Gdańscy seniorzy mogą liczyć na pomoc, do wyboru kilka form wsparcia

Materiał informacyjny Gminy Miasta Gdańska
Program Gdańskiej Teleopieki Domowej, bezpłatna pomoc dla seniorów 95+ czy wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego tylko za kaucją – to gdańskie programy wspierające osoby starsze, wymagające szczególnej opieki.

Osoby starsze bardzo często zmagają się z samotnością, trudnościami w codziennym funkcjonowaniu czy chorobami. W Gdańsku powstają programy, dzięki którym seniorzy mogą liczyć na wsparcie zarówno w codziennych sprawach jak i kwestiach medycznych.

„Bransoletka życia”

Program Gdańskiej Teleopieki Domowej to rozwiązanie dla osób, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia nagłego przypadku zagrażającego życiu lub zdrowiu, niezależnie od wieku czy rodzaju choroby. Osoba, która zostanie włączona do programu otrzymuje „bransoletkę życia”, czyli urządzenie, które należy nosić na ręku.

- Jest ona wyposażona w trzy proste przyciski do łączenia z całodobowym centrum medycznym oraz w wyznaczonych godzinach z koordynatorem pobliskiego domu sąsiedzkiego w Gdańsku – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska. – Obecnie jest to dwanaście organizacji na terenie całego maista, gdzie każda z osób może zwrócić się o doraźną pomoc: wyprowadzenie psa, realizację recepty, czy drobne zakupy.

„Bransoletka życia” dodatkowo mierzy puls oraz posiada lokalizator GPS, który ułatwia medykom odnalezienie pacjenta w nagłych przypadkach. Urządzenie wyposażone jest w czujnik upadku oraz jest wodoodporne.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

To oferta dla mieszkańców posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub w przypadku jego braku, wykazujący zasadność używania danego sprzętu. Sprzęt mogą wypożyczyć także gdańszczanki i gdańszczanie posiadający pisemne wskazanie od lekarza o konieczności używania danego urządzenia.

Wypożyczający wpłaca tylko kaucję za pobrany sprzęt, który jednorazowo można wypożyczyć do pół roku. Istnieje jednak możliwość wydłużenia tego czasu, jeśli sytuacja zdrowotna osoby potrzebującej tego wymaga. Tylko w ubiegłym roku z oferty skorzystało 261 osób, z czego 180 z nich to osoby powyżej 55 roku życia.

Wypożyczalnia sprzętu prowadzona jest przez Stowarzyszenie Wspólnota Serc, na zlecenie gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Mieści się ona przy al. Gen. J. Hallera 115. W ofercie znajdują się m.in.: wózki inwalidzkie zwykłe i aktywne, zestawy pionizujące, balkoniki, trójnogi, chodziki, łóżka rehabilitacyjne, poduszki oraz materace przeciwodleżynowe, kule inwalidzkie czy stabilizatory elastyczne.

Rezerwacja sprzętu możliwa jest pod numerem telefonu: 58 301 30 16. Szczegóły dostępne są także na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Bezpłatna pomoc dla seniorów 95+

Osoby, które przekroczyły 95 rok życia, są zwolnione z odpłatności za wszelkie usługi opiekuńcze i za usługi rehabilitacyjne. Seniorzy nie płacą m.in. za pomoc w codziennych czynnościach: zakupach, przygotowaniu posiłków, higienie, ubiorze. Zapewniona jest im pomoc w dotarciu do lekarza, utrzymywaniu kontaktów z rodziną, a nawet czytanie książek i prasy. Mogą też liczyć na bezpłatną, dopasowaną do potrzeb rehabilitację, w zależności od wskazań lekarzy.

- Z takich usług mogą skorzystać wszyscy seniorzy, zarówno ci, którzy żyją samotnie, ale także gdy mimo posiadania rodziny nie mogą liczyć na pomoc dzieci czy wnuków – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Po pomoc w opiece można zgłosić się do Centrum Pracy Socjalnej przyporządkowanego do danej dzielnicy. Można to zrobić osobiście lub przy wsparciu osób bliskich. Numery telefonów do Centrów Pracy Socjalnej dostępne są na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Świadczenie usług opiekuńczych może odbywać się w godzinach 6.00 - 22.00, siedem dni w tygodniu.

Osoby 95+ wymagające całodobowej opieki, schorowane, samotne, niemogące samodzielnie funkcjonować, mogą zamieszkać w Domu Pomocy Społecznej. W Gdańsku funkcjonuje 5 DPSów dla osób starszych i przewlekle chorych (schizofrenia, dwubiegunowość, ciężka depresja). Zapewniają one mieszkańcom nie tylko kompleksową opiekę, ale i aktywizację w każdym możliwym zakresie.

Dodaj ogłoszenie