Gdańsk czeka na morskie święto

Jacek SieńskiZaktualizowano 
Bezpłatne zwiedzanie statku muzeum "Sołdek" będzie jedną z imprez związanych z obchodami Europejskiego Dnia Morza 2009, które przygotowuje Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku
Bezpłatne zwiedzanie statku muzeum "Sołdek" będzie jedną z imprez związanych z obchodami Europejskiego Dnia Morza 2009, które przygotowuje Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku Przemek Świderski
Widowiskowe pokazy modeli jachtów żaglowych na Motławie i bezpłatne zwiedzanie statku muzeum "Sołdek" będą 20 maja jednymi z atrakcji obchodów Europejskiego Dnia Morza 2009 w Gdańsku.

Dzień morski, który w Unii Europejskiej był świętowany pierwszy raz w ubiegłym roku, ustanowili, podpisując w Strasburgu trójstronną deklarację, Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, Janez Janoraz, przewodniczący Rady UE, i Hans-Gert Poettering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- W Zielonej Księdze, dotyczącej mórz i oceanów, oraz w polityce morskiej Unii ujęto także edukację morską społeczeństw państw unijnych - zaznacza Jerzy Litwin, dyrektor CMM. - Ma ona służyć zwiększeniu zatrudnienia w morskich sektorach gospodarki, takich jak rybołówstwo czy żegluga.

Zwłaszcza że obecnie obserwuje się w Europie zanik zainteresowania pracą na morzu i nauką zawodów morskich, podczas gdy jednocześnie narasta problem bezrobocia. Unia wspiera też rozwój turystyki morskiej, a ta wiąże się z muzealnictwem morskim, bowiem muzea stanowią atrakcję turystyczną w miastach portowych. Do zorganizowania obchodów Europejskiego Dnia Morza czujemy się zobowiązani, jako kulturalna instytucja morska, funkcjonująca w państwie unijnym.

Dyrektor Litwin podkreśla, że z okazji dnia morskiego CMM przygotowało dla mieszkańców Trójmiasta i turystów imprezy mające uświadamiać rolę mórz i oceanów w kulturze współczesnej Europy. Na "Sołdku" otwarta zostanie wystawa "Porty Bałtyku", autorstwa międzynarodowej grupy specjalistów, zajmujących się ochroną bałtyckiego dziedzictwa kulturowego.

Ukaże ona zmiany zachodzące na terenach historycznych portów, na których powstają nowoczesne dzielnice i centra handlowe czy centra turystyczne i kulturalne. Młodzież będzie mogła zapoznać się z jedną z dziedzin modelarstwa okrętowego, oglądając pokazy modeli pływających jachtów sterowanych radiowo. Modele mają długość ponad 1 m, a wysokość ich masztów sięga 2 m. Obchody zakończy wieczorny koncert szant.

Atrakcje dla mieszkańców Trójmiasta i turystów w starym porcie gdańskim

Program obchodów Europejskiego Dnia Morza 2009 w Gdańsku
- godz. 11 - 13. Nabrzeże na wyspie Ołowianka. Pokaz modeli pływających sterowanych radiowo na Motławie.
- godz. 14 - 15. Nabrzeże na wyspie Ołowianka. Otwarcie wystaw "Porty Bałtyku" w sali wystawienniczej na statku muzeum "Sołdek" i "Gdańsk ratuje żaglowiec".
- godz.- 19. Stara Motława, na odcinku Zielona Brama - Żuraw Gdański. Wyścigi łodzi smoczych z obsadami Centralnego Muzeum Morskiego i innych gdańskich muzeów.
- godz. 19. Nabrzeże przy spichlerzach na wyspie Ołowianka. Koncert szantowy w wykonaniu zespołu Kubryk z Ustki.
- godz. 16 - 19. Bezpłatne zwiedzanie statku "Sołdek".

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie