Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Banki opanowują Stary Rynek w Oliwie

A. Bielińska, A. Dąbrowska
Sklep z pamiątkami był atrakcją dla turystów, którzy mogli zaopatrzyć się w upominki dla bliskich. Teraz mogą co najwyżej wypłacić tam pieniądze. Wcześniej to miejsce zajmowało wielu różnych najemców, m.in. przeznaczone było na piekarnię, ale żaden się nie utrzymał
Sklep z pamiątkami był atrakcją dla turystów, którzy mogli zaopatrzyć się w upominki dla bliskich. Teraz mogą co najwyżej wypłacić tam pieniądze. Wcześniej to miejsce zajmowało wielu różnych najemców, m.in. przeznaczone było na piekarnię, ale żaden się nie utrzymał Grzegorz Mehring
Na Starym Rynku w gdańskiej Oliwie, który jest jedną z turystycznych wizytówek miasta, jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne siedziby banków. Przez ostatnie cztery miesiące otwarto tam trzy nowe placówki. Mieszkańcy nie zgadzają się, by to, co najcenniejsze i unikatowe w ich dzielnicy, zostało zniszczone.

Mikołaj Sobczak, mieszkaniec Oliwy, narzeka, że nie ma już sklepu papierniczego, zegarmistrza i kwiaciarni. - To problem dla mieszkańców, ale i turystów, którzy nie mają gdzie zjeść i wypocząć - mówi.

- Na ulicy Opata Rybińskiego jest taki fragment, gdzie obok siebie znajdują się trzy banki. Jakiś czas temu zamiast sklepu z pamiątkami, obok banku Millenium, powstał kolejny, a teraz właściciele sklepu z produktami benedyktyńskimi musieli się przenieść do Wrzeszcza. W miejscu ich sklepu swoją placówkę otworzył Meritum Bank - żali się Rafał Klenczykowski, mieszkaniec Oliwy.

Kilka kroków dalej mieści się Nordea Bank, który zastąpił lokal po dawnej kawiarni Kon-Tiki. - Zostało jeszcze sporo budynków, z których - z powodu zbyt wysokich czynszów - musieli się wynieść zarówno przedsiębiorcy, jak i mieszkańcy. Teraz stoją puste, nie wiemy, kto je wynajmie i na jakie usługi - obawia się pani Marzena, mieszkanka dzielnicy.

Zaangażowani w tworzenie rady osiedla w Oliwie mieszkańcy nie chcą nowych lokali usługowych w najbardziej zabytkowej części ich dzielnicy. Dlatego, choć wybory do rad dopiero w maju, już teraz mają zamiar złożyć w tej sprawie pismo do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Trzeba dbać o takie miejsca jak nasz rynek, bo z biegiem czasu jest ich coraz mniej - mówi pani Marzena.

Nie ma przepisów, które mogłyby zapobiec powstawaniu na przykład banków w zabytkowych częściach miasta, ale Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska zapewnia, że w Oliwie w żadnym z lokali komunalnych bank nie powstanie. - Taka jest praktyka miasta. Gdy ogłaszamy przetarg, to od razu określamy, na jaką funkcję ma być przeznaczone pomieszczenie. Tylko w przypadkach, gdy nie ma to większego znaczenia, dajemy dowolność - mówi.

Banki, które do tej pory powstały w Oliwie, znajdują się w lokalach prywatnych, więc mieszkańcy mogą jedynie wyrazić swoje niezadowolenie i apelować, by więcej ich nie było.

- Skoro w Oliwie otwierają się banki, to znaczy, że inwestorzy widzą tam możliwość rozwoju, a drobne sklepiki, krawiec czy kawiarnie widocznie nie mogły się utrzymać. Nieodwracalny jest trend powstawania sklepów o dużych powierzchniach, które przejmują funkcje małych sklepów - ocenia dr Błażej Lepczyński z Katedry Bankowości UG. - Ale warto zauważyć, że bank też jest dla ludzi, którzy ciągle cenią sobie kontakt z jego pracownikiem, a nie tylko z bankomatem.

- Banki muszą mieć swoje oddziały, także na oliwskim Starym Rynku. Nie może być ich jednak zbyt wiele, bo wtedy zniszczą charakter tego miejsca - przestrzega dr Maciej Chojnacki z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej.

Wcześniej mieszkańcy Śródmieścia i Wrzeszcza protestowali przeciwko powstawaniu banków. Dziś jednak odcinek alei Grunwaldzkiej w centrum Wrzeszcza nazywany jest aleją bankową.

CZYTAJ TAKŻE:
Gdańsk: Mieszkańcy Oliwy i Oruni zebrali podpisy
Gdańsk promuje wybory do rad osiedli
Gdańsk: Oliwa złożyła wniosek o powołanie Rady Osiedla
Gdańsk: Będą wybory do rady dzielnicy Oliwy
Gdańsk: Żabianka wybrała radę osiedla

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki