Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańscy rowerzyści czekają na wielkie sprzątanie ścieżek po zimie

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Pogoda za oknem robi się coraz ładniejsza, więc chętnie zamieniamy samochody na rowery. Kiedy ze ścieżek znikną piasek i inne zanieczyszczenia? Gdański Zarząd Dróg i Zieleni podkreśla, że oczyszczanie rozpocznie się, gdy tylko ustaną warunki zimowe.

W 2022 roku, w ramach kampanii „Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska”, pokonano 2,5 mln km na rowerach. Projekt powstał, by motywować do wybierania jednośladów. Ale przedwiośnie to czas, kiedy mieszkańcy liczą na poprawę stanu ścieżek rowerowych - chodzi m.in. o zalegający piasek i śmieci. Pogoda się stabilizuje, drogi powinny być mechanicznie oczyszczone, nawierzchnia jezdni i krawężników umyta. Problem występuje na głównych ulicach (Grunwaldzka), ale też na pobocznych (Jaśkowa Dolina). Jakie plany ma Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku?

Sprzątanie ścieżek rowerowych po zimie

- Mechaniczne oczyszczanie ścieżek rowerowych rozpocznie się, gdy tylko ustaną warunki zimowe. Ujemne temperatury, powracające opady śniegu i śniegu z deszczem uniemożliwiają rozpoczęcie wiosennych porządków na całej infrastrukturze drogowej - podkreśliła w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Rzeczniczka zapewniła, że wszystkie działania związane z oczyszczaniem pozimowym, zarówno na drogach rowerowych oraz na jezdniach rozpoczną się, gdy tylko będzie to możliwe.

- Jesteśmy gotowi - zakończyła Kiljan.

Według raportu portalu centrumrowerowe.pl z 2022 roku długość gdańskich ścieżek rowerowych to ponad 234 km. W 2021 roku miasto przeznaczyło 15,3 mln zł na budowę infrastruktury rowerowej. Strategia rozwoju miasta „Gdańsk 2030 Plus” zakłada m.in. dalszy jej rozwój. Do zasadniczych wyzwań transportowych wciąż należy poprawa warunków ruchu pieszego i rowerowego oraz ulepszanie systemu komunikacji zbiorowej zintegrowanej z aktywnymi formami mobilności.

W 2025 roku Gdańsk będzie gospodarzem najważniejszej konferencji rowerowej Velo-city. To pierwsze w Polsce miasto, któremu przyznano organizację tego wydarzenia. Hasłem przewodnim ma być „Energising Solidarity”. Zwrot w języku angielskim nawiązuje do historii powstania Solidarności oraz do ekologicznego kierunku rozwoju miasta. Światowy Kongres Rowerowy Velo-city co roku przyciąga ponad 1,5 tys. rowerzystów z całego świata.

Pamiętajmy, że przedwiośnie to także najlepszy moment na oczyszczenie i konserwację roweru, co pomoże utrzymać sprzęt w dobrym stanie. Obowiązkowa jest też kontrola części, które podczas eksploatacji zwyczajnie się zużywają.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki