Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Budowa nowej części szpitala stoi. Zdążą przed Euro 2012?

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jednym z oddziałów, które czekają na nowe lokum, jest kardiochirurgia dziecięca
Jednym z oddziałów, które czekają na nowe lokum, jest kardiochirurgia dziecięca Grzegorz Mehring
Samorząd przekaże 69,5 mln złotych na sprzęt dla Pomorskiego Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Tyle tylko, że nie ma gdzie go wstawić, bo budowa stanęła.

Radni Sejmiku przegłosowali w poniedziałek zgodę na wyposażenie w sprzęt o wartości ok. 69,5 miliona złotych PCT w Gdańsku. Blisko 40 mln zł z tej kwoty już zostało spożytkowane na zakup medycznej aparatury dla nowego bloku operacyjnego. Kolejne 30 mln zł czeka jeszcze na wydanie. Problem w tym, że na razie... nie ma gdzie sprzętu wstawić.

13 września br. - z powodu wlokącej się niemiłosiernie inwestycji - Zarząd Województwa Pomorskiego zrezygnował z dotychczasowego wykonawcy, Grupy 3 J. Kto dokończy prace w szpitalu, nie wiadomo. Nie mniej ważne pytanie brzmi - czy uda się zakończyć blok operacyjny i uruchomić go przed Euro 2012.

PCT jest jednym z trzech strategicznych szpitali na czas rozgrywek - ma służyć pomocą potencjalnym pacjentom ze strefy kibica i całego obszaru Głównego Miasta.

Pomorskie Centrum Traumatologii nie zdąży zmodernizować SOR na Euro 2012

O kłopotach z Grupą 3 J, głównym wykonawcą bloku operacyjnego i nowej siedziby dla oddziałów zabiegowych, mówiło się od 2010 roku, kiedy to firma przestała płacić podwykonawcom. - Gdy półtora miesiąca temu lawinowo zaczęły spływać do nas takie informacje, a opóźnienia w harmonogramie rzeczowo-finansowym sięgnęły trzech milionów złotych, zarząd zerwał umowę z Grupą 3J - przyznaje Andrzej Słowiński, dyrektor Departamentu Majątku Urzędu Marszałkowskiego.

Co teraz się dzieje na placu budowy? Jaki jest postęp prac?
- Firma Promed kończy instalowanie aparatury, której część montuje się w ściany - mówi Małgorzata Bartoszewska-Dogan, dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii.

Dopiero co na placu budowy zakończyła się inwentaryzacja. Budynek nr 8 - w którym powstaje blok operacyjny z 10 salami, oddział intensywnej terapii (10 stanowisk dla dorosłych i 10 stanowisk dla dzieci) oraz centralna sterylizatornia - jest już otynkowany, ocieplony i bardzo "zaawansowany".

Natomiast część łóżkowa wymaga jeszcze wiele pracy - nie ma w niej ścian wewnętrznych, nie mówiąc o kaflach i całym wykończeniu, a przede wszystkim brakuje ogrzewania.

Szpitale i przychodnie gotowe do Euro 2012

W przyszłości ma się do niego przeprowadzić oddział neurochirurgii, kardiochirurgia dziecięca z pododdziałem kardiologii, a także chirurgia ogólna z gastroenterologią, pracownia endoskopowa i patomorfologia.

Urząd Marszałkowski chce, by nowa część PCT została uruchomiona najpóźniej w maju przyszłego roku. Na 10 czerwca zaplanowany jest na PGE Arenie pierwszy mecz w ramach rozgrywek Euro 2012. W ocenie dyrektora Słowińskiego inwestycja zaawansowana jest w 80 procentach, a negocjacje z potencjalnym wykonawcą trwają i powinny zakończyć się jeszcze w tym tygodniu.

Zarząd Pomorza zdecydował, by szukać go "z wolnej ręki", bo na wdrażanie innej procedury nie ma czasu. Liczy się każda godzina.

Z tego, co udało się nam ustalić nieoficjalnie, wynika, że rozmowy toczą się z Mostostalem, a więc firmą z dużym potencjałem, która jest w stanie stworzyć szeroki front robót. Początkowo mówiło się, że podołają tym pracom podwykonawcy, jednak z tego zrezygnowano.

Jeśli rozmowy z Mostostalem nie zakończą się sukcesem, Urząd Marszałkowski będzie negocjować z następną firmą. Ostateczna decyzja, kto dokończy rozbudowę PCT, należy do zarządu województwa.

Superszpital na Euro 2012

Nowy blok operacyjny z częścią łóżkową miał być pierwotnie gotowy w... grudniu 2009, następnie w maju 2010 roku. Potem termin zakończenia prac budowlanych wyznaczono na 28 października bieżącego roku, po czym przesunięto go na grudzień tego roku. Teraz okazało się, że i ten termin jest nierealny, bo budowa stanęła.

Jak twierdzą nasi informatorzy, część wyposażenia bloku operacyjnego, która została już kupiona (m.in. lampy operacyjne, kolumny anestezjologiczne i chirurgiczne, stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, system sterowania blokiem operacyjnym), przechowuje w swojej siedzibie firma Promed. Coraz bardziej jednak narzeka na opóźnienia i żąda za magazynowanie zapłaty.
Gdańskie szpitale przygotowują się do Euro 2012. Na ekstra-inwestycje o których marzyły, nie mają jednak co liczyć, bo nie ma na to dodatkowych pieniędzy.

Na pewno w pełni przygotowane będzie na przyjęcie potencjalnych pacjentów ze strefy kibica nowe Centrum Medycyny Inwazyjnej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Nowy szpital przyjmie pierwszych chorych na przełomie tego i nowego roku. Będzie on jednocześnie pełnić, i to już na stałe, funkcję Centrum Urazowego dla Pomorza i nieść pomoc przede wszystkim ofiarom wypadków z obrażeniami wielonarządowymi.

Czy będą środki na remont szpitala na Zaspie przed Euro 2012?

Głównym zapleczem medycznym dla stadionu w Letnicy będzie Szpital Specjalistyczny na gdańskiej Zaspie. Pilnie potrzebuje on nowego, drugiego tomografu komputerowego, który powinien stanąć na SOR, czyli szpitalnym oddziale ratunkowym.

Natomiast w Szpitalu MSWiA prowadzone są prace remontowe, by placówka mogła zapewnić komfortowe warunki VIP-om. Ich ewentualne potrzeby zabezpieczać będzie również Szpital Swissmed przy ul. Wileńskiej. Pomorskie Centrum Traumatologii pełnić będzie ostry dyżur dla stref kibiców w centrum Gdańska.

Z Hanną Zych-Cisoń, wicemarszałkiem od spraw zdrowia, rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz


Dlaczego na budowie w PCT nic się od ponad miesiąca nie dzieje?

Proszę o to pytać wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego, któremu podlega Departament Majątku i cała infrastruktura. Jedno jest pewne - na tej budowie działo się źle. Idąc śladem prezydenta Wrocławia, który zmienił wykonawcę stadionu w trakcie jego budowy, i my wypowiedzieliśmy umowę Grupie 3J.

Uda się zakończyć inwestycję do Euro?
Szpital musi otworzyć swoje podwoje i być w pełnym rozruchu przed Euro. To jeden ze szpitali strategicznych podczas piłkarskich rozgrywek.

Zakupiona już aparatura i sprzęt się nie zmarnują?
O to nie ma obawy, większym zmartwieniem są kontrakty z NFZ. Potrzebne są pieniądze, by to wszystko mogło potem dobrze funkcjonować.

Nowy szpital zabiegowy GUMed przejmie funkcję centrum urazowego dla Pomorza. Co dalej z PCT?
To samo pytanie zadałam podczas pierwszego, powakacyjnego spotkania ekspertów programu "Zdrowie dla Pomorzan". Okazało się, że dla obu tych placówek starczy pacjentów, problem w tym, by PCT nie straciło na tym podziale pod względem ekonomicznym. Tak więc szpital z szyldu PCT nie rezygnuje.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki