Gdańscy naukowcy badają koronawirusa, wykorzystując kryształki diamentów. Innowacyjny projekt badaczy z Politechniki Gdańskiej z grantem

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Krzysztof Krzempek, PG
Naukowcy z gdańskich uczelni włączają się w walkę z koronawirusem. Szczególnie interesujący wydaje się pomysł badaczy z Politechniki Gdańskiej, którzy analizują zachowanie wirusa, wykorzystując elektrody zbudowane z bardzo małych kawałków diamentów.

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło w ubiegłym tygodniu wyniki konkursu „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania COVID-19”, który ma umożliwić przyspieszenie prac badawczych nakierowanych na zwalczenie epidemii. W gronie beneficjentów grantu znaleźli się między innymi badacze z Politechniki Gdańskiej.

Do czego służą kryształki diamentów?

Interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem dr. hab. inż. Roberta Bogdanowicza otrzymał dofinansowanie w wysokości przeszło 500 tys. zł. Naukowcy opracowują innowacyjną metodę analityczną, która do badania interakcji między wirusem a komórką wykorzystuje elektrody, zawierające kryształki diamentów.

- Naszym celem jest analizowanie złożonych interakcji, jakie mają miejsce między wirusem a komórką - wyjaśnia dr. hab. inż. Robert Bogdanowicz. - Naszym celem jest analizowanie złożonych interakcji, jakie mają miejsce między wirusem a komórką - wyjaśnia dr. hab. inż. Robert Bogdanowicz.

- Dzięki wykorzystaniu specjalnych elektrod składających się z kawałków diamentów, chcemy poznać te interakcje - w jaki sposób wirus atakuje, a przede wszystkim jak zachowuje się w określonym środowisku. Diamenty pozostają idealną materią, ponieważ z jednej strony są niezwykle trwałe, a z drugiej zbudowane z węgla, co umożliwia tworzenie połączeń.

Interdyscyplinarna praca naukowców

Projekt gdańskich naukowców łączy dwa światy - biologii i biotechnologii, poprzez wykorzystanie specyficznych receptorów wirusa, oraz elektroniki, która pozwala dalej odbierać i przetwarzać pozyskane sygnały. W prace są zaangażowani nie tylko gdańscy naukowcy, a współpraca ma również charakter międzynarodowy.

- Projekt właściwie już jest realizowany. Pracujemy w zespole interdyscyplinarnym z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, a także ze specjalistami z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego, który jest renomowanym ośrodkiem z dużym doświadczeniem. Nasze działania mają charakter długofalowy, jednak chcielibyśmy pierwsze wyniki uzyskać już jesienią tego roku - zapowiada dr. hab. inż. Robert Bogdanowicz.

Przypomnijmy, że nie jest to jedyny projekt związany z walką z koronawirusem, który realizują gdańskie uczelnie. Wśród naukowców, którzy uzyskają dofinansowanie na badania z Narodowego Centrum Nauki jest dr hab. Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. O grancie pisaliśmy w poprzednim materiale.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie