Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 06godz.
  • 13min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Gdańsk: Akcja "RoweRowe Piątki"

Ewelina Oleksy
Jak zachęcić ludzi, by jadąc do pracy z aut przesiedli się na dwa kółka? Wystarczy zorganizować akcję promującą poruszanie się po mieście rowerem - odpowiadają w Gdańsku i od słów przechodzą do czynów.

- W piątek, 10 września, rozpoczynamy kampanię społeczną "RoweRowe Piątki". Przez trzy kolejne tygodnie na siedmiu głównych skrzyżowaniach w Gdańsku znane osobistości wręczać będą rowerzystom torebki z upominkami - zapowiada Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Miasto chce, by mieszkańcy z rowerów korzystali przez cały tydzień, nie tylko w piątki. Ale to właśnie w te dni szczególnie warto to robić, bo w ramach startującej dziś akcji 10, 17 i 24 września wolontariusze oraz znani sportowcy, m.in. Leszek Blanik i Adam Korol, rozdawać będą cyklistom upominki. Wśród nich - zdrowe drugie śniadania, napoje czy peleryny chroniące przed deszczem.

- Od godz. 7 do 9 będzie można ich spotkać na skrzyżowaniach głównych ciągów komunikacyjnych w rejonie: Urząd Marszałkowski / Okopowa, Hucisko, Zieleniak, Opera Bałtycka, Galeria Bałtycka, Hala Olivia, Hallera/ Czarny Dwór - wymienia Michał Piotrowski.

Remigiusz Kitliński, gdański oficer rowerowy, namawia do włączenia się do akcji.

- To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce - zaznacza. - Samo tworzenie infrastruktury nie jest wystarczające. Tak naprawdę to od skutecznej promocji zależy, czy mieszkańcy zarówno Gdańska, jak i innych miast będą korzystać z rowerów na co dzień.

Gdańsk na jednoślady stawia od dawna i dzięki temu wyrasta na rowerową stolicę kraju. Miejską politykę rowerową wyróżnił już miesięcznik "RowerTour", który uznał, że stolica Pomorza to jednocześnie rowerowa stolica Polski i miejsce najbardziej przyjazne cyklistom. Miasto nie zwalnia tempa i cały czas inwestuje w nowe ścieżki rowerowe.

- Obecnie mamy 85 kilometrów dróg rowerowych. Z końcem bieżącego roku będzie o trzy kilometry więcej, a do 2014 roku przybędzie kolejnych 40 kilometrów - obiecuje Michał Piotrowski. W trakcie budowy już są drogi w Oliwie - wzdłuż ul. Opata Rybińskiego i Stary Rynek Oliwski. Kolejne powstają na Przymorzu przy ul. Kołobrzeskiej i Dąbrowszczaków. Obie będą gotowe pod koniec listopada.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

g
gg

gdzie vipy ?? przejezdzalem i jakos nie bylo widac , upominki prawie Ok tylko dlaczego facet dostaje truskawkowy blyszczyk do ust , nawet maseczke nawilzajaca jestem w stanie usprawiedliwic . bede w nastepny piatek tez przejezdzal licze na poprawe

Dodaj ogłoszenie