Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańscy lekarze, jako pierwsi w Polsce, zastosowali pionierską metodę implantacji stymulatora serca u dzieci

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
GUMed
Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jako pierwsi w Polsce, wykorzystali pionierską metodę implantacji stymulatora serca u 13-letniej pacjentki cierpiącej na wrodzony blok serca. Przez wiele lat dziewczynka była pod opieką kardiologów dziecięcych, przyszedł jednak moment, że jej serduszko nie dawało sobie rady i biło zbyt wolno.

Lekarze zdecydowali, że trzeba jej implantować stymulator serca, choć zwykle robią to niechętnie i starają się odsunąć ten moment w czasie na ile się da.

Elektrody stymulatora wszczepiono jednak dziewczynce w trakcie nietypowej operacji kardiochirurgicznej. Nietypowej bo bez wykonania sternotomii, czyli przecinania mostka piłą i bez otwierania klatki piersiowej.

Dostęp do serca uzyskano z czterocentymetrowego cięcia spod wyrostka mieczykowatego bez naruszania struktur kostnych i tą drogą wszczepiono tzw. elektrody epikardialne (nasierdziowe). Co szczególnie istotne, elektrody umieszczono na ścianie prawego przedsionka i lewej komory serca, co jest optymalnym rozwiązaniem

– tłumaczy dr hab. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki zastosowanej metodzie układ żylny dziewczynki nie został naruszony, co praktycznie wyeliminowało możliwość wystąpienia wielu znanych powikłań elektroterapii.

Zabieg, który 13-latka zniosła bardzo dobrze, odbył się w grudniu, jednak dopiero wczoraj, po tym jak pacjentka zgłosiła się do pierwszej kontroli, lekarze uznali, że to dobry moment, by tę wiadomość upublicznić. Podczas pierwszej ambulatoryjnej kontroli cztery tygodnie po zabiegu potwierdzono nie tylko prawidłowe wygojenie rany operacyjnej i poprawne działanie stymulatora, ale przede wszystkim dobre samopoczucie pacjentki, zadowolonej z przebiegu i efektów leczenia – mówi

Stała stymulacja serca to uznana metoda leczenia bradykardii, czyli zbyt wolnego rytmu serca. Tradycyjnie elektrody układu stymulującego umieszcza się drogą przezżylną w prawym przedsionku i prawej komorze serca. Według ekspertów może to jednak prowadzić do wystąpienia powikłań zakrzepowych w układzie żylnym jak i upośledzenia funkcji zastawki trójdzielnej. Wreszcie, trwałość elektrod jest ograniczona i po kilku-kilkunastu latach trzeba je usunąć i wymienić, co jest zabiegiem wysokiego ryzyka.

Z tych powodów u najmłodszych pacjentów często stosowana jest stymulacja nasierdziowa czyli epikardialna, polegająca na naszyciu elektrod bezpośrednio na ścianę serca – dodaje doc. Maciej Kempa. Wiąże się to jednak z koniecznością otwarcia klatki piersiowej metodą torakotomii bocznej lub sternotomii. Rozległość takiego zabiegu poza dolegliwościami bólowymi w okresie gojenia niesie też ryzyko.

Zabieg implantacji elektrod epikardialnych bez rozcinania klatki piersiowej u 13-letniej pacjentki przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: kardiochirurg dr n. med. Grzegorz Łaskawski (Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej) wspierany przez chirurga dziecięcego dr n. med. Macieja Murawskiego (Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży). Za część elektrofizjologiczną odpowiadał dr hab. med. Maciej Kempa (Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca). Kwalifikację do zabiegu oraz opiekę nad chorą prowadziła dr hab. med. Joanna Kwiatkowska (Klinika Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca).

Przeprowadzenie zabiegu było możliwe dzięki trwającej od wielu lat owocnej współpracy zarówno kardiologów, kardiologów dziecięcych jak i kardiochirurgów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zabiegi tego typu dotychczas prowadzono jedynie w grupie dorosłych. Przedstawiony zabieg jest pierwszą w Polsce implantacją stymulatora dwujamowego z dojścia spod wyrostka mieczykowatego w populacji pediatrycznej.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

DO MATERIAŁÓW #SYGNAŁ

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

Lekarze specjaliści z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca wykonują podobne zabiegi (polegające na implantacji elektrod bezpośrednio na serce ) również u pacjentów dorosłych i to od dwóch lat. Przeprowadzili ich już 10.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki