Gdańsk będzie się konsultował w sprawie imigrantów

Ewelina Oleksy
Udostępnij:
Władze Gdańska rozpoczęły właśnie konsultacje społeczne w sprawie imigrantów. Model Integracji Imigrantów powstawał przez ostatni rok.

- Mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z dokumentem na stronie gdansk.pl, gdzie umieszczona zostanie też ankieta, za pośrednictwem której będzie można zgłaszać swoje uwagi. 14 maja w ECS i w czerwcu odbędą się otwarte spotkania, podczas których Model Integracji Imigrantów zostanie zaprezentowany - informuje Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.

W tym tygodniu z dokumentem miały okazję zapoznać się już m.in. zarządy rad dzielnic. Miejskim radnym zostanie on zaprezentowany na sesji 28 kwietnia. W planach jest też czat z wiceprezydentem Piotrem Kowalczukiem. Na zakończenie konsultacji, 4 czerwca, odbędzie się natomiast debata pt. „Imigranci a uchodźcy - fakty i mity”.

Po debacie w Gdańsku: Pomorze szykuje się do przyjęcia uchodźców

Nad strategią integracji z lokalną społecznością tych, którzy zawitali do Gdańska z różnych zakątków świata, przez blisko rok pracowało ponad 140 osób skupionych w prezydenckim zespole. Wszystko po to, żeby wyjść naprzeciw sytuacji, w której Gdańsk będzie się musiał zmierzyć z przyjęciem do siebie uchodźców z Bliskiego Wschodu, ale nie tylko. Bo adresatami wypracowanego modelu są przede wszystkim ci imigranci, którzy już w Gdańsku żyją i pracują.

Oficjalne dane mówią o niecałych 5 tys. imigrantów, którzy mają kartę pobytu i zamieszkują w Gdańsku. Nie uwzględniają one jednak migrantów przebywających w Gdańsku i ubiegających się o kartę pobytu, osób które goszczą na podstawie wiz, obywateli krajów Unii Europejskiej lub osób mieszkających w Gdańsku bez jakiejkolwiek rejestracji. W związku z tym liczbę migrantów w Gdańsku urzędnicy szacują na 10-15 tys. osób. Jeśli zaś chodzi o liczbę uchodźców, to w Gdańsku jest kilkanaście rodzin cudzoziemskich, starających się o uzyskanie statusu uchodźcy. Łącznie ponad 30 osób.

Gdańsk już we wrześniu ubiegłego roku deklarował gotowość do przyjęcia imigrantów i uchodźców. Ale od tamtego czasu zmienił się rząd. A w mieście regularnie organizowane są przez środowiska prawicowe manifestacje antyimigranckie.

W Gdańsku odbył się wiec "Nie! dla imigrantów" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ostatnia - pod hasłem „Nie! dla imigrantów” odbyła się w ubiegłym tygodniu i miała związek z niedawnymi zamachami terrorystycznymi w Brukseli. To wszystko sprawia, że mieszkańcy są coraz bardziej niechętni, by osoby innej narodowości gościć w mieście. Dlatego urzędnicy zapewniają, że Model Integracji Imigrantów będzie też omawiany z ich zagorzałymi przeciwnikami, czyli np. członkami Kongresu Nowej Prawicy czy partii KORWiN. - Skonsultujemy nasz model ze wszystkimi grupami politycznymi - mówi Schneider.

Więcej o sprawie przeczytasz w piątkowym (8.04.2016 r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz Dziemian
Brakuje mi slow....w Niemczech jest o wiele wiecej imigrantów, jednak nikt z nich nikomu w polityce nie doradza.
M
Mati
Prezydent Budyń jest szybszy. Zadeklarował, że oddaje wszystkie swoje mieszaknia uchodźcom. Brawo Budyń!
D
Denis
Czy abepe Głódź podzieli się swymi komatami z potrzebującymi diecezjanami? Nie trzeba czekać na uchodźców.
S
Squirrel-lka
W interesie wszystkich jest jak najszybsze opanowanie tam sytuacji i pomoc w odbudowie struktur państwowych. Znacznie korzystniejsze będzie pomaganie uchodźcom w powrocie do ich krajów i pomaganie im (zwłaszcza finansowe) na ich terenie. Problem w tym, że ISIS zrobi wszystko aby do tego nie dopuścić...
P
Polihistor
Sami sobie `dostarczając roboty, za którą - niestety - ktoś im płaci.
No, ale - płaci, nie płaci - mniejsza już o to,choć pieniędzy na taki cel szkoda.
Ważne, że w kwestiach imigrantów naród jest wyjątkowo zjednoczony.
Przeciw imigrantom, rzecz jasna.
I żadne syrenie śpiewy nawiedzonych nic tu nie pomogą.
No, a jak PlaCforma sypnie się na szczeblu samorządowym, to i w czerwonym Gdańsku zajść mogą ważne przetasowania, jeśli chodzi o władzę.
A wtedy skończą się instytuty kultury miejskiej (sic!), świetlice (sic!) krytyki politycznej i cała reszta. To znaczy - będą być może działać. O ile funkcjonowanie społeczne i pod chmurką je zadowoli. Ale - jak powiedziałby często przeze mnie cytowany Wiech - myślę, że wątpię. :-)
m
m
W Gdańsku jest wielu migrantów, którzy świetnie sobie radzą i nie ma problemu z ich integracją. To Ukraińcy, jest też troszeczkę Białorusinów. Podstawą ich sukcesu jest to, że pochodzą z naszego kręgu kulturowego, języki też są podobne jak i podejście do życia. W zasadzie przez ładnych kilkaset lat żyliśmy z nimi w jednym państwie.

Tymczasem obawiam się, że przedmiotem artykułu jest przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu, co może być wyzwaniem ponad nasze siły. Przypominam, że państwa dużo bardziej od nas rozwinięte - zarówno gospodarczo jak i społecznie nie były sobie w stanie poradzić z ich integracją (Szwecja, Belgia i Wielka Brytania). Ponoszą one teraz olbrzymie koszty społeczne zarówno w kwestiach finansowych jak i w kwestiach związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Powinniśmy skupić nasze wysiłki na pomocy uchodźcom znajdującym się obecnie w Turcji, Libanie i Jordanii oraz na wspieraniu legalnego rządu Syryjskiego, Kurdyjskiego i Irackiego w opanowaniu sytuacji na ich terenach.
K
Krol KiK
Murzynek Bambo w Afryce mieszka
z ziemi nie podniosl nawet orzeszka
i jeden z drugim taki obama
nie zerwal sobie nawet banana.
On sie pobuja zwolna w hamaku
jakby juz zycia nie dawal znaku.
Pora by moral przedstawic wrescie
- zostancie negry tam, gdzie jestescie!
I jeszcze jedna na lawe kawa:
NIE! dla murzyna, NIE! dla Araba.

.
N
Nie dla islamizacji Polski
lewacka głupota multi-kulti ogarnęła umysły ferajny Adamowicza, jak budyń chce wzbogacenia kulturowego to niech przyjmie islam do swoich licznych mieszkań
i
iza
ten bierze do siebie biednych uchodzców , np niejaki Adamowicz.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie