Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk dostanie 80 mln złotych na zabezpieczenia antypowodziowe

nie
Podczas ostatniej ulewy zniszczony został zbiornik retencyjny przy ulicy Subislawa
Podczas ostatniej ulewy zniszczony został zbiornik retencyjny przy ulicy Subislawa Przemyslaw Swiderski
Gdańsk w ciągu najbliższych lat wyda ponad 80 milionów złotych na zabezpieczenia antypowodziowe. W planach jest budowa trzech nowych zbiorników retencyjnych, poszerzenie zasięgu kanalizacji deszczowej na Osowej, w Kokoszkach i na osiedlu Strzyża, a także regulacja potoku w Kokoszkach.

Gdańsk otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zabezpieczenie terenów miejskich przed powodzią. Umowa ma zostać podpisana do końca kwietnia.

- Właśnie dotarła do nas informacja, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony i otrzymamy dofinansowanie w wysokości 80 778 113 zł. To oznacza, że będziemy mogli kontynuować i dokończyć działania, które już podjęliśmy. A także myśleć o realizacji kolejnych etapów inwestycji w innych ważnych lokalizacjach – wyjaśnia wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz też: Ulewa w Gdańsku. Takich opadów w mieście nie było od 65 lat!

Miasto dotychczas prowadzi projekt „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich”. W jego ramach budowana jest kanalizacja deszczowa na osiedlu Strzyża i w dzielnicy Osowa (w rejonie ul. Keplera). Dzięki dofinansowaniu, w Gdańsku powstaną zbiorniki retencyjne na Osowej, w Kokoszkach (na potoku Strzelniczka) i w rejonie Jaśkowej Doliny. Projekt obejmuje również Regulacja Potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II, budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Grottgera (kolektor Kołobrzeska) i zagospodarowanie wód opadowych z terenu cmentarza św. Franciszka (rejon ul. Kartuskiej).

Ulewa na Pomorzu. Są podtopienia [WIDEO]

- Już myślimy o kolejnych etapach projektu, na które również chcielibyśmy pozyskać dofinansowanie. W planach mamy m.in. kontynuację budowy tzw. „Kanału Ulgi” dla Potoku Strzyży, którego I etap został już zrealizowany pod ulicą Wajdeloty (w ramach Rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza) czy też budowę kolejnych zbiorników retencyjnych itp. Liczymy na to, że na skutek pojawiających się oszczędności w środkach unijnych w skali kraju, NFOŚiGW umożliwi beneficjentom ubieganie się o kolejne dotacje – tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz.

[email protected]

Podtopienia po sierpniowej ulewie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki