Gdańsk: Dolne Miasto znowu dostało dofinansowanie z Unii Europejskiej

Kazimierz Netka
Dolne Miasto będzie wkrótce piękne Kazimierz Netka
Jeszcze w tym roku wznowiona zostanie rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku. Stało się to możliwe dzięki dodatkowemu wsparciu - o 3,5 mln zł - gdańskich inwestycji unijnymi dotacjami.

Odnowa pierwszego budynku - domu przy ul. Dobrej 8 - zacznie się jeszcze w tym roku. - Powrót do ożywiania (procesu zamrożonego w związku z brakiem funduszy w miejskiej kasie) Dolnego Miasta - jednej z najbardziej zdegradowanych gdańskich dzielnic - stało się możliwe dzięki dodatkowemu wsparciu gdańskich inwestycji unijnymi dotacjami - przypomniał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, podczas podpisywania aneksu do umowy.

Podpisanie tego dokumentu dotyczy zwiększenia wsparcia tej rewitalizacji o 3,5 mln złotych z unijnej puli przewidzianej w Regionalnym Programie Operacyjnym, zarządzanym przez samorząd województwa pomorskiego.

Podstawowe dofinansowanie przyznane na ten projekt w ramach konkursu na kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne, wynosiło ponad 6,5 mln zł, co stanowiło 15,58 procent kosztów kwalifikowanych.

W ubiegłym roku projekt "Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku" zyskał dodatkowe wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 6 milionów złotych. Po zwiększeniu poziomu dofinansowania (o przyznane w ubiegłym roku 6 mln zł i obecnie - 3,5 mln zł) kwota wsparcia wynosić będzie 16 159 296 zł, co stanowi 38,29 procent wartości projektu. Całkowity koszt to ponad 42 mln zł.

Nie tylko odbudowa budynków
Projekt obejmuje zarówno działania o charakterze przestrzennym, jak i społecznym. Na terenie Dolnego Miasta prowadzone są już działania społeczne - profilaktyczne, terapeutyczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży - m.in.: Świetlica Ucznia, Okienko Przedszkolne, Drużyna Smoczych Łodzi, Dotyk Sztuki, Klub Seniora, Poradnia Rodziców.

Dzięki wsparciu unijnemu możliwa będzie rewitalizacja Dolnego Miasta o pow. 61,8 ha, które zamieszkiwane jest przez blisko 5 900 osób. Projekt przewiduje roboty budowlane obejmujące 33 budynki, w tym 31 budynków mieszkalnych, budowę 1,56 km kanalizacji deszczowej i 0,86 km kanalizacji sanitarnej, przebudowę 1,62 km dróg oraz przeprowadzenie działań społecznych (8 przedsięwzięć, 46 ofert), które obejmą 1218 osób.

Przebudowie i adaptacji bazy lokalowej dla działań społecznych zostaną: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1 oraz domy przy ul. Dobrej 8A i 8B z przeznaczeniem do prowadzenia Świetlicy Ucznia.
Projekt przewiduje również wdrożenie inicjatyw skierowanych do różnych grup społecznych: klub młodzieży - skierowany do ludzi młodych, poradnia dla rodziców - przeznaczona dla osób dorosłych, klub seniora - miejsce integracji osób starszych, drużyna smoczych łodzi - zajęcia sportowe dla ludzi młodych, Dotyk Sztuki - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, okienko przedszkolne - miejsce opieki nad dziećmi, a także konkurs małych grantów - aktywność w czasie wolnym.

- Niezmiernie ważne w procesie rewitalizacji jest poznanie oczekiwań i marzeń młodzieży - mówił, po podpisaniu aneksu, Zygmunt Medowski, mieszkaniec tej dzielnicy, prezes Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej "Mrowisko". - To bardzo ważne, bowiem dzielnicę przygotowujemy przede wszystkim dla następnych pokoleń.

Ożywianie gdańskich dzielnic odbywa się pod nadzorem zespołu, kierowanego przez Grzegorza Sulikowskiego, zastępcę dyrektora Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Nie tylko Gdańsk

- Rewitalizacja z wsparciem funduszami unijnymi odbywa się także w innych miastach - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Takie procesy przeprowadzane są na przykład w Wejherowie, Lęborku, Tczewie, Słupsku. Dla tych 4 miast dotacja unijna z RPO wynosi 63 miliony złotych. Największe rozmiary proces ten ma w Słupsku; obejmie 15 procent powierzchni miasta. Gdańsk, na rewitalizację 4 dzielnic: Dolne Miasto, Nowy Port, Dolny Wrzeszcz i Letnica, dostał z RPO 59 mln zł.

Gdańsk może więcej pieniędzy przeznaczyć na ożywianie dzielnic, bowiem otrzyma dodatkowe unijne wsparcie na trasę Słowackiego - o czym zapewniła Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Ile konkretnie - pani minister nie powiedziała.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Shoke

Mam nadzieję, że na obiecankach się nie skończy. Trzymam kciuki! Ta dzielnica ma wielki potencjał!

G
Gość

Dlaczego Lysy Mubarak przyspawany od 20 lat do stolka jak niejaki Lato, dlaczegoz ten Pan/Pani ministranta i obojniak- transwestyta jak jego szef Ryza Przekurwa Dyzma, otoz dlaczegoz ten lachudra utopil pieniadze na trwanik z daszkiem do pilki kopanej a w Polsce grze egzotycznej? No dlaczego naiwnie sie zapytuje? Dlaczego lajzie popaprancowi, partyjnemu smieciowi nie chcialo zalatwic sie, chocby pod siebie, zeby zlikwidowac problem bezdomnosci, czy niedozywionych dzieci?

j
jk

na razie propaguję rewitalizacje na papierze od 10 lat co jakiś czas reaktywując temat na zasadzie - robimy! Ogłupiany naród się cieszy. A oni howno robią. I tak w koło macieja.

K
Kamila

Tak szkoda tylko, że nie wszystkie rewitalizowane dzielnice traktuje się jednakowo. Mam wrażenie,że mieszkańcy Letnicy i Nowego Portu zostali bardzo skrzywdzeni.

Dodaj ogłoszenie