MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gapipudło w Zoppotach

Grażyna Antoniewicz
Próba czytana. Na zdjęciu (od lewej) Robert Ninkiewicz i Piotr Chys
Próba czytana. Na zdjęciu (od lewej) Robert Ninkiewicz i Piotr Chys Materiały prasowe Teatru Wybrzeże
Teatr Wybrzeże dla swoich widzów przygotowuje prawdziwą perełkę. Na sopockiej Scenie Kameralnej zobaczymy sztukę Adolfa Nowaczyńskiego "Willkommen w Zoppotach". Została napisana i opublikowana w 1914 roku, a wystawiona dwa lata później w Teatrze Polskim w Kijowie jako "Było to nad Bałtykiem". Jest to dopiero druga - po niemal stu latach - realizacja na scenie tego tekstu.

Jak pisze Nowaczyński, "Rzecz dzieje się od początku do końca w tzw. Guckkasten, po polsku w gapipudle, tzn. kawiarni przylegającej do łazienek morskich, przeznaczonych dla obojga płci w prowincjonalnym Weltbadzie w Zoppotach".

Mamy więc Sopot na chwilę przed wybuchem I wojny światowej. Piękne damy w gorsetach, krynolinach, falbanach. Szelest sukien w eleganckich restauracjach. Wyfraczeni panowie w melonikach, ekscytujące wyścigi konne, wizyty członków rodziny cesarskiej, jednym słowem światowy weltbad. Powolne spacery, ukłony. Adolf Nowaczyński twierdził, iż weltbad Zoppot to nic innego jak przedłużona nad Bałtyk Warszawa. Na kilka lat przed I wojną światową sezon był gwarny i huczny, i bardzo polski. Snobistyczna salonowa elita przybyła tutaj z trzech różnych zaborów, a nawet z Paryża.

Zobacz także: Repertuar trójmiejskich teatrów

W plażowym gapipudle, modnej kawiarni z widokiem na kąpielisko, nieustannie oddaje się flirtom i intrygom, plotkuje i obgaduje, w kawiarnianych dysputach wykazuje się obeznaniem z aktualnymi trendami w modzie, sztuce, a nawet filozofii, o polityce oczywiście nie zapominając. Domorosły polityk z Galicji próbuje nawet zmienić losy wielkiej światowej polityki... Do kurortu przybył bowiem Otto XXIX, książę Gelsenkirchen-Recklingshausen, którego wstawiennictwo w ważnych salonach może przywrócić Polsce upragnioną wolność. Trzeba tylko podsunąć marionetkowemu następcy tronu atrakcyjną zdobycz, "wszak wiadomo, że kobiety zmieniają losy świata"...

Adolf Nowaczyński napisał satyrę na prowincjonalną i snobistyczną Polskę i Polaków, którzy z tęsknotą patrzą w stronę mitycznego Zachodu. - "Willkommen w Zoppotach" to znakomita komedia pełna przerysowanych, wyrazistych, ale zabawnych postaci. Nowaczyński, zderzając w przedwojennym kurorcie Polaków z różnych zaborów, białostocko-amerykańskich Żydów i austro-niemieckich panów, daje nam niebywałą szansę przyjrzenia się, niczym w soczewce, naszym nieprzemijającym (polskim, ale i europejskim) kompleksom, słabościom, megalomaniom i próżnościom. "Udało się Nowaczyńskiemu wykreować sopocką wieżę Babel, tygiel multikulturowy, który pozwala na chwilę refleksji nad tworzącą się na naszych oczach wspólnotą europejską, nad nową Europą" - mówi reżyser spektaklu Adam Orzechowski.

Dekoracje i kostiumy są dziełem Magdaleny Gajewskiej.
Premierę zaplanowano na 1 lipca, a to z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz w ramach IV edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki.

Do rozpoczęcia festiwalu pozostały niecałe dwa tygodnie, a już niemal wszystkie bilety są sprzedane. Te ostatnie można jeszcze kupić w teatralnych kasach albo zarezerwować na stronie teatru.
Jednocześnie trwają próby sztuki "Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony" Moliera. Reżyseruje Martello Frangivetri, scenografię do spektaklu przygotowuje Marcin Chlanda.

Premiera - 9 lipca na Scenie Letniej teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim.

Nowaczyński
Adolf Nowaczyński (1876-1944) - pisarz, dramaturg, satyryk, publicysta i działacz społeczny. Autor 8 dramatów i 16 jednoaktówek.
Jako dramaturg debiutował na scenie krakowskiej w 1902 roku. Współpracował z krakowskim kabaretem artystów Zielony Balonik i warszawskim kabaretem Momus. W 1913 roku został, na krótko, dyrektorem Teatru Rozmaitości. W czasie pierwszej wojny światowej znalazł się w I Pułku I Brygady. Podczas okupacji publikował w prasie podziemnej. Był dwukrotnie aresztowany przez gestapo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki