Fuzja Lotosu i Orlenu tematem posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zapewnienia o braku planów redukcji zatrudnienia

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Udostępnij:
Zapewnienia o braku planów redukcji zatrudnienia, a także zapowiedź przyszłego spotkania z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen, pojawiły się podczas czwartkowego Posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku. Wzięli w nim udział przedstawiciele Lotosu i Orlenu, spółek które przygotowują się do fuzji.

Ocena fuzji Orlenu i Lotosu niemożliwa?

W czwartek, 30 maja w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego zebrała się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Uczestnicy spotkania pochylili się między innymi nad sprawą przejęcia Grupy LOTOS przez PKN Orlen. Wszystko wskazywało, że Rada podtrzyma swoje stanowisko, mówiące o braku możliwości oceny fuzji ze względu na brak informacji. Opinia ta została przegłosowana przeszło rok temu.

- Po przeanalizowaniu uwarunkowań stwierdziliśmy, że nadal nasze stanowisko nie może być zmienione, ze względu na fakt, że duża ilość informacji dotycząca połączenia koncernów i celów strategicznych nadal jest nam nieznana. Środowisko gospodarcze i społeczne podtrzymało swoją ocenę, w której wyrażamy niepokój w związku z brakiem wiedzy - powiedział Mirosław Czapiewski, przewodniczący zespołu roboczego ds. gospodarczych i dodał, że WRDS nie wie jak ma przebiegać ten proces i jak zostaną zabezpieczone interesy środowisk gospodarczych w regionie.

Fuzja Orlenu i Lotosu. "Brak informacji to nie zła wola, to wynika z przepisów prawa"

W posiedzeniu wzięli udział również przedstawiciele grupy Lotos i PKN Orlen, którzy zwrócili uwagę, że wielu informacji nie są w stanie upublicznić z powodu sytuacji prawnej.

- Brak informacji z naszej strony nie jest złą wolą tylko wynika z przepisów prawa. Oba podmioty są spółkami publicznymi, które są notowane na giełdzie papierów wartościowych i obowiązuje je między innymi ustawa o obrocie, o ofercie i rozporządzenie dotyczące informacji poufnych. (…) Na tym etapie nie jesteśmy stroną, ponieważ dopiero czekamy na uzyskanie zgody Komisji Europejskiej i ziszczenie się działania przewidziane w liście intencyjnym - powiedział Artur Cieślak, doradca zarządu grupy Orlen.

We wspomnianym liście intencyjnym pojawiła informacja o nabyciu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa 53% pakietu Lotos.

- Jako grupa Lotos jesteśmy przedmiotem transakcji. Stąd nasza rola jest nieco inna niż rola PKN Orlen. Jesteśmy w reżimie dość szczególnym, stąd informacje muszą być podawane do rynku.(…) Nie widzę zasadniczego ryzyka społecznego i podatkowego. Uważam, że połączenie tych podmiotów ma wartość zwiększenia konkurencyjności naszego przemysłu - powiedział Mateusz Bonca, Prezes Zarządu Grupy Lotos.

Wykupienie akcji czy wchłonięcie Lotosu? Pojawiają się pytania

Swoje wątpliwości wyraził dr Zbigniew Canowiecki, przewodniczący WRDS, który pytał czy fuzja będzie miała polegała na inkorporacji i Lotos zostanie wchłonięty przez Orlen, czy też będzie miała charakter jedynie wykupu akcji.

- Globalne trendy są takie, że duże podmioty już dawno się połączyły. Tylko duży gracz jest w stanie przetrwać na zmieniającym się rynku, a szczególnie rynku który w zakresie rafineryjnym jest zmienny - powiedział Artur Cieślak i dodał, że chodzi o wykup akcji co jest zgodne z dotychczasową polityką spółki. Pojawiło się również zapewnienie, że nie ma planów redukcji zatrudnienia.

Podczas spotkania WRDS ogłoszono informację, iż 25 czerwca na posiedzeniu ma pojawić się Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dlatego też podjęto decyzję o wstrzymaniu głosowania na temat stanowiska rady w tej sprawie.

Debata o fuzji Lotosu i Orlenu

O fuzji Orlenu i Lotosu podczas debaty "Dziennika Bałtyckieg...

Wszystko na temat: FUZJI LOTOSU I ORLENU

Lotos w rankingu TOP 100 największych firm na Pomorzu:

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 rokuRok 2017 stał w kraju pod znakiem wzrostu gospodarczego i spadku bezrobocia. Na Pomorzu koniunktura również dopisała, co pokazują wyniki tutejszych firm.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie