Gdańsk: Badania archeologiczne przed budową Muzeum II Wojny...

  Gdańsk: Badania archeologiczne przed budową Muzeum II Wojny Światowej

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  58 osób - archeologów, kopaczy i operatorów koparek - pracuje na terenie dawnej zajezdni przy ul. Wałowej

  58 osób - archeologów, kopaczy i operatorów koparek - pracuje na terenie dawnej zajezdni przy ul. Wałowej ©Grzegorz Mehring

  Badań archeologicznych z takim rozmachem w Gdańsku dotąd nie było. Prace obejmują obszar o 40 procent większy niż dotychczasowe największe badania, jakie prowadzono jednorazowo w mieście (Wyspa Spichrzów). Na przebadanie 1,7 ha terenu archeolodzy mają czas tylko do połowy maja 2012 roku.
  58 osób - archeologów, kopaczy i operatorów koparek - pracuje na terenie dawnej zajezdni przy ul. Wałowej

  58 osób - archeologów, kopaczy i operatorów koparek - pracuje na terenie dawnej zajezdni przy ul. Wałowej ©Grzegorz Mehring

  Pomnik historii


  Obszar przewidziany pod ratunkowe badania archeologiczne usytuowany jest między ulicą Wałową, Starą Stocznią a Kanałem Raduni (przy ujściu do Motławy). Znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, w granicach uznanych za pomnik historii.

  Historycy liczą, że dzięki tym pracom uda się uzyskać odpowiedzi na wiele pytań, m.in. o koryto Wisły w okresie średniowiecza.


  Uliczka Hanzeatycka: Tak wyglądał średniowieczny Gdańsk

  - Istnieją różne teorie na temat jego przebiegu w tym rejonie i tego, w jaki sposób podchodziło pod Gdańsk - tłumaczy dr Zofia Maciakowska, historyk.

  Prace rozpoczęły się pod koniec lipca od odgruzowywania, czyli usunięcia wszystkiego, co pojawiło się tu po 1945 r. Obecnie 58 osób - archeologów, kopaczy, operatorów koparek - odkopuje kolejne warstwy ziemi, odkrywając relikty zabudowy murowanej z okresu XVIII-XX w.

  Przedwojenne ulice


  Do tej pory odkryto dobrze zachowaną, brukowaną, wąską Kleine Gasse, czyli ul. Małą, i ul. Piekary z wyraźnie zachowaną pierzeją reliktów kamienic z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

  - Zaskoczyło nas skrzyżowanie tych ulic - przyznaje Jacek Gzowski, architekt, szef Agencji DART, która przeprowadzi badania. - Na planach niwelacji tego terenu z 1886 r. rzędna, którą podał mierniczy, znajduje się ok. 1,3 m wyżej niż to, co odkryliśmy. Zwykle podmokłe tereny się podsypuje, nie rozumiemy więc, dlaczego tak nisko zeszli przy remoncie ulicy na początku XX w.
  Archeolodzy podejrzewają, że chodziło o budowę nowych domów przy ul. Piekary.

  Gdańsk: Prace archeologiczne przed budową Muzeum II WŚ

  - Bardzo możliwe, że z przyczyn ekonomicznych chciano doświetlać jak najwięcej kondygnacji, żeby zamiast piwnic robić sutereny - mówi Gzowski.

  Są też ślady po II wojnie światowej i innych epokach aż do średniowiecza - pogniecione koła od rowerów, maszyny do szycia i do pisania, narzędzia kowalskie, butelki po piwie, sztućce, guziki, fajki, monety z początku XX w., jest współczesna ceramika, ale i ta z wieku XIV i XV.

  - Wygląda na to, że żadne walki podczas wojny się tu nie toczyły. Jak dotąd znaleźliśmy zaledwie dwa pociski karabinowe, nic więcej, żadnej łuski - mówi Gzowski.

  Jednak tej części miasta nie ominęła pożoga. W 1945 r. zabudowa spłonęła całkowicie.
  Archeolodzy kontynuują teraz odsłanianie kolejnych warstw - dotrą aż do tych z końca XVI w. , a być może wcześniejszych. Zimą badania będą prowadzone w znacznie mniejszym zakresie pod namiotami . - Będziemy odkrywali też bunkier, który znajduje się na południowym cyplu - dodaje Gzowski.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo