Gdańsk: Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy. Polskie kolędy w...

  Gdańsk: Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy. Polskie kolędy w aranżacji Macieja Małeckiego

  Maja Korbut

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wystąpili Polski Chór Kameralny i Orkiestra Kameralna Hanseatica

  Wystąpili Polski Chór Kameralny i Orkiestra Kameralna Hanseatica ©Grzegorz Mehring

  Po raz kolejny w pięknym wnętrzu kościoła św. Mikołaja w Gdańsku odbył się Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy. Mimo że był on kontynuacją pewnej tradycji, w tym roku kilka rzeczy się zmieniło.
  Wystąpili Polski Chór Kameralny i Orkiestra Kameralna Hanseatica

  Wystąpili Polski Chór Kameralny i Orkiestra Kameralna Hanseatica ©Grzegorz Mehring

  Koncerty były dotąd jednym z ostatnich zwiastunów świąt - tegoroczny odbył się w świąteczny poniedziałek. Również repertuar nieco różnił się od tego, co słyszeliśmy w poprzednich latach - organizatorzy skupili się na bogactwie polskich kolęd i zaprezentowali je w niezwykłej aranżacji Macieja Małeckiego na chór mieszany i kameralną orkiestrę smyczkową.

  Frekwencja na koncercie była zadziwiająca, kościół był dosłownie wypełniony po brzegi.
  I chyba nikt z tego tłumu słuchających nie pożałował przyjścia. Maciej Małecki w swoim cyklu kolęd zawarł takie bogactwo środków, że momentami aż trudno uwierzyć, iż jeden kompozytor mógł wpaść na tyle aranżacyjnych pomysłów. Nie znaczy to jednak, że jego opracowanie może spodobać się tylko wykształconym muzykom - tak świeże potraktowanie znanych wszystkim kolęd zdaje się trafiać do każdego.

  Czytaj także: Gdańskie Betlejem już po raz piętnasty

  Jednak nawet najlepsze opracowanie samo w sobie nie stanowi o sukcesie, ważni są też wykonawcy. Polski Chór Kameralny jak zawsze imponował idealnie zgranymi głosami, perfekcyjną intonacją i znakomitą współpracą z Orkiestrą Kameralną Hanseatica. Wszystko to pod batutą mistrza Jana Łukaszewskiego. Trudno wyobrazić sobie, co by mogło uczynić ten koncert jeszcze lepszym.

  Na koniec wszyscy zgromadzeni w świątyni zaśpiewali wspólnie kolędę "Bóg się rodzi". To było najlepsze podsumowanie koncertu, na którym podkreślono piękno tradycyjnych polskich kolęd. Okazuje się, że w odpowiednim opracowaniu i wykonaniu sprawiają tyle przyjemności w słuchaniu, co bożonarodzeniowe kantaty Jana Sebastiana Bacha.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo