Gdańscy uczniowie uczcili pamięć Lecha Bądkowskiego. Rozdanie nagród, pożegnanie ze szkołą jego imienia i otwarcie gabinetów terapeutycznych

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Gdańscy uczniowie uczcili pamięć Lecha Bądkowskiego. Finał międzyszkolnego konkursu "WWW.LECH BĄDKOWSKI. Patriota. Pisarz. Obywatel Polski i Europy" odbył się w środę, 12 czerwca w Szkole Podstawowej nr 85 w Jasieniu. Przemyslaw Swiderski
Finał międzyszkolnego konkursu "WWW.LECH BĄDKOWSKI. Patriota. Pisarz. Obywatel Polski i Europy" odbył się w środę, 12 czerwca w Szkole Podstawowej nr 85 w Jasieniu. Nagrody przyznano za prace inspirowane jego życiem, twórczością i działalnością, które przyznano w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej i historycznej. Równocześnie dyrektor szkoły uroczyście pożegnała wygasające gimnazjum im. Bądkowskiego, a zebranych gości poprosiła o przecięcie symbolicznej wstęgi na otwarciu nowych gabinetów terapeutycznych, które przejęły jego imię.

- Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie w uczniach patriotyzmu, poczucia odpowiedzialności za Polskę i Europę poprzez popularyzację sylwetki Lecha Bądkowskiego - podkreśliła Barbara Gwizdała, dyrektor SP nr 85. - A przy tym też poznanie jego życia i działalności.

W skład Rady Programowej Konkursu weszli: Sławina i Miłosława Kosmulska, krewne upamiętnionego, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Barbara Gwizdała, wspomniana dyrektor szkoły organizującej przedsięwzięcie.

Laureaci konkursu

W kategorii plastycznej zwyciężyła Maja Domalewska ze Szkoły Podstawowej nr 1.
W kategorii literackiej nagrodę odebrała Pola Misiun ze Szkoły Podstawowej nr 85.
Zwycięzcą kategorii historycznej został Maciej Butlewski z Technikum nr 12 (Zespołu Szkół Samochodowych). Wybrane prace literackie zostały zadeklamowane podczas gali.

Zbliżamy się do dni, gdy po raz ostatni będziemy mówić o szkole im. Lecha Bądkowskiego - poinformowała dyrektorka. - Dla nas to trudny moment. Przez 15 lat utożsamialiśmy się z tym nazwiskiem i godnie je nosiliśmy. Od 2004 roku, kiedy to gimnazjum nr 48 w Jasieniu uzyskało imię tego patrona czuliśmy się spadkobiercami jego myśli.

Niewykluczone, że w związku z setną rocznicą urodzin pisarza, która przypada w przyszłym roku, jego imię przejmie inna szkoła. Piotr Kowalczuk wspomniał, że w planach jest także stworzenie poświęconej mu ławeczki.

Gdańscy uczniowie uczcili pamięć Lecha Bądkowskiego. Rozdani...

W związku z wygaszaniem gimnazjów, w bieżącym roku szkolnym gimnazjum nr 48, które stanowiło ze szkołą organizującą konkurs zespół szkół, przejdzie do historii. W związku z tym dyrektor i uczniowie postanowili nadać imię patrona gimnazjum gabinetom terapeutycznym, które przy okazji rozdania nagród zostały uroczyście otwarte i wypróbowane przez małych uczniów. Największym zainteresowaniem cieszył się basen z podświetlanymi kulkami używany do terapii integracji sensorycznej.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Za "prace" w Sluzbie Bezpieczenstwa juz nie placa wypasionych emerytur. Poplakalby sobie stary ubek w przebraniu solidarnosciowca. Zreszta, tylu bylo Bolkow, ze juz sam Walesa mowi, ze Bolkow bylo piec a k-wow tylko trzy.

Dodaj ogłoszenie