzegorz Mehring
Ponad 800 małych mieszkańców z Wrzeszcza, Oliwy, Przymorza, Żabianki, Osowej oraz Oruni skorzysta w tym roku z profilaktycznych badań USG jamy brzusznej.

Na pierwszy ogień pójdą dwulatki urodzonych w 2007 roku, w przyszłym - cały rocznik 2008. Ze względu na to, że program finansowany jest przez przychodnie działające pod wspólnym szyldem - Nadmorskie Centrum Medyczne - z badań skorzystać mogą dzieci zapisane w nich do lekarzy pediatrów. Na pierwszy ogień pójdą dwulatki urodzonych w 2007 roku, w przyszłym - cały rocznik 2008.

Ze względu na to, że program finansowany jest przez przychodnie działające pod wspólnym szyldem - Nadmorskie Centrum Medyczne - z badań skorzystać mogą dzieci zapisane w nich do lekarzy pediatrów. - Chcemy, by USG jamy brzusznej miało "zaliczone" każde dziecko zgłaszające się na bilans zdrowia dwulatka - deklaruje dr Barbara Pawłowska, zastępca dyrektora Nadmorskiego Centrum Medycznego ds. lecznictwa.

Zgodnie z zaleceniami prof. Alicji Chybickiej, krajowego konsultanta ds. pediatrii - do 3 roku życia dziecka powinny zostać wykryte wszystkie wrodzone nowotwory oraz wady rozwojowe, w tym częste wady układu moczowego. Wady często nie dają żadnych objawów, wyrządzając przy tym organizmowi dziecka wielką szkodę. Zdarza się, że maluch długo leczony jest w powodu przewlekłego kaszlu i tylko dzięki USG udaje się ustalić, że jego przyczyną jest wrodzony refluks żołądkowo-przełykowy.

Natomiast nowotwory rozwijają się skrycie, odbierając maluchowi szanse na wyleczenie. Jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u niemowląt jest neuroblastoma, inaczej nerwiak zarodkowy. Choć osobom nie mającym nic wspólnego z medycyną trudno w to uwierzyć - chorują na niego nawet niemowlęta.

Blisko 50 proc. przypadków neuroblastomy występuje u dzieci poniżej drugiego roku życia - alarmują onkolodzy dziecięcy. Właśnie na program badań USG u wszystkich polskich dzieci zbierała w tym roku pieniądze Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nikt nie chciał nam jednak podać daty, kiedy się on rozpocznie. Gdańskie przychodnie nie chciały czekać i zorganizowały go własnym sumptem. - Nie chodzi o to, by znaleźć nowotwór, ale o to, by go wykluczyć - podkreśla dr Pawłowska.

Przyślą zaproszenie na domowy adres pacjenta

"Przepustką" upoważniającą do badania USG dziecka jest imienne zaproszenie z "instrukcją".
Zawiera ona numer telefonu, pod którym rodzice mogą ustalić termin badania swojego dziecka w dwóch przychodniach w Gdańsku. Dzieci korzystające z opieki pediatrów w dzielnicach - Wrzeszcz, Przymorze, Oliwa, Żabianka - będą badane w przychodni "Jagiellońska" na gdańskim Przymorzu, maluchy z Oruni i Osowej - w otwartej niedawno przychodni "Świętokrzyska". Każdy dwulatek zapisany do przychodni NCM otrzyma zaproszenie do domu.

Udało się nam wykryć chorobę w zarodku

Z dr Hanną Czauderną-Przedwojską, specjalistą pediatrą, rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Czy badanie USG dziecka, któremu nic nie dolega, ma sens?
Nie podlega to dyskusji. Ponieważ takiego badania wykonanego "profilaktycznie" Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje, namawiam rodziców, których na to stać, by zafundowali je swojemu dziecku. Bez względu na jego wiek. Niemowlęciu, dwulatkowi, trzylatkowi. Przynajmniej raz w okresie dzieciństwa dziecko powinno być poddane badaniu USG jamy brzusznej.

Czy USG pozwoliło wykryć u Pani pacjentów jakąś poważną chorobę?
W Szpitalu Dziecięcym na Polankach, gdzie pracowałam przez wiele lat, zlecałam badanie USG każdemu pacjentowi, który był leczony na naszym oddziale. Dzięki temu udało się nam zdiagnozować cztery przypadki neuroblastomy, najczęściej występującego złośliwego nowotworu u niemowląt.

Co to dało?
Im wcześniej nowotwór jest wykryty, tym leczenie jest bardziej efektywne. Tak też było w tych czterech przypadkach.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie