Gazowe magazyny jednak powstaną

  Gazowe magazyny jednak powstaną

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Już chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w Pomorskiem ruszyła unikatowa na skalę kraju budowa magazynów gazu. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo zaopatrzenia Pomorza w surowiec. Wczoraj wojewoda pomorski Roman Zaborowski wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Budowa podziemnego magazynu gazu Kosakowo - części morskiej".
  Podziemne magazyny gazu powstaną na terenie gminy Kosakowo, parę kilometrów na północ od Gdyni. Będą pod ziemią, na głębokości około kilometra, w pokładach soli. Nie będą wykopywane, lecz wypłukiwane i to oczyszczonymi ściekami. Zasolony płyn, powstający przy tym procesie, wypuszczony będzie do Zatoki Puckiej.

  - Razem będzie tych magazynów dziesięć, a zmieści się w nich około 250 mln metrów sześciennych gazu - mówi Mirosław Dobrut, wiceprezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. - Dla porównania: rocznie w pomorskim regionie zużywamy około 450 mln metrów sześciennych gazu.

  - Przygotowania do budowy tych magazynów trwają od 13 lat - przypomina Teresa Laskowska, prezes zarządu spółki Investgas z grupy kapitałowej PGNiG, które jest głównym inwestorem. - Zaraz po uprawomocnieniu się decyzji wojewody o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Budowa podziemnego magazynu gazu Kosakowo - części morskiej" wystąpimy o pozwolenie na budowę. Inwestycja może ruszyć już w przyszłym roku.

  Przed wydaniem decyzji środowiskowej sprawa budowy podziemnych magazynów gazu była szeroko omawiana z naukowcami, m.in. reprezentującymi Komitet Badań Naukowych Polskiej Akademii Nauk.

  - Wszelkie ich uwagi zostały uwzględnione, a odnośnie bezpieczeństwa zaproponowanego przez inwestora procesu wypłukiwania soli i wypuszczania zasolonych ścieków do Zatoki Puckiej wypowiadali się też zagraniczni eksperci - podkreśla Hanna Dzikowska, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo