Gazowy odwiert w Łebieniu będzie zamknięty. Koniec łupkowego Eldorado?

Edyta Litwiniuk
Gazowy odwiert w Łebieniu będzie zamknięty. Koniec łupkowego Eldorado?Zamknięty ma być także odwiert w Strzeszewie
Gazowy odwiert w Łebieniu będzie zamknięty. Koniec łupkowego Eldorado?Zamknięty ma być także odwiert w Strzeszewie mat. prasowe
Firma Lane Energy, która ma koncesję na poszukiwania gazu łupkowego m.in. w powiatach lęborskim i wejherowskim, wycofuje się z kilku swoich lokalizacji

Koniec mitu o gazowym eldorado? Na pewno dla powiatu lęborskiego, gdzie gruchnęła wiadomość, że firma Lane Energy (inwestorami są 3Legs Resources i ConnocoPhillips) zamyka swoje oba odwierty, w tym słynny odwiert w Łebieniu (faktycznie w okolicach wsi Karlikowo i Rekowo). Ten sam, gdzie w 2013 roku po krótkiej stymulacji zaczął się samoistnie wydobywać gaz, co zaowocowało lawiną komentarzy o możliwościach przemysłowego wydobycia tego surowca. Miał to być pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż na Starym Kontynencie. Wiertnię w Łebieniu odwiedzali ważni państwowi urzędnicy, był tam też swego czasu Jarosław Kaczyński. Tymczasem jednak wiertnie są zamykane.

Przedstawiciele gmin, na terenie których znajdują się wiertnie Lane Energy, otrzymali już informacje, że firma zamyka oba odwierty. - Mają one być odpowiednio zabezpieczone i zabetonowane - mówi Ryszard Wittke, wójt Nowej Wsi Lęborskiej. Dla niego nie oznacza to jednak, że firma się wycofuje. - Nie wycofują się całkowicie, choć w sumie nie wiadomo, czy wrócą.... Na pewno cała infrastruktura stamtąd zniknie - zapowiada.

Wójt pobliskiego Wicka, gdzie było kolejne wiercenie, nie ma złudzeń.- Dostaliśmy oficjalną informację, że obiekt w Strzeszewie zostaje zamknięty - mówi Dariusz Waleśkiewicz, wójt gminy Wicko. - Są tam za małe ilości gazu - dodaje.

Lane Energy zamierza zamknąć też odwierty w Warblinie, Lublewie, Sławoszynie i Strzeszewie.

- Firma pozyskała wszelkie możliwe informacje związane ze złożami z wykonanych odwiertów badawczych w okolicach Łebienia i podjęła decyzję o zamknięciu i zabezpieczeniu dotychczasowych odwiertów, w uzgodnieniu z Urzędem Górniczym -  potwierdza Katarzyna Terej z Lane Energy. - Wszystkie tymczasowe obiekty zostaną usunięte, zaś tereny placów wiertniczych będą uporządkowane, tak aby przywrócić ich wcześniejszy wygląd, a następnie zostaną zwrócone właścicielom, od których były dzierżawione.

Zgodnie z informacją przesłaną do odpowiednich instytucji, Lane Energy dokona tzw. likwidacji końcowej. Oznacza to, że miejsca, w których znajdowały się otwory do poszukiwań, zostaną odpowiednio zamknięte i zabezpieczone. - Otwór będzie zakończony już kilka metrów pod powierzchnią ziemi - usłyszeliśmy w Urzędzie Marszałkowskim. - Nie będzie go widać z poziomu ziemi, bo ma to umożliwić dalsze korzystanie z tych gruntów. Sam teren będzie przywrócony do stanu pierwotnego.

Przedstawicielka firmy podkreśla jednak, że nie oznacza to, że firma wycofuje się z poszukiwań. - W ramach działań związanych z poszukiwaniem gazu z łupków na terenie Pomorza Lane Energy Poland planuje koncentrację przyszłych prac poszukiwawczych na nowych obszarach objętych koncesją.

- Firma przenosi się na teren niedaleko Nowęcina -  zdradza starosta Edmund Głombiewski. Dokładnie chodzi o teren za tzw. eskami na drodze 214 przed Łebą. - Teraz trwają prace nad uzyskaniem niezbędnej dokumentacji - dodaje.

Z naszej wiedzy wynika, że łatwo nie będzie, bo ten teren znajduje się  blisko Słowińskiego Parku Narodowego w jego tzw. otulinie.
Urząd Marszałkowski od początku poszukiwań podkreślał, że poszukiwania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych są dość trudne, i wiadomo było także, iż polskie złoża mogą się istotnie różnić od tych, które obecnie są eksploatowane w USA czy Kanadzie. Odwiertów poszukiwawczych do chwili obecnej wykonano niewiele, bo około 70. Na Pomorzu jest prawie połowa z nich. Niestety, wiele z nich nie wykazało potencjału wysokiego przepływu węglowodorów i są zamykane.
- Ten w Łebieniu, mimo że przez jakiś czas gaz wydobywał się samoczynnie, w sumie też kiepsko rokował - usłyszeliśmy.
Ze swoich niektórych lokalizacji wycofuje się nie tylko Lane Energy. BNK Polska również  będzie zamykać odwierty Miszewo T-1, Wytowno S-1, Starogard S-1 (wygasła koncesja)  i rekultywować teren.
Na pewno dla firm poszukujących w naszym kraju gazu łupkowego nie bez znaczenia jest też fakt, że w Polsce od kilku lat trwają prace nad zmianą przepisów prawnych, które miałyby nie tylko ułatwić procedury zdobywania koncesji na poszukiwania, ale też na wydobycie - a takich zapisów nadal w polskim prawie nie ma.

 

Co nas czeka w 2015 roku
Na terenie województwa pomorskiego aż osiem podmiotów posiadało koncesje na poszukiwania gazu łupkowego. Część z nich już wygasła. Inne jednak się nie wycofują.
W  2015 roku tylko cztery firmy planują podjąć jakiekolwiek działania na terenie swoich koncesji leżących na terenie województwa pomorskiego.
Będzie to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, które na terenie koncesji Wejherowo - odwiert Lubocino 4H planuje odwiert na przełomie II i III kwartału 2015. PGNiG na przełomie III i IV kwartału tego roku planuje też odwierty na terenie koncesji Stara Kiszewa - odwierty Wysin 2H i 3H (miejscowość Stary Wiec, gmina Liniewo, powiat kościerski).
Z kolei Lane Energy planuje w tym roku dla odwiertów na koncesjach Damnica, Lębork i Karwia - odwierty: Warblino LE-1H, Łebień LE-1, Łebień LE-2H, Strzeszewo LE-1, Lublewo LEP-1, Sławoszyno LEP-1   likwidację odwiertów i rekultywację terenów.
Dla koncesji Lane Energy na terenach Damnica, Lębork, gdzie planowane są nowe lokalizacje, trwają procedury administracyjne.
Firma San Leon  dla koncesji Gdańsk W - odwiert Lewino 2H odwiert horyzontalny (gmina Linia, powiat wejherowski, woj. pomorskie) zapowiada wiercenie.
Ostatnia z firm - BNK Polska również zapowiada w bieżącym roku rekultywację terenu. Chodzi o koncesje Trzebielino, Sławno, Starogard i odwierty Miszewo T-1, Wytowno S-1, Starogard S-1 .
BNK Polska dla koncesji Słupsk  planuje na początku roku  badania sejsmiczne.
Ta sama firma dla koncesji Bytów  i odwiertu pionowego Rokitki S-1 (miejscowość Rokitki, gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski)  planuje wiercenie w drugiej połowie tego roku.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szkoda gadać.
Na podstawie?
Czy wierz jak wygląda wydobycie?
Czy wierz czym różni się wydobycie konwencjonalne, od niekonweconalnego?
Dla środowiska jest szkodliwe to co potem ty robisz znim w domu.
A
Ana
Wydobycie gazu łupkowego to degradacja nieodwracalna środowiska!!!!!
M
Mirr
Jak czytam tematy o końcu "łupkowego eldorado" to aż mnie mdli.
 
"Przedstawicielka firmy podkreśla jednak, że nie oznacza to, że firma wycofuje się z poszukiwań. - W ramach działań związanych z poszukiwaniem gazu z łupków na terenie Pomorza Lane Energy Poland planuje koncentrację przyszłych prac poszukiwawczych na nowych obszarach objętych koncesją."
 
Nie będzie żadnego końca, nawet samo Lane Energy się nie wycofuje, tylko zmienia obszary poszukiwania.
Dodaj ogłoszenie