Nasza Loteria

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos. Ogłoszono plan połączenia i parytet wymiany akcji

MT
Przemysław Świderski
Zarządy Grupy LOTOS oraz PKN Orlen uzgodniły 2 czerwca br. plan połączenia, który zakłada przejęcie całego majątku LOTOSU przez płocki koncern w zamian za jego nowo emitowane akcje. Równolegle ogłoszono parytet wymiany akcji LOTOSU na akcje PKN Orlen.

Sfinalizowanie transakcji zależy teraz od zgody dotyczącej zarówno parytetu, jak i pozostałych warunków połączenia, wyrażonej przez akcjonariuszy obydwu spółek podczas Walnych Zgromadzeń.

– Podjęte dziś decyzje to kolejny ważny kamień milowy w procesie budowy koncernu multienergetycznego. Połączenie z PKN Orlen ma niebagatelne znaczenie w kontekście dalszego umacniania bezpieczeństwa energetycznego zarówno naszego kraju, jak i całego regionu. Razem jesteśmy w stanie stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie za sobą transformacja energetyczna. Uzyskane synergie, dywersyfikacja działalności, ale także większe nakłady finansowe w obszarze B+R, pozwolą nam utrzymać konkurencyjność przez kolejne dekady – mówi Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS.

Zgodnie z ogłoszonym 2 czerwca br. planem, połączenie nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku Grupy Lotos na PKN Orlen w zamian za akcje, które płocki koncern przyzna akcjonariuszom Lotosu. Jest to tzw. połączenie przez przejęcie.

Akcjonariuszom Grupy Lotos, w zamian za posiadane akcje spółki, zostaną wydane nowo emitowane akcje PKN Orlen w stosunku 1:1,075. Innymi słowy, za każdą akcję Grupy Lotos akcjonariusz otrzyma 1,075 akcji płockiego koncernu. Liczba przyznanych akcji będzie stanowić liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych akcjonariusze Grupy Lotos otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia.

– Wypracowany przez nas parytet wymiany akcji to efekt długich negocjacji podpartych wnikliwą analizą przeprowadzonych raportów i wycen. W proces zaangażowano szereg niezależnych i profesjonalnych podmiotów międzynarodowych o dużym doświadczaniu i renomie. Zastosowano także różne metody wyceny, co stanowi gwarancję tego, że parytet ustalono zgodnie z najlepszymi standardami rynkowymi – podkreśla Krzysztof Nowicki, wiceprezes zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy LOTOS.

Jednym z ważniejszych dla procesu połączenia wydarzeń było ogłoszenie partnerów do realizacji środków zaradczych, których przestawiono w styczniu 2022 roku. Aktualnie PKN Orlen oczekuje na akceptację umów i partnerów przez Komisję Europejską.

Połączenie przyczyni się do wzmocnienia możliwości inwestycyjnych obu spółek, poprawę zdolności negocjacyjnych z partnerami, czy też zwiększenie niezależności surowcowej. Połączony koncern będzie również związany m.in. umową o współpracy zawartą z Saudi Arabian Oil Company, dotyczącą wspólnej analizy, przygotowania i realizacji projektów badawczo-rozwojowych, także w ramach technologii zrównoważonego rozwoju.

W połowie kwietnia 2022 roku, w toku rozmów ustalono wstępną treść zapisów porozumienia zabezpieczającego prawa pracowników Grupy Lotos, którzy po połączeniu struktur obu przedsiębiorstw staną się pracownikami PKN Orlen. Znalazł się w nich przede wszystkim 48-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia oraz 24-miesięczny okres utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki