Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Brak lekarza w poradni nocnej i świątecznej opieki chorych w Szpitalu Dziecięcym Polanki? Rzecznik prasowy: Incydentalny przypadek

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemyslaw Swiderski
- Każdy pacjent ma prawo do wizyty w naszej placówce w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia w godzinach pracy poradni nocnej i świątecznej - mówi Jarosław Cejrowski, rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. To odpowiedź na pytania "Dziennika Bałtyckiego" w sprawie prośby o interwencję naszych czytelników, którzy w minioną niedzielę tj. 13 lutego 2022 roku nie mogli skorzystać z pomocy lekarza w ramach poradni NOCH.

- Każdy pacjent ma prawo do wizyty w naszej placówce w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia w godzinach pracy poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej tj. od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy - mówi Jarosław Cejrowski, rzecznik prasowy szpitala Polanki. - Należy podkreślić, że NOCH dla pacjentów do 18 roku życia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jest to spowodowane tym, że do naszej poradni przyjeżdżają dzieci z całego Trójmiasta i okolic, często przekierowywane z innych placówek ze względu na występujący tam brak pediatry. Dodatkowo mamy okres jesienno-zimowy, który cechuje zwiększona ilość zachorowań wśród dzieci.

Nasi czytelnicy do Gdańska przyjechali z Pucka w niedzielę, 13 lutego 2022 roku. Po dotarciu do szpitala na Polanki dowiedzieli się, że na miejscu nie ma lekarza, zaś opieka w ramach NOCH niedostępna jest dla pacjentów przez cały weekend.

Pomimo braku lekarza szpital nie poinformował pacjentów o tym fakcie. Zarówno na stronie internetowej jak i na mediach społecznościowych obiektu nie znajdowały się informacje, które mogłyby oszczędzić czasu rodzicom i ich dzieciom celem skorzystania z pomocy medycznej w innym ośrodku.

Jarosław Cejrowski, rzecznik placówki, bieżącą sytuację tłumaczy ciężką sytuacją na rynku pracy, na którym brakuje kadry medycznej.

- Niestety należy stwierdzić, iż w obliczu obecnej sytuacji na rynku pracy nieustannie brakuje kadry medycznej - dodaje rzecznik szpitala. - Z tym problemem boryka się nie tylko nasz szpital, jest to bowiem problem systemowy. W sytuacji nadmiernego obciążenia pracą kadry medycznej, trudno jest w sytuacjach nagłych znaleźć lekarza na zastępstwo czy lekarza, który zabezpieczy dodatkowy dyżur.

Jak informuje rzecznik Szpitala Dziecięcego Polanki, placówka próbuje rozwiązywać te problemy na bieżąco, niemniej jednak poprawa sytuacji kadrowej na ogół ma charakter doraźny i służy szybkiemu złagodzeniu istniejącej sytuacji.

- Zarząd spółki podejmuje szereg działań, aby poprawić sytuację zapewnienia kadry nie tylko dla poradni NOCH, ale i całego szpitala m.in. systematycznie ogłaszając konkursy ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych - tłumaczy Jarosław Cejrowski.

Brak kadry medycznej w poradni NOCH? Przyczyną koronawirus

Rzecznik szpitala potwierdza, że w niedzielę 13 lutego 2022 roku w przychodni NOCH zabrakło lekarza.

- Wczoraj (13.02.2022 r. red.) lekarz wyznaczony do pełnienia dyżuru w NOCH poinformował nagle o pozytywnym teście na COVID–19 - tłumaczy Jarosław Cejrowski. - Był to pierwszy taki przypadek w tym roku, gdy zabrakło lekarza w ramach opieki świątecznej, a zorganizowanie zastępstwa nie było możliwe. Jednak opieka lekarska na czas nieprzewidzianych nagłych nieobecności lekarza zawsze zostaje w naszym szpitalu zabezpieczona dla pacjentów przez dodatkowego lekarza pełniącego dyżur w Izbie Przyjęć. Udzielanie świadczeń zdrowotnych dla pacjentów zgłaszających się do NOCH zostaje więc utrzymane, jednak ze względu na duże zainteresowanie czas oczekiwania na wizytę lekarską może ulec wydłużeniu, co często powoduje sytuacje stresowe wśród rodziców, którzy martwią się o swoje dzieci.

Jak dodaje rzecznik placówki, dodatkowo pacjenci muszą mieć wykonywane testy w kierunku wirusa SARS-CoV-2, co również wydłuża czas oczekiwania na poradę.

- Pragnę jednak dodać, że dzięki pracy zarządu i całego zespołu naszego szpitala takie przypadki są incydentalne - zaznacza Jarosław Cejrowski.

Jak wynika z informacji przekazanych "Dziennikowi Bałtyckiemu", od stycznia 2021 roku do szpitala na działalność poradni NOCH złożono 2 skargi dotyczące bezpośrednio trudności w uzyskaniu wizyty dla dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki