Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Dziś będą rozmawiać o ośrodku socjalnym we Wrzeszczu

Magdalena Sapkowska
Głośne protesty mieszkańców Wrzeszcza w sprawie budowy wytrzeźwiałki przy ul. Sobieskiego skłoniły Ewę Kamińską, wiceprezydent Gdańska, do zorganizowania w tej sprawie spotkania. - Chcemy wyjaśnić wątpliwości i przekonać mieszkańców, że nie muszą się obawiać nowego sąsiedztwa - mówi wiceprezydent.

Debata na temat lokalizacji Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych oraz Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień NZOZ "Monar" odbędzie się dziś o godz. 17 w auli Pomorskich Szkół Rzemiosł, przy ul. Sobieskiego 90. Jeśli ktoś chciałby zadać bardziej szczegółowe pytanie, jeszcze dziś może wysłać je e-mailem do urzędu na adres [email protected].

Mieszkańcy i członkowie komitetu sprzeciwu już zapowiedzieli swój tłumny udział. - Sami rozwieszaliśmy na osiedlu plakaty informujące o spotkaniu - mówi Paweł Śliwski, przewodniczący komitetu protestacyjnego.

Spotkanie będzie miało jednak charakter informacyjny. - Decyzja w sprawie lokalizacji Poradni Terapii Uzależnień Monaru i Pogotowia Socjalnego Dla Osób Nietrzeźwych już zapadła i nie zostanie zmieniona - poinformowała na antenie Radia Gdańsk wiceprezydent miasta Ewa Kamińska. Ośrodki powstaną we Wrzeszczu przy ul. Sobieskiego 21.

Wrzeszczanie podkreślają, że zgadzają się z miastem, że pogotowie jest potrzebne, osobom uzależnionym trzeba pomagać. Nie podoba im się jednak ulokowanie ośrodka w otoczeniu domów, szkół, a także przedszkola, które przez płot sąsiaduje z budynkami przyszłej placówki.
Swój sprzeciw wyrazili też rektorzy Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnie chciałyby, aby teren przy Sobieskiego stał się częścią kampusów.

Komitet protestacyjny podkreśla, że problem z noclegownią na osiedlu mieszkalnym pojawił się np. w Opolu, gdzie władze miasta zorganizowały noclegownię dla bezdomnych na osiedlu Groszowice. "Mieszkańcy noclegowni są bardzo uciążliwi dla całej dzielnicy, bardzo wulgarni i agresywni w stosunku do mieszkańców, dają złe przykłady życia dzieciom i młodzieży. Przystanki są dla nich kolejnym legowiskiem, są tam załatwiane wszelkie potrzeby fizjologiczne. (...) Po wyjściu z izby wytrzeźwień i noclegowni pierwsze kroki stawiane są w kierunku sklepu po alkohol " - napisali do prezydenta Opola mieszkańcy, którzy walczą o przeniesienie placówki. - Obawiamy się, że u nas będzie tak samo. Dlatego chcielibyśmy, by miasto zmieniło decyzję, nim będzie za późno - mówią wrzeszczanie.
Problemu z uciążliwym sąsiedztwem nie ma za to Gdynia. Tam Punkt Interwencji Noclegowej zlokalizowano przy ul. Janka Wiśniewskiego, w oddaleniu od budynków mieszkalnych.
- Dookoła nie ma domów, są tylko hurtownie czy sklepy - podkreśla Cezary Horewicz, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki