Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy na Pomorzu. Czy Pomorze będzie łupkowym eldorado?

Kazimierz Netka
T.Bołt/archiwum DB
Rząd przyjął wczoraj projekty ustaw w tej sprawie. Rozwiązania mają sprzyjać przedsiębiorcom. Kryzys krymski powoduje, że wydobycie gazu z łupków, także na Pomorzu, znów jest priorytetem.

Czy Pomorze będzie łupkowym eldorado? To pytanie znów jest na czasie, bo kryzys krymski udowodnił, że Polska musi się uniezależnić energetycznie od dostaw gazu ze Wschodu. Nasz region, jak mówią eksperci, ma ogromny potencjał w tej dziedzinie. Gaz z łupków jest u nas poszukiwany, nawet już płynął w celach testowych, a wczoraj rząd przyjął regulacje w tej sprawie. Jednak wydobywanie gazu to nadal melodia przyszłości.

Przepisy zawarte w projektach nowelizacji prawa geologicznego i górniczego oraz ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym mają stworzyć system sprzyjający wydobyciu na szeroką skalę gazu z łupków. Pierwszy projekt reguluje kwestie poszukiwań, koncesji i interesów państwa, drugi dotyczy opodatkowania wydobycia.

- Rządowi zależy na tym, aby prace nad poszukiwaniem i wydobyciem przyspieszyły radykalnie - mówi premier Tusk i zapowiada zdecydowane uproszczenie procedur administracyjnych. - Do tej pory ten, kto podjął decyzję, że chce szukać gazu, musiał się ubiegać o minimum trzy koncesje. Dziś proponujemy rozstrzygnięcie, aby ten, kto uzyskuje koncesję, po prostu był władny nie tylko poszukiwać gazu, ale także wydobywać i sprzedawać ten gaz - dodaje Tusk.

Opodatkowanie wydobywania gazu łupkowego w Polsce stanie się faktem dopiero w 2020 roku. Wcześniej inwestorzy mają być zwolnieni z opodatkowania. Całość daniny, jaką przyjdzie zapłacić tym, którzy będą wydobywać surowiec, nie powinna przekroczyć 40 proc. - Wydobycie musi być bardziej opłacalne - podkreślił premier.

Według władz Pomorza, przyspieszenie prac nad poszukiwaniami gazu w naszym regionie jest niezmiernie ważne.
- Musimy wiedzieć, na czym stoimy, a właściwie po czym chodzimy. Wielokrotnie o tym mówiliśmy podczas spotkania z ministrami przygotowującymi nowelizacje prawa. Zwracaliśmy im uwagę na oczekiwania społeczeństwa, bo nie chcemy, by ludzie protestowali przeciwko pracom poszukiwawczym, a potem wydobywczym - mówi marszałek pomorski Mieczysław Struk.

Jego zdaniem, w związku z konfliktem na Ukrainie musimy się liczyć z tym, że dostawy gazu z Rosji staną się niepewne.
- Dlatego musimy też zagwarantować sobie dostawy z innych kierunków. Rząd buduje morski terminal gazowy niedaleko Świnoujścia. Dużego znaczenia nabiera też koncepcja budowy na Zatoce Gdańskiej stanowiska rozładunku gazowców - dodaje.

Na Pomorzu gaz z łupków płynął już z odwiertu w Łebieniu (patrz tekst poniżej). Były to jednak ilości testowe. Planowane są kolejne badania na terenie całego kraju. Już wiosną rozpoczną się one na Pomorzu. - Potrzebne są wyniki z co najmniej kilku szczelinowań, przeprowadzonych poprawnie pod względem technicznym, na różnych terenach eksploatacyjnych - mówi Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Na razie znamy bowiem przybliżoną ilość gazu, jaki zawarty jest ogółem w polskich skałach łupkowych. Teraz podstawowym zadaniem jest ustalenie, jaki procent tych całkowitych zasobów będzie można w sposób opłacalny wydobyć.
- Szacujemy, że będzie to około 7 procent. Niewiele? Jednak w USA osiąga się podobne wyniki. Na szczegółowe badania potrzebujemy jeszcze co najmniej 2-3 lat. Wydobycie na pełną skalę przemysłową może ruszyć za około 10 lat. W Ameryce dochodzenie do takiego etapu trwało aż kilkanaście lat - zaznacza Rutkowski.

Ostatnio trzy firmy poszukujące gazu z łupków na terenie województwa pomorskiego zrezygnowały z prac. Czy nowe przepisy sprawią, że pojawią się kolejni chętni? - Nie obawiam się o zainteresowanie inwestorów - zapewnia premier.

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki