Gdańsk: Dziś będą rozmawiać o ośrodku socjalnym we Wrzeszczu

Magdalena SapkowskaZaktualizowano 
Głośne protesty mieszkańców Wrzeszcza w sprawie budowy wytrzeźwiałki przy ul. Sobieskiego skłoniły Ewę Kamińską, wiceprezydent Gdańska, do zorganizowania w tej sprawie spotkania. - Chcemy wyjaśnić wątpliwości i przekonać mieszkańców, że nie muszą się obawiać nowego sąsiedztwa - mówi wiceprezydent.

Debata na temat lokalizacji Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych oraz Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień NZOZ "Monar" odbędzie się dziś o godz. 17 w auli Pomorskich Szkół Rzemiosł, przy ul. Sobieskiego 90. Jeśli ktoś chciałby zadać bardziej szczegółowe pytanie, jeszcze dziś może wysłać je e-mailem do urzędu na adres piotr.kowalczuk@gdansk.gda.pl.

Mieszkańcy i członkowie komitetu sprzeciwu już zapowiedzieli swój tłumny udział. - Sami rozwieszaliśmy na osiedlu plakaty informujące o spotkaniu - mówi Paweł Śliwski, przewodniczący komitetu protestacyjnego.

Spotkanie będzie miało jednak charakter informacyjny. - Decyzja w sprawie lokalizacji Poradni Terapii Uzależnień Monaru i Pogotowia Socjalnego Dla Osób Nietrzeźwych już zapadła i nie zostanie zmieniona - poinformowała na antenie Radia Gdańsk wiceprezydent miasta Ewa Kamińska. Ośrodki powstaną we Wrzeszczu przy ul. Sobieskiego 21.

Wrzeszczanie podkreślają, że zgadzają się z miastem, że pogotowie jest potrzebne, osobom uzależnionym trzeba pomagać. Nie podoba im się jednak ulokowanie ośrodka w otoczeniu domów, szkół, a także przedszkola, które przez płot sąsiaduje z budynkami przyszłej placówki.
Swój sprzeciw wyrazili też rektorzy Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnie chciałyby, aby teren przy Sobieskiego stał się częścią kampusów.

Komitet protestacyjny podkreśla, że problem z noclegownią na osiedlu mieszkalnym pojawił się np. w Opolu, gdzie władze miasta zorganizowały noclegownię dla bezdomnych na osiedlu Groszowice. "Mieszkańcy noclegowni są bardzo uciążliwi dla całej dzielnicy, bardzo wulgarni i agresywni w stosunku do mieszkańców, dają złe przykłady życia dzieciom i młodzieży. Przystanki są dla nich kolejnym legowiskiem, są tam załatwiane wszelkie potrzeby fizjologiczne. (...) Po wyjściu z izby wytrzeźwień i noclegowni pierwsze kroki stawiane są w kierunku sklepu po alkohol " - napisali do prezydenta Opola mieszkańcy, którzy walczą o przeniesienie placówki. - Obawiamy się, że u nas będzie tak samo. Dlatego chcielibyśmy, by miasto zmieniło decyzję, nim będzie za późno - mówią wrzeszczanie.
Problemu z uciążliwym sąsiedztwem nie ma za to Gdynia. Tam Punkt Interwencji Noclegowej zlokalizowano przy ul. Janka Wiśniewskiego, w oddaleniu od budynków mieszkalnych.
- Dookoła nie ma domów, są tylko hurtownie czy sklepy - podkreśla Cezary Horewicz, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie