Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Deweloper usunął Dąb Wolności zasadzony przez Bronisława Komorowskiego. Dlaczego?

Maciej Naskręt
Maciej Naskręt
Dawid Linkowski /ECS/ mat. prasowe gdansk.pl/zdj. archiwalne
Zniknął Dąb Wolności z trawnika przy Sali BHP w Gdańsku. Sadził go w 2014 r. prezydent m.in. Bronisław Komorowski. Dlaczego tak postąpiono?

Gdańsk. Dąb Wolności wsadzony przez prezydenta, wycięty przez dewelopera

Z okazji 34 rocznicy podpisanych Porozumień Sierpniowych w 2014 r., przy historycznej Sali BHP prezydent RP Bronisław Komorowski zasadził Dąb Wolności. W sadzeniu drzewa uczestniczyli również m.in. Lech Wałęsa, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” .

W ostatnim czasie Dąb Wolności został wycięty. Usunął go deweloper - firma Eurostyl. Dlaczego?

W roku 2020 na podstawie Decyzji PWKZ o Rewaloryzacji odcinka dawnej stoczniowej ulicy Głównej, Dyrekcyjnej i Kadłubowców, w ramach przebudowy i rewaloryzacji odcinka ulicy Doki, drzewo określane jako „Dąb Prezydencki” zostało wskazane do przesadzenia w nową lokalizację (poza drogą) w obrębie realizowanego projektu - wyjaśniają w oświadczeniu władze Eurostylu.

ZOBACZ TEŻ: Modernizacja systemu odgazowania. Zakład Utylizacyjny redukuje zapach z Szadółek

Dąb Wolności przy sali BHP "nie rokował"

W marcu 2022 roku, gdy miało być realizowane przesadzenie drzewa, w wyniku oględzin jego stanu stwierdzono - wspólnie z przedstawicielem Działu Zieleni Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, że drzewo „nie rokuje”. Szanse na jego utrzymanie w tym miejscu były od początku niewielkie z uwagi na to, że rosło na dawnej jezdni.

- Z uwagi na ten fakt, gdy przystąpiono do prac związanych z odtworzeniem odcinka dawnej ulicy Dyrekcyjnej, drzewo zostało usunięte (ze względu na niewielkie gabaryty nie było tutaj wymagane uzyskanie zezwolenia). Z kolei obelisk pamiątkowy, który towarzyszył drzewu został przeniesiony w inne miejsce w obrębie budowy (ok. 50 metrów od pierwotnego punktu) i czeka na ustawienie przy docelowym miejscu posadzenia nowego dębu – jego lokalizacja została zatwierdzona przez PWKZ i Prezydenta Miasta - wyjaśniają władze Euro Stylu.

Uwzględniając harmonogram prac budowlanych prowadzonych w otoczeniu docelowej lokalizacji drzewa, jego posadzenie planowane jest w sierpniu tego roku. W okresie obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, drzewo wraz z obeliskiem stać już będzie na swoim docelowym miejscu.

Inwestor, zgodnie z warunkami umowy drogowej, zobowiązany jest do 5-letniego okresu pielęgnacji drzewa.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki