Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Archeolodzy w Rębiechowie odkryli osadę z XIII wieku

Janina Stefanowska
Rotacyjne żarno z XIII-wiecznej osady
Rotacyjne żarno z XIII-wiecznej osady Janina Stefanowska
Na pograniczu gminy Żukowo i Gdańska, zaledwie 4 km od lotniska w Rębiechowie, archeolodzy kończą badania na terenach planowanych pod Pomorską Kolej Metropolitalną. Pracują na czterech stanowiskach, wytypowanych do badań na podstawie Archeologicznego Zdjęcia Polski, czyli ogólnopolskiego programu badawczo-konserwatorskiego, prowadzonego od 1978 r.

Wiosną i jesienią archeolodzy przeczesują wytypowane tereny w poszukiwaniu śladów krzemieni, ceramiki i w zależności od ich zagęszczenia wyznaczają stanowiska archeologiczne, ślady, osady, punkty.

W Rębiechowie grupa archeologów pod kierownictwem Krzysztofa Dyrdy natrafiła na ślady XIII-wiecznej osady - z ziemi wydobyto m.in. krzyżacki szeląg z XIV w. i szeląg litewski z przełomu XVI i XVII wieku, z czasów Zygmunta III Wazy.

Czytaj także:Archeolodzy znaleźli w Gdańsku rzymską chatę
- Spodziewaliśmy się śladów po osadzie, jednak ze względu na bardzo duży udział fragmentów naczyń stołowych, kuchennych, zasobowych oraz zabytków metalowych w dobrym stanie zachowania pomimo wieloletniej orki, a także dużą czytelność obiektów, dobrze widocznych na powierzchni calca, można uznać, że stanowisko jest bardzo cenne i wartościowe pod względem naukowym - mówi archeolog Krzysztof Dyrda. - Duży zbiór fragmentów ceramiki będzie wartościowym materiałem porównawczym w badaniach osadnictwa wczesnośredniowiecznego na Pomorzu. Nie ma dotąd wielu kompleksowo zbadanych średniowiecznych osad zaopatrujących wielki ośrodek handlu, jakim był wtedy Gdańsk, w wyroby rolnictwa - miód, skóry, przedmioty z drewna, cegły, wyroby rzemieślnicze.

Obszar objęty badaniami zajmuje 2,5 ha. Archeolodzy skupili się na stanowiskach, które znalazły się na linii przebiegu PKM.

Czytaj również:Gdańsk: Odkryto kaplicę Pokutnic w bazylice św. Brygidy (ZDJĘCIA, FILM)

- W stanowisku najbliższym odkryliśmy ślady z wczesnego średniowiecza, w tym dalszym - z epoki brązu, a w najdalszym - z czasów neolitu - mówi archeolog Alicja Gomoliszek. Aby odkryć przeszłość, archeolodzy usunęli ziemię orną na głębokość 20-30 cm. Wykrywaczem metali udało się znaleźć najciekawsze ślady przeszłości - jest to szeląg krzyżacki, szeląg litewski, kabłączek skroniowy - czyli fragment ozdoby, która przyczepiona była do opaski na głowie kobiety. Na terenie osady odnaleziono noże, ostrogę, grociki, nożyki, żarna rotacyjne, grzebień rogowy, gliniane przęśliki tkackie, przedmiot z rogu, mogący stanowić igielnik lub rękojeść. I mnóstwo ceramiki. - Wszystkie te przedmioty są skrupulatnie katalogowane, opisywane - mówi archeolog Stefan Kiełczyński. - Poszczególne typy zabytków trafiają w ręce wyspecjalizowanych badaczy - od metalu, ceramiki. Są fotografowane przed konserwacją, w jej trakcie, po konserwacji.

Zobacz koniecznie:Gdańsk: Ludzkie kości przy placu Dominikańskim (ZDJĘCIA)

- Szelągi krzyżackie czy też brakteaty są powszechnie znajdowane w trakcie badań Głównego Miasta i Starego Przedmieścia - dodaje Krzysztof Dyrda. - Dla osad takich jak w Rębiechowie - peryferyjnych - raczej należą do rzadkości.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki