Gdańscy współpracownicy SB ujawnieni

  Gdańscy współpracownicy SB ujawnieni

  IAR

  Aktualizacja:

  W Gdańsku byli członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz kilku innych organizacji opublikowali na stronie internetowej listę trzystu współpracowników Służby Bezpieczeństwa.
  Na kilkudziesięciu stronach, pochodzących z tajnych protokołów dawnego Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, znalazły się pseudonimy i numery ewidencyjne osób, które w latach 80-tych donosili na swoich kolegów.

  Zarejestrowani byli w trzecim wydziale gdańskiej SB, który zajmował się wówczas inwigilowaniem środowiska akademickiego, placówek naukowych, duszpasterstw oraz szkół średnich w Gdańsku. Lista nie zawiera nazwisk.


  Leszek Biernacki trafił na nią, przygotowując książkę poświęconą między innymi NZS-owi. W celach naukowych IPN ma rozszyfrować tożsamość donosicieli. Zanim jednak te informacje zostaną opublikowane, autor chce dać szansę tym osobom, by przyznały się do swojej działalności i przeprosiły.

  Zaapelował o to na stronie internetowej pokolenia NZS. Biernacki przekonuje, że nie widzi sensu, by w tej sprawie, po 25 latach wywoływać awanturę. Jak wyjaśnia, chodzi wyłącznie o to, by pewne sprawy zakończyć.

  Pod apelem podpisało się dotąd 13 osób. Wśród nich są między innymi działacz związkowy i były poseł Jacek Rybicki, dziennikarz Lech Parell oraz senator Maciej Płażyński.

  Wśród trzystu pseudonimów jeden to "Bolek". Jego właściciel, podobnie jak pozostałe osoby z listy, należał do gdańskiego środowiska studenckiego. Adres strony www.pokolenie-nzs.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo