Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Chcieli w łatwy sposób pomnożyć swoje oszczędności. Zamiast tego stracili dziesiątki tys. złotych. Policja i PKN ORLEN ostrzegają!

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Kolejni oszukani mieszkańcy Gdańska! 71-latka oraz 70-latek zostali nakłonieni przez oszustów do fikcyjnego zakupu akcji Orlenu. W wyniku tego stracili w sumie kilkadziesiąt tys. zł. To nie pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie. Grupa Orlen, a także gdańska policja ostrzegają. Często oferty oszustów mogą być łudząco podobne do tych oryginalnych. Jak uchronić się przed oszustami? Sprawdź, jak wyglądają fałszywe oferty w mediach społecznościowych!

Gdańsk. Kolejni seniorzy oszukani. Chcieli zainwestować w akcje Orlenu. Stracili dziesiątki tysięcy złotych

71-latka z Przymorza oraz 70-latek z Oruni postanowili pomnożyć swoje oszczędności. Miał im w tym pomóc rzekomy doradca finansowy. Pseudo-finansista zaproponował im inwestycje w akcje znanego koncernu paliwowo-energetycznego. Nazwa Orlen była znana pokrzywdzonym i byli przekonani, że inwestycja jest bezpieczna.

- Gdy tylko oszust uzyskał dostęp do kont pokrzywdzonych, ukradł im łącznie kilkadziesiąt tys. zł. - informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

O oszustach na swojej oficjalnej stronie poinformowała także grupa Orlen. Coraz częściej w internecie pojawiają się oferty, bezprawnie wykorzystujące nazwę koncernu. To wzbudza wśród odbiorców zaufanie. W rzeczywistości mogą się one okazać oszustwami finansowymi.

- Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych - informuje koncern. - Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek grupy ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.

Jak dodaje koncern w oficjalnym komunikacie, grupa Orlen zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych.

ZOBACZ TEŻ: Pomorze. Oszuści znów aktywni. Uważaj na te metody! Tak najczęściej działają złodzieje

Grupa Orlen ostrzega. Czym charakteryzują się fałszywe oferty?

  • Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
  • Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
  • Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.
  • Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
  • Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
  • Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
  • Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.

Przed oszustami ostrzega też gdańska policja. Obecnie w ramach oszustw, do których doszło w ostatnim czasie względem mieszkańców Gdańska trwa postępowanie.

- Policjanci wyjaśniają sprawę i jednocześnie apelują, aby za każdym razem sprawdzić, czy ogłoszenie jest autentyczne – powinno przekierowywać nas na oficjalną stronę firmy. Jeśli tak się nie dzieje, najprawdopodobniej mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Nie instalujmy dodatkowych aplikacji na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie autoryzujmy przelewów, których sami nie wykonujemy - dodaje gdańska policja.

Widziałeś te posty? Nie daj się nabrać. To oszustwa!

W galerii przedstawiamy przykłady postów, które okazały się próbami oszustwa. Widziałeś któryś z nich? Zgłoś to!

Gdańsk. Chcieli w łatwy sposób pomnożyć swoje oszczędności. ...

- Inwestowanie w akcje PKN ORLEN przez inwestorów indywidualnych może odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalność maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego - podkreśla koncern w komunikacie i dodaje, że Orlen nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji.

Zgłoszenie fałszywych ogłoszeń i próby oszustwa można dokonać pod adresem [email protected] lub przekazując informację właściwym organom ścigania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki