Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. O godz. 4.45 zabrzmi dzwon z wieży kościoła św. Katarzyny

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Przemysław Świderski
Tegoroczne obchody rocznicowe na Westerplatte zorganizuje Wojsko Polskie. Mimo przejęcia terenów na półwyspie, samorząd Gdańska nie zrezygnował z upamiętnienia ofiar II wojny światowej. Uroczystości odbędą się w miejscach ważnych dla miasta, m.in. na Westerplatte, przy Victoriaschule czy na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

– Jak co roku 1 września oddamy hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Od 21 lat organizowaliśmy obchody na Westerplatte, gdzie spotykaliśmy się o godz. 4.45. W tym roku za organizację uroczystości odpowiedzialne jest Wojsko Polskie. Nie zmienia to jednak faktu, że będę w tym miejscu pamięci. I zachęcam do tego wszystkich, którzy również chcieliby oddać cześć bohaterom tamtych dni – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Miejskie uroczystości rozpoczniemy w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte (godz. 18), składając kwiaty na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnego dnia w południe, 1 września, zachęcam do udziału we mszy świętej w intencji poległych obrońców Poczty Polskiej z modlitwą międzywyznaniową, spotykamy się na placu Obrońców Poczty Polskiej. Pamiętajmy o przesłaniu, które widnieje na Westerplatte i jest tak ważne szczególnie dziś – Nigdy więcej wojny!

Wieńce pod Victoriaschule

1 września, o godz. 4.45 zabrzmi dzwon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, który nazywa się Pokój i Pojednanie / Pax et Reconcilatio. Jest to drugi pod względem wielkości dzwon w tej świątyni. Tego samego dnia, o godz. 9, rozpoczną się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego (budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2–4), prawdopodobnie pierwszą ofiarę II wojny światowej w Gdańsku.

Następnie, o godz. 10, zostaną złożone wieńce pod Victoriaschule, dziś budynku Uniwersytetu Gdańskiego, przy ul. Kładki 24. Do udziału w modlitwie oraz złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach drugiej wojny światowej zapraszają prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska Piotr Mazurek. To w Victoriaschule w dniach 1–15 września 1939 r. Niemcy torturowali i zamęczyli członków Polonii gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte 1.09.2019

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerpla...

Uroczystości na cmentarzu na Zaspie

W południe zaś na placu Obrońców Poczty Polskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową. Po jej zakończeniu zaplanowano wystąpienia oficjalne, oddanie hołdu poległym oraz złożenie wieńców.

Miejsce egzekucji obrońców Poczty Polskiej nie było znane aż do 28 sierpnia 1991 r. Na zbiorowy grób natrafiono przypadkowo podczas prac ziemnych na pasie startowym na gdańskiej Zaspie. Po identyfikacji szczątków ofiar zostały one złożone 4 kwietnia 1992 r. na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego, w mogile specjalnie na ten cel wybudowanej staraniem Poczty Polskiej. Na cmentarzu na Zaspie o godz. 16 zostaną złożone wieńce, a w trakcie uroczystości będzie również czas na modlitwę i przemówienia. Na zakończenie Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne.

Odbywającą się na pl. Obrońców Poczty Polskiej o godz. 12 mszę świętą w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową, a także zaplanowanymi po niej wystąpieniami oficjalnymi wraz z oddaniem hołdu poległym oraz złożeniem wieńców, będzie można obejrzeć online na portalu gdansk.pl.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki