Gdańsk: Archeolodzy znaleźli ślady średniowiecznego...

  Gdańsk: Archeolodzy znaleźli ślady średniowiecznego osadnictwa

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Można powiedzieć, że jest to archeologiczna niespodzianka przy ul. 3 Maja. Naukowcy znaleźli osadę przy areszcie.
  - Natrafiliśmy na ślady wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska pradziejowego - informuje Magdalena Śledzińska, kierownik badań archeologicznych.

  W miejscu, gdzie ma stanąć budynek Prokuratury Apelacyjnej, odkryto pozostałości obiektów mieszkalnych, palenisk, jam gospodarczych z wczesnego średniowiecza i wcześniejszych grobów ciałopalnych (dwóch jamowych i popielnicowego).

  Przed rozpoczęciem wykopalisk nie spodziewano się, że w tym miejscu mogą być pozostałości z tak wczesnych epok, bowiem kojarzono je przede wszystkim z Domem Strzeleckim Fryderyka Wilhelma, którego fundamenty z XIX i XX wieku oraz piwnice odsłonięto.

  Czytaj więcej: http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/1158329,gdansk-niezwykle-znalezisko-sredniowieczna-osada-przy,id,t.html  Dom Strzelecki, czyli nieistniejąca wizytówka miasta


  Dom Strzelecki Fryderyka Wilhelma był do 1945 r. jednym z bardziej znanych obiektów Gdańska.
  Zbudowano go w połowie XIX w. z przeznaczeniem na miejsce koncertów, spektakli teatralnych i zebrań masowych. W jego murach odbywały się mityngi niemieckich nacjonalistów, ale też spotkania organizowane przez społeczność polską w Wolnym Mieście Gdańsku.

  Od początku istnienia Dom Strzelecki cieszył się dużą popularnością. Sprawiła ona, że konieczna stała się rozbudowa obiektu. Nowy oddano do użytku w 1912 r.

  Na jego tyłach znajdował się piękny ogród z altankami. Śladem po nim są wyrośnięte drzewa oraz warstwa czarnoziemu, zdejmowana przy okazji prac archeologicznych.
  Na początku 1945 r. Dom Strzelecki był miejscem schronienia dla uchodźców. Częściowo zniszczony w czasie bombardowań, został rozebrany wkrótce po wojnie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo