Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Budynek LOT-u bez formalnej decyzji dotyczącej wyburzenia. Pomorski konserwator zabytków zmienił zdanie?

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Właściciel nieruchomości, na której stoi budynek LOT-u, nie odwołał się od decyzji w sprawie wstrzymania wyburzenia kontrowersyjnego obiektu LOT-u w centrum Gdańska. Nie mógł tego zrobić, ponieważ mimo jednoznacznych zapewnień urzędników, formalna decyzja konserwatora nie wpłynęła do jego siedziby.

Pod koniec stycznia 2020 roku pisaliśmy o opracowaniu członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki na temat architektonicznych i urbanistycznych uwarunkowań dla tzw. budynku LOT-u, które miało być podstawą wydania ostatecznej decyzji na temat przyszłości obiektu. Z wnioskiem o przygotowanie wystąpił Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok, który chciał podeprzeć się ekspercką opinią SHS. Ta jednoznacznie opowiedziała się po stronie LOT-u.

- To wybitne dzieło architektury, które powstało po to, by odsłonić widok na Gdańsk, choćby z Biskupiej Górki - komentował dr Jacek Kriegseisen z gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. - Zwróćmy uwagę, że jest przede wszystkim zaniedbany i przekształcony, i nie ma obecnie nic wspólnego z ideą jaka przyświecała jego architektowi, Lechowi Kadłubowskiemu.

Trwa głosowanie...

Czy budynek LOT-u powinien być wyburzony?

Jak wynikało ze stanowiska Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, konserwator zapoznał się z opinią i na jej podstawie podjął decyzję o wstrzymaniu planowanego wyburzenia. Ustami swojego rzecznika przekazał zaskakującą informację, która szybko obiegła lokalne media. Jednak jak ustaliliśmy w siedzibie właściciela nieruchomości, gdyńskiej firmy Elfeko (w 2013 r. spółka nabyła prawo wieczystego użytkowania nieruchomości z zamiarem postawienia przy Wałach Jagiellońskich obiektu o charakterze hotelowo-biurowym), do 19 lutego br. decyzja Igora Strzoka formalnie nie wpłynęła.

Nie otrzymaliśmy decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeżeli tylko ją dostaniemy, na pewno złożymy stosowne odwołanie

- poinformował zarząd spółki.

Czy to oznacza, że konserwator zmienił zdanie? W ostatnich tygodniach zrobiło się głośno o organizacyjnych problemach w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, które miały skutkować m.in. wydawaniem decyzji z naruszeniem ustawowych terminów.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

Na ten problem mieli skarżyć się zarówno klienci, jak i pracownicy WUOZ. Z wypowiedzi rzecznika konserwatora wynika jednoznacznie, że sprawa LOT-u nie dotyczy kwestii merytorycznych.

Nie zaszły żadne zmiany w decyzji konserwatora odnośnie budynku LOT-u - zapewnia Marcin Tymiński z WUOZ w Gdańsku. - Decyzja w tej sprawie na pewno dotrze do inwestora w najbliższym czasie.

Z uwagi na lokalizację oraz stan budynku, temat zagospodarowania działki przy Wałach Jagiellońskich 2/4 od lat jest obiektem gorących sporów gdańszczan. Jedni woleliby odbudowania przedwojennego hotelu Danziger Hof w stylu neorenesansowym, inni widzieliby w tym miejscu współczesną architekturę na najwyższym poziomie. Pierwsza z opcji doczekała zbiórki podpisów mieszkańców, jednak wydaje się najmniej prawdopodobna do realizacji. Z kolei niepowodzeniem zakończył się konkurs architektoniczny z 2017 r. na nowy obiekt, w którym nie wyłoniono zwycięzcy. Najciekawszy projekt zaproponowała gdańska pracownia architektoniczna KD Kozikowski Design, jednak prace nad jego poprawkami zostały ostatecznie porzucone.

MUSISZ OBEJRZEĆ TE GALERIE!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki