Fundusze dla firm na pierwszy krok w świat

Materiał InformacyjnyZaktualizowano 
Niejedna firma, zwłaszcza mała czy średnia, zastanawia się, jakie ma szanse na zagranicznych rynkach. Często wyjście za granicę jest nie tylko barierą mentalną, ale też finansową. W pokonaniu tej drugiej mogą pomóc przedsiębiorcom z województwa pomorskiego środki z Programu Regionalnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.

Na Pomorzu finansowanie działań proeksportowych przez środki unijne oparte będzie na skoordynowanym systemie wspierania eksportu pod nazwą „Pomorski Broker Eksportowy”, zapewniającym kompleksową ofertę dla pomorskich przedsiębiorstw.
Wsparcie będą mogły uzyskać zarówno pojedyncze przedsiębiorstwa, jak i grupy branżowe czy międzybranżowe. Dla firm przewidziana jest pomoc w rozpoczęciu lub rozwinięciu działalności eksportowej, przygotowaniu firmy i jej produktów do eksportu, nawiązywaniu kontaktów gospodarczych z partnerami zagranicznymi. Dostępne będą informacje o możliwościach kooperacji i warunkach inwestowania na określonych rynkach zagranicznych. Przedstawiciele przedsiębiorstw nastawionych proeksportowo wezmą udział w szkoleniach, spotkaniach biznesowych mających na celu wykreowanie nowych kontaktów biznesowych, rynków zbytu czy kanałów dystrybucji, a także będą mogli pojechać na wizyty studyjne, misje gospodarcze oraz międzynarodowe imprezy targowo-wystawiennicze. Na rozwój działań proeksportowych pomorskich firm w regionalnym programie przeznaczono ponad 64 mln zł.
Fundusze Europejskie stworzą też lepsze warunki do rozwoju małych i średnich firm przez pobudzenie oraz stworzenie odpowiednich warunków do świadczenia profesjonalnych usług wysokospecjalistycznych i proinnowacyjnych. Będzie to oferta skierowana do firm, które w celu realizacji ambitnego pomysłu muszą skorzystać z wiedzy i doradztwa wyspecjalizowanych instytucji. Będą one mogły uzyskać bezzwrotne wsparcie z przeznaczeniem na zakup usługi lub pakietu usług od podmiotu, który zostanie przez nie wybrany. Wsparcie obejmie takie usługi, jak: pośrednictwo prawne i finansowe przy transferze technologii i know-how, wycenę wartości technologii, doradztwo w zakresie ekspansji zagranicznej produktów i usług.

Więcej o funduszach dla firm,
o których piszemy w tym odcinku:
www.rpo.pomorskie.eu

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Gdańsk– tel.: 58 326 81 52,
e-mail: punktinformacyjny@pomorskie.eu

Ekspert: Wsparcie eksportu od jesieni

Jan Szymański, dyr. Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego:
Województwo pomorskie poprzednią perspektywę unijną zamknęło bilansem wsparcia dla 865 przedsiębiorców kwotą ponad 250 mln zł w formie dotacji oraz dla ponad 7 tys. przedsiębiorców kwotą blisko 530 mln zł w formie pożyczek. Ponadto 92 przedsiębiorców skorzystało z udziału w targach. W perspektywie 2014–2020, poza udzielaniem dotacji i pożyczek, zaplanowano stworzenie kompleksowego systemu wsparcia przedsiębiorców planujących ekspansję na rynki zagraniczne oraz wprowadzających innowacje. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru instytucji, która będzie pełniła funkcję Pomorskiego Brokera Eksportowego. Jego zadaniem będzie kompleksowa obsługa przedsiębiorców w zakresie rozwoju eksportu, poprzez m.in. udzielenie grantów na finansowanie udziału w targach czy organizowanie misji gospodarczych. Planujemy, że wsparcie w obszarze eksportu ruszy już jesienią bieżącego roku. W przyszłym roku rozpoczniemy także realizację wsparcia w zakresie specjalistycznych usług doradczych dla przedsiębiorców w obszarach m.in. planowania strategicznego, globalizacji produktów i transferu technologii. Dzięki temu finansowaniu przedsiębiorca będzie mógł zamówić realizację usługi dopasowanej do jego konkretnych potrzeb. Najbliższe miesiące to również kontynuacja, ale też nowy start, kompleksowego wsparcia zewnętrznych inwestorów. Dzięki realizacji projektu Invest In Pomerania, finansowanego w poprzednim budżecie unijnym, zrealizowano 57 inwestycji i powstało prawie 9 tys. miejsc pracy.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Richert.Roman@web.de

Czekalem na to 44 lata moze w koncu ktos zmadzal,zacznijmy wiec wyscig wojewodztw.Jestem z Gdanska i zadne inne wojewodztwo w Polsce nie posiada takiego doradcy jak Gdanskie .Czekam wiec na zaproszenie na pierwsze spotkanie w Gdansku albo w Berlinie.Referencje DR.Zbigniew Markowski Jan Kozlowski,Jaroslaw KOnaszewski.Gert Rosenthal-Berlin Anwalt und Notar,Nils Busch Peterson Zrzeszenie Handlu Hurtowergo i Detalicznego Berlina i Branderburgi Jest od lat przygotowana strategia na wejscie na rynki uni i dalej niestety do tej pory nie wykorzystana przez polskich BIZNESMENOW!!! STRACH? czy? Berlin czeka na Panstwa 13407 Berlin Arose allee 63-68
2000 m biura czeka na polskie firmy.Otwiraajcie swoje reprezentacje,oddzialy itd.koszty minimalne
obsluga i kontakty stooja do dyspozycji i DOSWIADCZENIE!!!Roman T.Richert 13407 Berlin Arose Allee 107 a Tel;0049-152-123-27-317 E-Mail Richert.Roman@web.de

GO-POLSKA-GO

my jestesmy od lat przygotowani!!!

Poland Investment Consulting GmbH

Fundacja Kultury i Sztuki Promotor

Fundacja Sportu Victoria

z wyrazami szacunku

Roman T. Richert

Dodaj ogłoszenie