MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańscy naukowcy badają koronawirusa, wykorzystując kryształki diamentów. Innowacyjny projekt badaczy z Politechniki Gdańskiej z grantem

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Krzysztof Krzempek, PG
Naukowcy z gdańskich uczelni włączają się w walkę z koronawirusem. Szczególnie interesujący wydaje się pomysł badaczy z Politechniki Gdańskiej, którzy analizują zachowanie wirusa, wykorzystując elektrody zbudowane z bardzo małych kawałków diamentów.

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło w ubiegłym tygodniu wyniki konkursu „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania COVID-19”, który ma umożliwić przyspieszenie prac badawczych nakierowanych na zwalczenie epidemii. W gronie beneficjentów grantu znaleźli się między innymi badacze z Politechniki Gdańskiej.

Do czego służą kryształki diamentów?

Interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem dr. hab. inż. Roberta Bogdanowicza otrzymał dofinansowanie w wysokości przeszło 500 tys. zł. Naukowcy opracowują innowacyjną metodę analityczną, która do badania interakcji między wirusem a komórką wykorzystuje elektrody, zawierające kryształki diamentów.

- Naszym celem jest analizowanie złożonych interakcji, jakie mają miejsce między wirusem a komórką - wyjaśnia dr. hab. inż. Robert Bogdanowicz. - Naszym celem jest analizowanie złożonych interakcji, jakie mają miejsce między wirusem a komórką - wyjaśnia dr. hab. inż. Robert Bogdanowicz.

- Dzięki wykorzystaniu specjalnych elektrod składających się z kawałków diamentów, chcemy poznać te interakcje - w jaki sposób wirus atakuje, a przede wszystkim jak zachowuje się w określonym środowisku. Diamenty pozostają idealną materią, ponieważ z jednej strony są niezwykle trwałe, a z drugiej zbudowane z węgla, co umożliwia tworzenie połączeń.

Interdyscyplinarna praca naukowców

Projekt gdańskich naukowców łączy dwa światy - biologii i biotechnologii, poprzez wykorzystanie specyficznych receptorów wirusa, oraz elektroniki, która pozwala dalej odbierać i przetwarzać pozyskane sygnały. W prace są zaangażowani nie tylko gdańscy naukowcy, a współpraca ma również charakter międzynarodowy.

- Projekt właściwie już jest realizowany. Pracujemy w zespole interdyscyplinarnym z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, a także ze specjalistami z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego, który jest renomowanym ośrodkiem z dużym doświadczeniem. Nasze działania mają charakter długofalowy, jednak chcielibyśmy pierwsze wyniki uzyskać już jesienią tego roku - zapowiada dr. hab. inż. Robert Bogdanowicz.

Przypomnijmy, że nie jest to jedyny projekt związany z walką z koronawirusem, który realizują gdańskie uczelnie. Wśród naukowców, którzy uzyskają dofinansowanie na badania z Narodowego Centrum Nauki jest dr hab. Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. O grancie pisaliśmy w poprzednim materiale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki