Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Bogusław Wołoszański prowadził lekcję historii

Anna Bielińska
Bogusław Wołoszański przybliżył uczniom historię, którą znali tylko z podręczników.
Bogusław Wołoszański przybliżył uczniom historię, którą znali tylko z podręczników. Grzegorz Mehring
W dwóch nietypowych lekcjach historii wzięli udział uczniowie kilku gdańskich gimnazjów. Nauczycielem, który przybliżył młodzieży atak wojsk niemieckich na Westerplatte, był bowiem redaktor i dziennikarz Bogusław Wołoszański.

Jednak nie tylko prowadzący przypadł młodzieży do gustu, ale przede wszystkim sposób prowadzenia zajęć. Uczniowie mieli okazję obejrzeć fragmenty filmów historycznych oraz posłuchać ciekawostek, które na lekcjach historii zazwyczaj są pomijane.

W 70 rocznice wybuchu II WŚ na Westerplatte zjechali przywódcy wielu państw

- Zaciekawiło mnie wiele opowieści, dowiedziałem się m.in., że polscy kawalerzyści walczyli nie tylko w I, ale i II wojnie światowej, i że wykazali się wielkim heroizmem podczas walk z Niemcami. Była to raczej miła pogawędka niż szkolna lekcja - podkreślał Piotr Filipowicz, uczeń drugiej klasy Gimnazjum nr 6 w Gdańsku.

Spotkanie, podzielone na dwie półtoragodzinne lekcje, odbyło się w salach Sceny Muzycznej GAK. Młodzież miała okazję zobaczyć fragmenty filmu dokumentalnego o bitwie pod Mokrą, a następnie film z ubiegłorocznych obchodów wybuchu II wojny światowej - przypomnijmy, że 1 września odbyła się rekonstrukcja walk na Westerplatte.

Wołoszański zaplanował rekonstrukcję ataku na Westerplatte w 71. rocznicę wybuchu II WŚ (wideo)

- Chciałem zachęcić młodzież do udziału w tegorocznych obchodach, które potrwają aż cztery dni. Będzie to dla nich okazja, aby przyjrzeli się pracy rekonstruktorów i być może poszli w ich ślady - mówi Bogusław Wołoszański. - To niezwykle wciągające hobby. Można poczuć historię na własnej skórze, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Uczniowie w skupieniu obejrzeli oba filmy, jednak najbardziej zaciekawiła ich historia belgijskiej twierdzy Eben-Emael, wybudowanej kilka lat przed wojną. - To była konstrukcja nie do zdobycia, którą dodatkowo broniło 1200 żołnierzy. Pokonał ich jednak znacznie słabszy oddział niemiecki. Co innego Westerplatte. Polacy byli w mniejszości, a poddali się dopiero, gdy skończyła im się amunicja, po siedmiu dniach walk - opowiadał historyk.

- Takie opowieści rozbudzają świadomość młodzieży o roli Polaków w II wojnie światowej. Może zachęcą do pogłębienia wiedzy. Czasem są o wiele pożyteczniejsze niż suche fakty i daty - podkreśla Witold Tyczyński, nauczyciel historii z Gimnazjum nr 2 w Gdańsku, który razem z uczniami brał udział w dwóch żywych lekcjach historii.

Gdyński Kwadrat zaprojektuje Muzeum II WŚ

4 dni - tyle będą trwały tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny św. Odbędą się na Westerplatte, na pl. Zebrań Ludowych oraz na placu przed dawną Pocztą Polską w Wolnym Mieście Gdańsk.

Harmonogram obchodów rocznicy II wojny w Gdańsku (1 września)
Westerplatte, godz. 4.20
- Uroczystość rozpoczynająca obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej
- Rekonstrukcja historyczna obrony Westerplatte
Plac Zebrań Ludowych, godz. 10
- Inauguracja roku szkolnego
- Otwarcie Miasteczka Historia
- Żywe lekcje historii, pokazy uzbrojenia z czasów II wojny
d. Poczta Polska w WMG, godz. 12
- Msza święta
- 2, 3, 4 września
Plac Zebrań Ludowych, godz. 10-22
- Pokazy filmów, zwiedzanie parku maszyn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki