Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Będzie zmiana rejonizacji szkół na południu

Agata Cymanowska
Mimo negatywnych reakcji rodziców na propozycję zmiany rejonizacji szkół, władze oświatowe Gdańska nie wycofały się z tego pomysłu. Na zdjęciu dyskusja z rodzicami w SP nr 12
Mimo negatywnych reakcji rodziców na propozycję zmiany rejonizacji szkół, władze oświatowe Gdańska nie wycofały się z tego pomysłu. Na zdjęciu dyskusja z rodzicami w SP nr 12 Grzegorz Mehring
Władze Gdańska, po konsultacjach z rodzicami, zdecydowały się na wprowadzenie zmian w rejonizacji kilku szkół na południu Gdańska. Oznacza to, że od 1 września część dzieci z roczników 2005 i 2006, które zgodnie z obowiązującą rejonizacją miałyby rozpocząć naukę w Szkole Podstawowej nr 12 na Ujeścisku, będzie musiała dojeżdżać do SP nr 8 przy ul. Dragana lub SP 86 przy Wielkopolskiej.

Chodzi o maluchy zameldowane przy ul. Łódzkiej, Przemyskiej, Płockiej, Warszawskiej i Porębskiego. Miasto zapewni dzieciom darmowy transport do szkoły na Chełmie. Na Wielkopolską rodzice dowieźć dzieci będą musieli we własnym zakresie. Miasto obiecuje poprawę stanu chodników.

- Rozważamy możliwość dowożenia dzieci ze względu na budowę Nowej Łódzkiej do maja 2012 r. - mówi Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Rodzice o planach związanych ze zmianą rejonizacji (oraz likwidacji Gimnazjum nr 4) dowiedzieli się przypadkowo z komunikatu wiceprezydent Kamińskiej skierowanego do dyrektorów szkół i podczas dnia otwartego, jaki miasto zorganizowało w gdańskich podstawówkach. Przeżyli szok. Niektórzy od miesięcy powtarzali dzieciom, że będą uczyły się w szkole, którą widzą z okien, a kiedy przyszli "zwiedzić" placówkę, poinformowano ich, że zmieniły się rejony i teraz będzie trzeba dojeżdżać.

Po naszych publikacjach urzędnicy dwukrotnie spotkali się z rodzicami - najpierw w SP nr 86 przy ul. Wielkopolskiej, gdzie z rodzicami 6-klasistów rozmawiali o planach wygaszania Gimnazjum nr 4 (obie szkoły funkcjonują w jednym zespole), a następnie w SP nr 12 na Ujeścisku. Tu rodzicom zaproponowano m.in. 6-dniowy system nauczania, czyli np. dzieci miałyby wolne we wtorki, ale do szkoły szłyby w sobotę - wówczas wszystkie zostałyby w szkole na Ujeścisku. - To żadna propozycja - oburzali się rodzice. W efekcie miasto szybko się wycofało z realizacji tego pomysłu.

Zmiany będą obowiązywać przynajmniej przez najbliższe trzy lata, ale najpierw muszą je zaakceptować gdańscy radni. Zrobią to nie wcześniej niż w kwietniu.
- Przyszłość Gimnazjum nr 4 zostaje otwarta - mówi Wołodźko. - Uczniowie, którzy obecnie się tu uczą, ukończą w nim naukę. O przyszłości szkoły zdecydują rodzice i władze miasta w przyszłym roku szkolnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki