Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Enigma Wehrmachtu dotarła do muzeum nocą (ZDJĘCIA)

Grażyna Antoniewicz
Enigma trafiła do muzeum jako bezterminowy depozyt. Na zdjęciu zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr Janusz Marszalec
Enigma trafiła do muzeum jako bezterminowy depozyt. Na zdjęciu zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr Janusz Marszalec Grzegorz Mehring
Tajemnice niemieckiej Wunderwaffe, maszynę szyfrującą Enigma, dokumenty dotyczące polskiej działalności wywiadowczej zobaczymy w powstającym w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej dzięki porozumieniu z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ponieważ w zbiorach ABW znajdują się trzy oryginalne maszyny szyfrujące Enigma, agencja postanowiła jeden z egzemplarzy wypożyczyć na ekspozycję stałą w Muzeum II Wojny Światowej. I tak do Gdańska w nocy z wtorku na środę przywieziono Enigmę - niemiecką maszynę szyfrującą z czasów II wojny światowej.

- Jest to przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca - mówi Natalia Brzuska z Muzeum II Wojny Światowej. - Podstawą działania naszej Enigmy są obracające się wirniki, a ma ich pięć. Maszyna jest oczywiście oryginalna, co zostało potwierdzone, i była używana przez wojska lądowe Wehrmachtu.

Od momentu powstania aż do zakończenia II wojny światowej była nieustannie modyfikowana oraz ulepszana. Przykładem może być Enigma wykorzystywana przez Kriegsmarine, która w wyniku wprowadzanych zmian kolejno posiadała sześć, następnie siedem, a w wersji końcowej osiem wirników.

W 1932 roku Polskie Biuro Szyfrów przy pomocy polskich matematyków Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego złamało kod maszyny szyfrującej Enigma. I choć w 1939 roku Niemcy zmienili szyfr, to jednak zespół Zygalskiego zdołał przygotować nowe komplety płacht kryptologicznych.

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej ma pozwolenie na budowę

25 lipca 1939 roku w Pyrach pod Warszawą Polacy przekazali po jednym egzemplarzu Enigmy wraz z dokumentacją przedstawicielom wywiadu brytyjskiego i francuskiego. Złamanie kodu maszyny szyfrującej w znaczący sposób wpłynęło na losy wojny. Niemcy do końca nie zdawali bowiem sobie sprawy, że szyfr Enigmy został złamany.

Gdańska Enigma trafiła do muzeum jako bezterminowy depozyt. Pozostanie jednak własnością ABW.

Niestety, można ją będzie oglądać dopiero po otwarciu muzeum, które planowane jest 1 września 2014 roku.

To nie jedyny cenny dar, który ABW przekazała Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej podarowała m.in. mikrofilmy z kilkoma tysiącami stron dokumentów dotyczących polskich uchodźców w Rumunii w latach 1939-45.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki