Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło w ubiegłym tygodniu wyniki konkursu „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania COVID-19”, który ma umożliwić przyspieszenie prac badawczych nakierowanych na zwalczenie epidemii. W gronie beneficjentów grantu znaleźli się między innymi badacze z Politechniki Gdańskiej.
Do czego służą kryształki diamentów?
Interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem dr. hab. inż. Roberta Bogdanowicza otrzymał dofinansowanie w wysokości przeszło 500 tys. zł. Naukowcy opracowują innowacyjną metodę analityczną, która do badania interakcji między wirusem a komórką wykorzystuje elektrody, zawierające kryształki diamentów.
- Naszym celem jest analizowanie złożonych interakcji, jakie mają miejsce między wirusem a komórką - wyjaśnia dr. hab. inż. Robert Bogdanowicz. - Naszym celem jest analizowanie złożonych interakcji, jakie mają miejsce między wirusem a komórką - wyjaśnia dr. hab. inż. Robert Bogdanowicz.
- Dzięki wykorzystaniu specjalnych elektrod składających się z kawałków diamentów, chcemy poznać te interakcje - w jaki sposób wirus atakuje, a przede wszystkim jak zachowuje się w określonym środowisku. Diamenty pozostają idealną materią, ponieważ z jednej strony są niezwykle trwałe, a z drugiej zbudowane z węgla, co umożliwia tworzenie połączeń.
Interdyscyplinarna praca naukowców
Projekt gdańskich naukowców łączy dwa światy - biologii i biotechnologii, poprzez wykorzystanie specyficznych receptorów wirusa, oraz elektroniki, która pozwala dalej odbierać i przetwarzać pozyskane sygnały. W prace są zaangażowani nie tylko gdańscy naukowcy, a współpraca ma również charakter międzynarodowy.
- Projekt właściwie już jest realizowany. Pracujemy w zespole interdyscyplinarnym z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, a także ze specjalistami z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego, który jest renomowanym ośrodkiem z dużym doświadczeniem. Nasze działania mają charakter długofalowy, jednak chcielibyśmy pierwsze wyniki uzyskać już jesienią tego roku - zapowiada dr. hab. inż. Robert Bogdanowicz.
Przypomnijmy, że nie jest to jedyny projekt związany z walką z koronawirusem, który realizują gdańskie uczelnie. Wśród naukowców, którzy uzyskają dofinansowanie na badania z Narodowego Centrum Nauki jest dr hab. Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. O grancie pisaliśmy w poprzednim materiale.
Dowiedz się więcej
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?