reklama

Gdańsk: Dziecięce dzieła w Parku im. Reagana

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Aleksandra Szlas i dzieło, za które otrzymała nagrodę
Aleksandra Szlas i dzieło, za które otrzymała nagrodę Grzegorz Mehring
Pięćdziesiąt tablic z dziecięcymi dziełami sztuki można podziwiać w Parku im. Ronalda Reagana w pasie nadmorskim Gdańska.

We wtorek odbył się "wernisaż" tej stałej ekspozycji, a mali artyści zostali nagrodzeni. Plansze przedstawiają obrazy wykonane na konkurs pt. "Chrońmy ujęcia wody w Pasie Nadmorskim". Pomysły dzieci na ochronę ujęć wody Zaspa i Czarny Dwór mają spacerujących w parku nakłaniać np. do segregacji śmieci, zbierania psich odchodów, niewjeżdżania samochodami do parku, odpowiedniej utylizacji pojemników po olejach.

- Wymagający ochrony obszar naszych ujęć wody pitnej Zaspa i Czarny Dwór jest bardzo atrakcyjny dla rekreacji i wypoczynku, dlatego potrzebuje specjalnej uwagi - wyjaśnia Jacek Skarbek, prezes zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. - Takiej sytuacji nie ma chyba nigdzie w kraju, bo na teren ujęć głębinowych w parku chętnie przychodzi wiele osób, także z psami, przyjeżdża rowerami. Niełatwo namówić ludzi, by się troszczyli o czystość tego miejsca. Postanowiliśmy więc odwołać się do wyobraźni najmłodszych.

- Jak wpadłaś na taki pomysł pokazania innym, co robią źle? - zapytaliśmy Aleksandrę Szlas, zdobywczynię I miejsca wśród uczniów szkół podstawowych. W swej pracy przedstawiła zakaz połowu ryb.

- Gdy byłam kiedyś nad Wisłą, zobaczyłam, jak wędkarz dokarmiał ryby - opowiada Ola. - Zauważyłam, że woda jest z tego powodu zabrudzana. Dlatego postanowiłam to pokazać na obrazie.
Wśród gimnazjalistów I miejsce zdobyła Patrycja Świętochowska, za obraz "Nie zakopuj martwych zwierząt!".

Na konkurs nadesłano około 230 prac. Spośród nich komisja wybrała 50 do eksponowania w różnych miejscach na terenie parku.

Organizatorami są Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej.

Redakcja "Polski Dziennika Bałtyckiego" patronowała konkursowi.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie