Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk chce dofinansowania do wymiany wszystkich pieców węglowych w lokalach komunalnych

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Władze Gdańska zawnioskowały o 797 mln zł rządowego dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Mają one pokryć wymianę pieców węglowych we wszystkich lokalach komunalnych w mieście. Stare piece muszą być wymienione w całym regionie najpóźniej do 2035 roku.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski poinformował niedawno na Twitterze, że władze miasta złożyły wniosek o dofinansowanie wymiany wszystkich pieców węglowych w zasobie komunalnym. Trafił on do Krajowego Planu Odbudowy już w sierpniu.

Wniosek władz Gdańska obejmuje 3 zadania na łączną kwotę [b]797 mln zł. To:[/b]

  • pełna likwidacja ogrzewania węglowego w mieszkaniach komunalnych - 6500 mieszkań zostanie podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej, w lokalizacjach bez dostępu do sieci zostaną zainstalowane zestawy PV + wiatrak pionowy + pompy ciepła - 350 mln zł
  • kompleksowa modernizacja energetyczna budynków o charakterze edukacyjnym (szkoły, żłobki przedszkola), biurowym, społecznym i kulturalnym należących do Gminy Miasta Gdańska - ponad 200 budynków zostanie poddanych termorenowacji zgodnie z wytycznymi audytów energetycznych - 400 mln zł
  • instalacja zaawansowanych systemów sterowania ogrzewaniem, oświetleniem i wentylacją w budynkach użytkowych należących do Gminy Miasta Gdańska – wprowadzenie zaawansowanej automatyki dostosowującej systemy do warunków atmosferycznych, sposobu użytkowania konkretnych pomieszczeń, bezpieczeństwa i komfortu użytkowników pozwoli na znaczne obniżenie zużycia energii (ok. 20 proc.) i kosztów zużywanej energii - 47 mln zł

We wrześniu sejmik województwa pomorskiego przyjął tzw. uchwały antysmogowe. Zakładają one wymianę pieców w najbliższych latach.

Z pieców na paliwa stałe oraz z kotłów CO, czyli w klasie 5 (najwyższej), można korzystać w województwie pomorskim maksymalnie do lipca 2035 roku. Z pieców i kotłów o klasach 3 i 4 można korzystać do września 2026. Urządzenia niemające określonej klasy lub posiadające klasę 1 i 2 należy wymienić już do września 2024 roku.

Właściciele kominków, które nie są głównym źródłem ogrzewania domostwa, nie muszą z nich rezygnować. Przestarzałe wkłady należy wymienić na ekologiczne, a dym z kominka nie może być uciążliwy dla otoczenia.

W momencie przyjęcia uchwały w województwie pomorskim było ok. 100 tys. kotłowni i emitorów wysokoemisyjnych zanieczyszczających powietrze.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki