MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Basil Kerski - szósty kandydat na dyrektora ECS

Jarosław Zalesiński
Basil Kerski stał się szóstym kandydatem
Basil Kerski stał się szóstym kandydatem
Poczta Polska SA postanowiła ułożyć sensacyjną historię. Dopiero w dzień po otwarciu kopert w konkursie na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności dostarczyła do Gdańska przesyłkę, w której znajdowały się dokumenty złożone przez Basila Kerskiego, wymienianego wcześniej jako poważny kandydat na tę funkcję.

- Kopertę wysłałem w określonym przez regulamin terminie, czyli 24 stycznia - wyjaśnia Kerski. - Mam na to stosowne potwierdzenie. Poczta niemiecka przesłała mi także poświadczenie, że następnego dnia przesyłka opuściła centrum logistyczne we Frankfurcie. Co działo się potem, to już sprawa Poczty Polskiej.

Gdańsk: Pięciu kandydatów na dyrektora ECS

W linii prostej z Frankfurtu do Gdańska jest 826 km. Wynika z tego, że list pokonywał 82,6 km dziennie. Pewnie tyle, ile potrzebowały niegdyś konne dyliżanse.

- To dziwna sytuacja, która potwierdza to, o czym wcześniej mówiłem - komentuje Bogdan Lis, poseł Partii Demokratycznej, działacz podziemnej Solidarności. Kiedy został ogłoszony konkurs, Lis wraz z grupą niepodległościowych działaczy zarzucił prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, że regulamin został ustawiony pod określonego kandydata. Nieoficjalnie mówiło się, że tym kandydatem jest Basil Kerski.

Gdańsk: Został rozpisany konkurs na szefa Europejskiego Centrum Solidarności

- Rzeczywiście, teraz mogą mnożyć się spiskowe teorie - przewiduje sam zainteresowany.
- Koperty zostały wczoraj otwarte, według mnie sprawa jest zamknięta - analizuje Bogdan Lis. Ale Anna Czekanowicz, która pełni funkcję przewodniczącego komisji konkursowej, jest innego zdania. - Musimy zebrać jeszcze raz komisję i formalnie otworzyć kopertę - zapowiada.

Jednym z warunków, jakie musiał spełnić kandydat na dyrektora ECS, było zebranie rekomendacji. Kandydaturę Kerskiego poparło 15 osób, m.in. prof. Rita Süssmuth, była prezydent Bundestagu i była minister rządu federalnego, Adam Michnik, Paweł Huelle, prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Aleksander Wirpsza i Marek Prawda, ambasador RP w Niemczech.

CZYTAJ WIĘCEJ na temat Europejskiego Centrum Solidarności**CZYTAJ WIĘCEJ na temat Europejskiego Centrum Solidarności**

Basil Kerski jest polsko-niemieckim politologiem i dziennikarzem, znanym z publikacji i działań związanych z polsko-niemieckimi stosunkami. Od 1998 roku sprawuje funkcję redaktora naczelnego dwujęzycznego, polsko-niemieckiego kwartalnika "Dialog". Publikuje w najważniejszych gazetach polskich i niemieckich. Jest obecnie członkiem Rady ECS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki