Gdańsk: Euro 2012 - korzyści dla miasta

Kazimierz Netka
Budowa Areny Bałtyckiej może być wzorcową dla innych miast, w których odbędą się finały
Budowa Areny Bałtyckiej może być wzorcową dla innych miast, w których odbędą się finały Tomasz Bołt
W środę podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w Warszawie, dokonano zmian na liście najważniejszych przedsięwzięć do zrealizowania w ramach przygotowań Polski do...

rozgrywek finałowych mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro '2012. W środę podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w Warszawie, dokonano zmian na liście najważniejszych przedsięwzięć do zrealizowania w ramach przygotowań Polski do rozgrywek finałowych mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro '2012.

Zakończyło się to dużym sukcesem województwa pomorskiego. - Najważniejsze, to umieszczenie na liście zamierzeń związanych z poprawą zaopatrzenia stadionu w energię elektryczną - ocenia Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska. - Tylko jeden projekt usunięto, m.in. dlatego, że nie było zapewnionego finansowania jego realizacji. Nie spowoduje to jednak żadnych perturbacji.

Te najistotniejsze dla całego Trójmiasta zamierzenia, to budowa stacji elektroenergetycznej w Nowym Porcie oraz poprawa systemu zasilania całej aglomeracji gdańskiej. Pierwszy projekt obejmuje oprócz wspomnianej stacji, także budowę linii wysokiego i średniego napięcia (w tym mających zapewnić zasilanie rezerwowe i główne stadionu). Bez zapewnienia możliwości dostaw prądu z dwóch kierunków, w razie w awarii mogłoby dojść do paraliżu funkcjonowania obiektów sportowych. Budowa stacji zasilania nie jest przewidziana miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, więc jest niemożliwa. Umieszczenie tego przedsięwzięcia na liście przedsięwzięć priorytetowych związanych z przygotowaniami do Euro '2012, pozwoli na jego zrealizowanie na wyjątkowych zasadach - na podstawie tzw. specustawy o Euro2012, mającej ułatwiać budowę stadionów.

Drugi projekt, który został umieszczony na liście priorytetów w związku z EURO, to rozbudowa systemu zasilania elektroenergetycznego aglomeracji trójmiejskiej. Jego urzeczywistnienie doprowadzi do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Chodzi zaś o dodatkowe podłączenie aglomeracji gdańskiej do krajowej linii przesyłowej o napięciu 400 kilowoltów. Żeby to osiągnąć, wystarczy zbudować około 700 metrów linii, łączącej punkt zasilania w Leźnie z siecią wysokiego napięcia. Teraz, w razie awarii prądu może zabraknąć na długo nie tylko na stadionie, ale również w dużej części Trójmiasta.

Jesteśmy zadowoleni

Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska
Na liście były i pozostają projekty, które są dla nas istotne. Najważniejsze, że udało się tam umieścić dodatkowo przedsięwzięcia związane z zasilaniem energetycznym stadionu i przebudową ulicy Stadionowej, obecnie zwanej Żaglową. Zmiany nazw innych przedsięwzięć zostały dokonane ze względu na to, że było to ważne dla uzyskania unijnej dotacji. Nowe nazwy mają sprawić, że już nikt nie będzie miał wątpliwości, zwłaszcza odnośnie budowy tras Sucharskiego i Słowackiego. Każdy z tych projektów finansowany jest z innych źródeł.

Gwarancja dostaw elektryczności

Renata Wiśniowska, dyrektor projektu Arena Bałtycka
Zrezygnowanie z części realizacji projektu dotyczącego budowy kolektora ściekowego nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na funkcjonowanie stadionu. W ramach przebudowy ul. Żaglowej, zmodernizujemy sieć sanitarną i doprowadzimy wodę do stadionu.

Umieszczenie w wykazie projektu dwustronnego systemu zasilania w prąd, daje Arenie Bałtyckiej szanse stworzenia odpowiednich warunków bezpieczeństwa na stadionie, jego oświetlenia, przekazów telewizyjnych.

Powrót na siłownię - na jakich zasadach?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie