Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Związkowcy z Grupy Lotos znów piszą do premiera. Pracowników niepokoją m.in. roszady we władzach koncernu

JKL
mat. prasowe
Napięcie w załodze Grupy Lotos nie maleje. Od ogłoszenia planów konsolidacji związki zawodowe narzekają na brak dialogu ze strony zarządu oraz obawiają się, że fuzja w Orlenem odbędzie się kosztem pracowników. Oczekują respektowania układu zbiorowego oraz zatrudnienia zatrudnienia i płacowych, podobnych do tych dla załogi Energi, kiedy koncern był konsolidowany. Oczekują także stabilizacji w zarządzaniu firmą i zaprzestania zmian w składzie zarządu, które jak mówią nieoficjalne informacji rychło mają nadejść.

Rada Pracowników i trzy związki zawodowe zwróciły się w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego z pismem w związku z ogłoszonym już ponad 20 tygodni temu procesem łączenia Grupy Lotos z PKN Orlen. Chcą uczestniczyć w pracach nad połączeniem obu firm. Pismo trafiło także do Jarosława Kaczyńskiego – prezes Prawa i Sprawiedliwości; zarządu PKN Orlen SA, Rady Nadzorczej oraz zarządu Grupy Lotos.

- Proces konsolidacji dotychczas prowadzony jest bez dialogu i są realne zagrożenia dla załóg obu podmiotów. Jest poparcie dla ścisłej synergii firm sektora naftowego, bo zapewni to oszczędności w logistyce i innych obszarach działalności. Przypomniano, że dobrym przykładem dla stworzenia właściwej atmosfery procesu konsolidacji były pakiety uzgodnione przy powołaniu spółek Energa oraz Grupy Azoty - piszą związkowcy.

Po raz kolejny złożony został wniosek o: zapewnienie o stosowania obowiązującego ZUZP w uzgodnionym okresie, stworzenie warunków do rozwoju technologicznego wszystkich spółek sektora z utrzymaniem poziomu nakładów inwestycyjnych w Polsce proporcjonalnie do wartości infrastruktury w momencie łączenia firm, gwarancje dla zatrudnionych w spółkach na tym samym poziomie jak było w przypadku koncernu Energa, zapewnienie o stosowaniu w systemie wynagradzania standardów wynikających z wartościowania stanowisk pracy, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiej branży paliwowo-energetycznej i petrochemicznej.
Przywrócenie właściwego charakteru współpracy pomiędzy stroną społeczną, a Pracodawcą

Wszystko na temat

Pracowników niepokoją także roszady we władzach koncernu. Tym bardziej, że ponownie mówi się o zmianach w zarządzie, w tym na stanowisku prezesa na którym od maja zasiada Mateusz Bonca. Miały dokonać się już na ostatnim posiedzeniu Rady Nadzorczej pod koniec września. Rynek spekuluje, że ostatnie powołanie do zarządu Lotosu Jarosław Wittstocka, współpracownika prezesa Orlenu Daniela Obajtka, nie jest ostatnią zmianą.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 rokuRok 2017 stał w kraju pod znakiem wzrostu gospodarczego i spadku bezrobocia. Na Pomorzu koniunktura również dopisała, co pokazują wyniki tutejszych firm.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

Jak alarmują związkowcy dla funkcjonowania firmy niekorzystne są znaczne zmiany w zarządzaniu firmą – nie sprzyja poprawie nastrojów w firmie częste reorganizacje, które mogą negatywnie wpływać na efektywność całego sektora naftowego.

Ponownie złożono wniosek do Premiera o niezwłoczne wyznaczenie terminu rozmów na odpowiednim szczeblu, mających na celu uspokojenie napiętej atmosfery.

Paweł Adamowicz i Mieczysław Struk nt. przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki