Fuzja PKN ORLEN i Grupy Lotos to nowe wyzwania i więcej szans na rozwój kariery

Partnerem cyklu jest PKN ORLEN
Udostępnij:
Fuzja PKN ORLEN i Grupy Lotos to nie tylko konieczna odpowiedź na globalne wyzwania rynkowe, ale także szansa zdobycia i rozwijania nowych umiejętności. Planowana dywersyfikacja źródeł dochodów, rozwój technologii zero i niskoemisyjnych, pogłębiony przerób ropy i bogatsza oferta produktów stworzą możliwość rozwoju zawodowego dla obecnych i przyszłych pracowników połączonej grupy oraz potencjał do budowy nowych, unikalnych kompetencji.

Grupa ORLEN zatrudnia ponad 35 tys. pracowników. W spółkach Grupy Lotos pracuje prawie 5,5 tys. specjalistów, w tym w samej spółce matce, czyli rafinerii, prawie 1,7 tys. Fuzja obu firm będzie wieloetapowym procesem konsolidacji zatrudnienia oraz podziału dotychczasowych kompetencji i rozwoju nowych. Dokona się ona nie tyle przez restrukturyzację zatrudnienia, co przez jego optymalizację, wykorzystującą potencjał skali powstałego koncernu. Dlatego uzyskiwanie efektów synergii będzie oparte na pełniejszym wykorzystaniu zasobów kadrowych oraz ich kompetencji.

ksiazka-historia-wojenna

Rozwój nowych obszarów to nowe możliwości kariery

Po połączeniu wzrośnie skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych w połączonej Grupie. W efekcie pracownicy uzyskają nowe możliwości rozwoju kariery. Koncern będzie inwestować w zieloną energetykę, petrochemię, wodór oraz sprzedaż detaliczną. To pozwoli na wszechstronny rozwój pracowników w nowych oraz poszukiwanych i bardzo pożądanych na rynku obszarach kompetencyjnych.

Obie firmy posiadają unikatowe kompetencje technologiczne, produktowe i kadrowe. Szacowane wydatki inwestycyjne PKN ORLEN do roku 2030 wyniosą 140 mld zł. Z tego prawie 50 mld zł skierowane zostanie na rozwój zero i niskoemisyjnych źródeł energii, w tym OZE i technologię wodorową. Natomiast ponad 60 mld zł na rozwój posiadanych już technologii w zakresie rafinacji i petrochemii. Koncern deklaruje, że w ciągu dziesięciu lat zrealizuje kilkadziesiąt projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych. W nowych projektach rafineryjnych i petrochemicznych wykorzystywane będą najbardziej efektywne emisyjnie technologie. To pozwoli na wszechstronny rozwój pracowników w nowych oraz poszukiwanych i bardzo pożądanych na rynku obszarach kompetencyjnych. Co więcej – Gdańsk stanie się ważnym ośrodkiem skupiającym kompetencje w kluczowych dla Grupy ORLEN obszarach.

Jeszcze wyższa jakość olejów i biopaliw

LOTOS Oil obecnie produkuje i dystrybuuje najwyższej jakości oleje samochodowe, przemysłowe i smary, oleje bazowe, a także kosmetyki i chemię samochodową. Za tym sukcesem stoją doskonałe bazy olejowe z rafinerii w Gdańsku, zaawansowana technologia wytwarzania, wybitna wiedza, doświadczenie i zaangażowanie pracowników oraz najwyższej jakości dodatki uszlachetniające. Kolejnym argumentem jest planowana realizacja projektu inwestycyjnego w obszarze produkcji olejów bazowych grupy 2. i 3. – instalacji Hydrokrakingowego Bloku Olejowego (HBO). Te atuty zostaną wykorzystane w połączonym koncernie – na bazie spółki LOTOS Oil rozwijana będzie działalność Grupy ORLEN w zakresie olejów bazowych i środków smarnych, a pracownicy zaangażowani w tym obszarze będą mogli rozszerzyć swoje kompetencje dzięki możliwości zarządzania innymi aktywami olejowymi w Grupie ORLEN – w Polsce i za granicą.

Odnawialne źródła energii: wodór z wody i morski wiatr

Do paliw nowej generacji zalicza się wodór. Obie firmy zebrały już duże doświadczenie. Grupa
ORLEN ogłosiła właśnie program HYDROGEN EAGLE, zakładający budowę pozycji w zakresie sprzedaży wodoru dla transportu i przemysłu, zasilanych na bazie odnawialnych źródeł energii oraz innowacyjnymi instalacji przetwarzających odpady komunalne. Planowana jest również budowa ponad 50 stacji tankowania dla transportu indywidualnego i publicznego. Z kolei Grupa Lotos zainicjowała w połowie 2020 r. projekt Green H2, który przewiduje stworzenie instalacji zdolnej do wytwarzania wodoru w procesie elektrolizy, czyli rozkładu wody przy użyciu energii elektrycznej. W planach jest budowa wspólnie z lokalnym partnerem wielkoskalowej instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy ok. 100 MW.

Kompetencje te uzupełniają się, a zważywszy na bogate doświadczenia Grupy Lotos, to w Gdańsku powstanie centrum kompetencji w zakresie rozwoju projektów wodorowych. Chodzi koordynację projektów wodorowych, przede wszystkim w obszarze produkcji zielonego wodoru (np. skalowalny projekt Green H2), ale też użycie tego paliwa w transporcie, czy sprężanie i magazynowanie czystej jego postaci. W Gdańsku powstanie też jedno z Centrów Technologii Wodorowych, które będzie prowadzić projekty badawczo-rozwojowe oraz integrować i koordynować prace z tego zakresu.

Logistyka kolejowa i operacje morskie silne w Gdańsku

W Gdańsku zlokalizowane będzie również centrum logistyki kolejowej. Silna pozycja spółki Lotos Kolej będzie dodatkowo wzmocniona w ramach połączonego podmiotu. Istotnymi elementami są tu także nadmorska lokalizacja Lotosu oraz planowana budowa żeglugowego terminalu na Martwej Wiśle. Fuzja zdynamizuje także rozwój firmy LOTOS Kolej, która zostanie wzmocniona dzięki dołączeniu do niego obecnej działalności ORLEN KolTrans.

Kolejnym centrum kompetencyjnym mają być, zgodnie z założeniami, operacje serwisowe związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. W tym kierunku zmierzają też aktualne działania podejmowane przez spółkę Lotos Petrobaltic. W kontekście działalności stricte poszukiwawczo-wydobywczej, wiodącą rolę w Grupie przejmie PGNiG, do którego przesunięte będą kompetencje w tym zakresie z Lotos Petrobaltic i z Orlen Upstream.

Wszystkie te obszary to potencjał dla pracowników z Gdańska i Pomorza, obecnych i przyszłych pracowników grupy multienergetycznej.

Fuzja PKN ORLEN i Grupy Lotos impulsem dla regionalnych uczelni i biznesu

Już obecnie i PKN ORLEN i Grupa Lotos prężnie współpracują z uczelniami wyższymi. Po fuzji ta kooperacja ulegnie intensyfikacji z korzyścią dla środowiska naukowego.

PKN ORLEN nawiązał współpracę z Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Politechniką Gdańską w zakresie edukacji i badań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. To kluczowy element szkolenia wyspecjalizowanej kadry do budowy i obsługi nowego sektora polskiej energetyki. Współpraca z Politechniką Gdańską dotyczy partnerstwa strategicznego działających już podyplomowych studiów na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa. To pierwsza w Polsce uczelnia, która realizuje już kształcenie kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Studia, kierowane są do absolwentów szkół wyższych oraz kadr specjalistów, pracujących w sektorze morskim – w tym także do obecnych lub przyszłych pracowników Grupy Lotos. Ich program umożliwia zdobycie profesjonalnej wiedzy na temat wielu aspektów przygotowania i realizacji projektów offshore wind.

Fuzja przyniesie wiele korzyści dla środowiska biznesowego i naukowego w otoczeniu obu firm. Optymalizacja i zwiększenie skali działalności da również nowe perspektywy dla tysięcy obecnych pracowników obu koncernów. Będą mogli doskonalić swoje umiejętności, mając świadomość stabilnego zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki